Ankara Life Dergisi

Sağlıklı Yaşamın Çok Yönlü İsmi: Uzman Diyetisyen Elif Melek Avci Dursun

Uzman Diyetisyen Elif Melek Avci Dursun, sağlıklı yaşam konusunda ilham verici bir başarı öyküsüne sahip. Çocukluğundan beri sağlıklı beslenmeye ve aktif bir yaşam tarzına önem veren Dursun, bu tutkusunu mesleği haline getirmeye karar vermiş ve diyetisyenlik alanında eğitim almış. Eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına atılarak kısa sürede başarı yakalamış önemli bir isim. Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı konularında geniş bilgi birikimine sahip olarak kliniğinde bireysel danışmanlık hizmetleri sunmakta. Her bireyin ihtiyaçlarına özel beslenme programları oluştururken, onları motive etmeyi ve hedeflerine ulaşmaları için destek olmayı ise ihmal etmiyor. Akademik kariyerinde doktora eğitimini tamamlamak üzere… Oldukça farklı alanlarda, tek başına başarıya koşan bir isim. Zira son zamanlarda katıldığı ödül törenlerinde kendisini yakından takip ediyoruz.
Çeşitli hizmetleri arasında grup eğitimleri, online danışmanlık ve beslenme planlarının yanı sıra radyo, televizyon ve internet üzerindeki platformlarda ise sağlığa yönelik birçok içerik üretmek var. Birçok ünlü isimle çeşitli programlarda ve etkinliklerde partnerliğiyle diyetisyenlik mesleğini tanıtmaya devam ediyor. ‘’Elif Melek’le Şeffaf Sohbet’’ , ‘’Elif Melek’le Sağlık Zamanı’’ adlı TV programlarının moderatörlüğünde ve ‘Diyet Zamanı’ radyo programlarıyla kendisini takip ediyoruz. Son zamanlarda yaptığı çalışmalar ve önerilerle dikkatleri üzerine çekerek beslenme alışkanlıklarının insan sağlığı üzerindeki etkilerine dair farkındalık yaratmaya devam eden Uzman Diyetisyen Elif Melek Avci Dursun, dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlık adına ne kadar kritik olduğunu vurguluyor. Doğru protein, karbonhidrat, yağ ve lif miktarını içeren bir denge sağlamakla birlikte ayrıca fast-food ve işlenmiş gıda tüketimini azaltmanın, taze ve doğal besinlere yönelmenin önemine de değiniyor. Sürdürülebilir beslenme konusunda oldukça hassas davrandığını her defasında ifade ediyor ve ‘’BAŞKA BİR DÜNYA YOK!’’diyor.
Fiziksel aktivitenin de hayati önem taşıdığını belirten Uzman Diyetisyen Elif Melek Avci Dursun, haftalık egzersiz rutinlerinin sağlıklı beslenmeyle birlikte dengeli bir yaşam tarzının temelini oluşturduğunu sürekli dile getirmekte. Hem bireysel danışmanlık hizmetleriyle hem de sosyal medya platformlarında paylaştığı içeriklerle geniş kitlelere ulaşan Uzman Diyetisyen Elif Melek Avci Dursun, insanların sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı kendine amaç edinmiş bir isim. Başarı öyküsü, sadece bireylerin sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşmalarıyla sınırlı değil, aynı zamanda toplumda sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı konusunda farkındalık yaratmak için çaba sarf ederek geniş bir kitleye ilham veriyor ve pozitif bir etki yaratıyor.
2016 yılından beri Ankara’da aktif çalışma hayatının birebir içinde. Özel hastaneler, diyaliz merkezleri, catering şirketleri, birebir danışmanlıklar derken Bağlıca’nın ilk ve tek beslenme & diyet danışmanlık merkezi olan DİYETEMA’yı 2018’de kurdu. ‘’Burada kimseler yokken ben vardım’’ diyor ve ekliyor; ‘’Ofisi ilk açtığım dönemde, takipçilerim bana; keşke Eskişehir’de açsaydınız hocam, Ankara’nın baya dışında kaldınız, diyorlardı. Yılmadan, pes etmeden ben de Bağlıca ile geliştim, bir nevi buralı oldum’’ diyor.
2023 Haziran ayında DİYETEMA Next Level Çukurambar Ofis’i hayata geçirdi. Bireylerin ‘zaman’ sorununun beden ağırlığı üzerinde doğrudan etkili olduğunu savunan Uzm. Dyt. Elif Melek Avci Dursun; çözümünü 30 dakikalık yüksek performanslı egzersiz cihazlarında buldu.
– ‘’Kilo yönetiminde, diyet %60 etkili ise egzersiz %40 etkilidir. Danışanlarımız maalesef uzun süre hareketsiz kalıyorlar ve basit egzersizlere başladıklarında ise hedeflerini yakalayamıyorlar. Dolayısıyla enerji dengesini düzenlememiz için bir egzersiz rutini oluşturmamız gerekiyordu. 30 dakikada 1500 kalori enerji harcamasına destek olan, yoğun bir güç sarfetmeden tam tersine bireylerin daha dinç bir şekilde spor yapmasına destek oluyoruz. Kolajen, ozon, aromaterapi, kromoterapi, hava iyonizasyonu, infrared ısı ve vakum eşliğinde hızlı bir şekilde genel vücut yağlanmasına karşı savaşıyoruz. ‘’ diyor.
Kilo vermenin birçok yolu olduğunu fakat en doğrusunun, sağlıklı ve kalıcı yöntemin ‘beslenme alışkanlıklarını ve yeme davranış değişikliğinin’ sağladığını ifade eden Uzm. Dyt. Elif Melek Avci Dursun ; ister sağlıklı beslenme densin, ister diyet yapmak ister diyetisyen danışmanlığı… Adı her ne olursa olsun, bunlardan ne kadar kaçarsanız kaçın en sonunda yine gelip çalacağınız kapı burasıdır. Cerrahi müdahaleleri son çare olarak gören ve kendini tamamen bırakan bireylere en çok izah ettiğim nokta bu oluyor. Siz istemedikçe hiçbir şey sizi değiştiremez ve hedefe ulaştıramaz! Cerrahi işlemden sonra da *diyet* yapıyorsunuz. Diyet esnasında kaçamaklar yapılabiliyor, fakat cerrahi işlemlerden sonra bu imkansız, isteseniz de istediğinizi tüketemiyorsunuz. Belki ilk bakışta cezbedici gibi görünebilir bu cümle, uzun süre özgür olamamak nelerle neticelenir? 1 aylık diyet programlarına bile sabredemeyen kişilerin, kendilerini daha sıkı ve sert yöntemlere bırakmaları psikolojik sorunlara yol açabilir…
Binlerce insana hizmet verirken, TV ve Radyo programlarına içerik hazırlamakta, akademik eğitimler düzenlemekte, tez çalışmalarında yer almakta, bildiriler ve bilimsel makaleler yazmakta ve tüm sevenlerine özel bir kitap hazırlığında olan Uzm. Dyt. Elif Melek Avci Dursun ile bu ayki röportajımız heyecan verici! Kendisini diyetema sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz, biz onun hızına yetişemiyoruz!
Enerjisinin kaynağını herkes gibi biz de merak ettik ve sorduk; ‘Haftanın en sıkıcı bulduğum günü Pazar. İnsanlar iple çeker, planlar yapar ama bana fenalıklar gelir. Asla tatil insanı değilim; bir yerlerde bana ihtiyacı olan birileri kesinlikle var ve ben onları doğru yönlendirerek hayatlarına dokunmak için var gücümle çalışıyorum. Kısacık ömrümüzde ne kadar çok hayata ışık olursak o kadar iyi! Benim enerji kaynağım sizlersiniz!’
Her yeni gün, yeni başlangıçlar, yeni hikayeler, hatırana katacağın yeni satırlar ekler. Zaman ilerledikçe seninle kalan tek şey aklındakiler oluyor. Zihin defterinin güzel kokulu, gülümseten ve tatlı anılarla dolmasına imkan sağlarsan, anımsadıkça mutlu olur ve yaş aldıkça güzellikleri taşırsın. Neden yüzümüz asık, canımız sıkkın ve sorunlu olalım ki? Pişmanlık duyacağın şeyler yapmaz ve yaşatmazsan, daima mutlu olursun. Bunun için bir saniye dur ve kendine gülümse. Sonra her şey daha keyifli olacak, dene.

Yorumlar

0 yorumlar