Ankara Life Dergisi

Sağlıklı Nesiller; Sağlıklı Kadınlar Sayesinde Yetişecektir!

Şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi, Kadın Hastalıkları & Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doçent Doktor Ali Seven’e konuk oldu. Tüp Bebek Tedavisi, Genital Estetik ve HPV hakkında merak ettiklerimizi yanıtlayan Ali Seven ile birlikte siz değerli okurlarımız adına dolu dolu bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz…

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Ali Hocam öncelikle sizi tanıyalım. Ali Seven kimdir?
Ankara’lıyım, ilk ve orta öğrenimimi Ankara’da tamamladım. Daha sonra 2005 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Mezuniyet sonrası girdiğim Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda üstün başarı göstererek aynı yıl Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzmanlık eğitimine başladım. Yaklaşık 5 yıl sonra Uzman Hekim unvanı aldım. Uzman Hekim olarak ilk görev yerim Şırnak Silopi Devlet Hastanesi oldu. Zorlu bir doğu görevi tecrübesinden sonra Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladım. Üniversitede hoca olmak, asistan ve öğrencilere eğitim vermek beni çok mutlu etti. Bu yolda ülkemiz geleceğinin teminatı olan genç hekimlerin ve uzman hekimlerin yetişmesine katkıda bulunmak en büyük motivasyonum oldu. Üniversitede yardımcı doçent olarak çalıştığım dönemde Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Tüp Bebek eğitimi aldım ve Tüp Bebek doktoru olmaya hak kazandım. Aynı dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde Kapalı Yöntem Jinekolojik Cerrahiler konusunda eğitim aldım. 2017 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti unvanı aldım. Doçent olarak 1 yıl süreyle üniversitede çalıştım ve sonra istifa ederek Ankara’da bir özel hastanede çalışmaya başladım. Yaklaşık 1 yıl süren özel hastane deneyimi sonrasında hastalarıma daha çok zaman ayırmak ve daha iyi hizmet verebilmek için Ankara Çukurambar’da kendi kliniğimi açtım. Kasım 2019’dan beri kendi kliniğimde çalışıyorum.

Tüp bebek tedavisi hakkında bilgi almayı istesek neler söylersiniz? Bu tedavinin aşamalarından ve uygulanabilecek durumların neler olduğundan kısaca bahseder misiniz?
Bana göre anne ya da baba olma arzusu dünyada istenebilecek en kutsal şeylerden biridir. Anne olma özlemi olan bir kadının gebeliğine vesile olduğunuzda size ettiği duaların ne kadar paha biçilmez ve o duygunun ne kadar güzel olduğunu tarif etmem mümkün değil. Tüp bebek tedavisi kendi çabasıyla gebelik elde edemeyen çiftlere uyguladığımız en üst düzey tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin 3 aşaması vardır. Birinci aşamada; yumurta gelişimi için tedavi ve takiptir. İkinci aşama; yumurtaların toplandığı aşamadır. Aynı gün erkek eşten sperm örneği alınır ve laboratuvar ortamında döllenme sağlanır. Üçüncü aşama ise; gelişen kaliteli embriyoların seçilerek hastamızın rahmine transfer edilmesidir.

Tüp bebek tedavisi için kimler uygun aday olabilir, handikaplar nelerdir?
Bu konuda bizi en çok zorlayan durumlardan biri ileri anne yaşıdır. Onun için bütün okurlara küçük bir tavsiye olarak “Anne olmak için geç kalmayın…” cümlesini fısıldamak isterim. Uygun şartlar oluşmaz ise en azından 35-37. yaşlarda yumurta dondurma seçeneğini doktorunuza danışın. Diğer Tüp bebek tedavi nedenlerine örnek verecek olursak; yumurta rezerv azlığı, sperm sayı azlığı, çikolata kisti, polikistik over sendromu ve tüplerin tıkalı olmasıdır.

Çalışma alanınızdan biri olan Genital Estetik’ten de bahsetmenizi istiyoruz. Genital Estetik nedir ve neden yaptırılır? Bu bölgenin estetik problemleri nelerdir?
Estetik kelime anlamı olarak kısmen; sanatsal yaratıcılık anlamına gelmektedir. Ayrıca sanatta ve yaşamda “güzellik” olarak adlandırılan kavrama ait bilim dalıdır. Bence estetik mutlaka bütünsel anlamda değerlendirilmelidir, yani bir bütünün parçalarının ve bütün olarak kendisinin güzel olmasıdır. Genital Estetik ise; bütünsel güzelliğin genital bölgede zuhur etmiş veya edilmiş halidir. Değişen dünyada estetiksel işlem ve ameliyatlara olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Bu akımın yansımaları bizim alanımızda da görülmektedir. Danışanımız ya da partnerinin genital bölgenin güzelliğini arttırmak istemesi bu ameliyatların yapılmasındaki temel nedendir. Bu yöndeki talepleri mutlaka tıbbi ve fonksiyonel açıdan değerlendirip bir süzgeçten geçiriyorum. Danışanlarımın sağlıklı olması ve öyle kalması benim için birinci öncelik.

Jinekolojik Kozmetik Cerrahi kapsamında yapılan en yaygın uygulamalar nelerdir?
Aslında “Kozmetik Jinekoloji” alanında çok sayıda ameliyat yapılmaktadır. En sık yapılan ameliyatlar ise; Labioplasti ve Vajinoplastidir. Vajinoplasti; genelde tekrarlayan vajinal doğum öyküsü olan danışanlarımız tarafından talep edilmektedir. Danışanlarımdan sıklıkla duyduğum şikayet; vajinada genişleme ve cinsel birliktelik sırasında haz almada azalmadır. Bu durum kadınlarda mutsuzluk ve özgüven eksikliği gibi psikolojik sorunlara dahi yol açabilmektedir. Başarılı geçecek bir operasyonla doğum öncesi vajinal formasyonu tekrar sağlayabiliyor ve danışanlarımızdan oldukça iyi yönde geri dönüşler alıyoruz. Kozmetik jinekoloji sadece görünüş değil aynı zamanda fonksiyonel cinsel sağlık için de katkı sağlayabilir. Labioplasti ise; ince ve kalın dudaklarda doğum sonrası şekil bozukluğu ya da doğuştan aşırı büyüklük, asimetri gibi durumlarda başvurduğum ameliyatın adıdır. Ayrıca Hudoplasti, G-shot, mezoterapi ve PRP bu bölgenin sağlığı için kullandığımız operasyon ve tedaviler arasındadır.

Ali Hocam, son olarak HPV’den kısaca bahseder misiniz?
Human Papilloma Virüs (HPV) uzun dönemde rahim ağzı kanserine yol açabilen bir virüstür. Buna ek olarak bazı alt türleri de genital bölgedeki siğillerden sorumludur. Cinsel yolla bulaş sıklığı çok yüksektir. 15 yaşından önce özellikle kız çocuklarına HPV aşısı yaptırmakta fayda var. Buradan tüm kadınlara yıllık jinekolojik kontrollerini aksatmadan yaptırmalarını öneriyorum. Unutmayın sağlıklı nesiller; sağlıklı kadınlar sayesinde yetişecektir. Son olarak; ‘Sağlık insanın, kadın ve çocuk ise insanlığın en değerli varlığıdır.’ ilkesiyle çıktığım bu yolda kadınlara hizmet etmekten her zaman onur ve gurur duyduğumu ifade etmek isterim.

Yorumlar

0 yorumlar