Ankara Life Dergisi

Sanatın Her Dalı Kulis Sanat’ta!

Ankara’da varlığını sürdüren Kulis Sanat Okulu; Konservatuvar Hazırlık Eğitimi, Oyunculuk Eğitimi, Kamera Önü Oyunculuk Eğitimi, Yaratıcı Drama Eğitimi, Diksiyon ve Hitabet Eğitimi, Şan Eğitimi, Enstrüman Eğitimi, Klasik Bale Eğitimi, Modern Dans Eğitimi ve bir sanat okulundan tüm beklentilerinizi karşılayacak her şeyi barındırıyor. Dergimizin bu bölümünde, sanata ve sanatçıya yer verdik. Biz sorduk, Serkan Melikoğlu cevapladı.

Serkan Melikoğlu’yu tanıyalım…
30 Aralık 1988 tarihinde Ankara’da dünyaya geldim. Çankaya ilköğretim Okulu, Anıttepe Lisesi ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 2013 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldum.

2010 ve 2013 yıllarında devlet tiyatrolarında görev aldım ve 2013’te ‘Kulis Sanat’ kurucularından olarak birçok projenin içerisinde yer almaya devam ettim.

Öte yandan 2014 yılında TRT ekranlarında ‘Ben Yaparım’ ve ‘Akşam Vakti’ isimli programların sunuculuğunu üstlendim. Bugüne kadar ‘Aşkların En Güzeli’, ‘Beni Affet’, ‘Beni Bırakma’ ve ‘Diriliş Ertuğrul’ dizilerinde rol aldım, 2015 yılında ise ‘Şevkat Yerimdar’ isimli sinema filminde ‘Çiyan’ karakterini canlandırdım.

Kulis Sanat Okulunda neler yapılıyor? 
Kulis Sanat Akademi ve Kulis Sanat Tiyatro olarak ikiye ayrılıyor. Akademi kısmında konservatuvar ve dengi okullardan mezun olmuş sanatçılar tarafından eğitim verilirken. Kulis Sanat Tiyatrosu da profesyonel kadrosu ile ayın 26 günü perdelerini tiyatro severler için açıyor. 
Kulis Sanat Akademi içerisinde Oyunculuk, Klasik Bale, Yaratıcı Drama, Enstrüman, Şan, Diksiyon, Modern Dans ve Konservatuvar Hazırlık dersleri verilmektedir. Tüm hocalarımız Konservatuvar mezunu veya dengi okullardan mezun, akademisyen olan hocalar tarafından verilmektedir.

Hangi yaş grubuna eğitim veriyorsunuz? 
Yaş grupları derslere göre değişmektedir. Klasik Bale ve Yaratıcı Drama derslerimiz 4 yaş itibari ile başlamaktadır. Grup dersleri ve özel dersler halinde devam etmektedir. Yaş grupları Okul öncesi, okul sonrası olarak değişmektedir. Hocalarımızın pedagojik formasyonuda buna göredir. Enstrüman, Diksiyon, Kamera Önü Oyunculuk, Şan derslerimiz özel ders olarak planlanmaktadır. Ama güzel olan Yetişkin Bale derslerimiz de mevcut. Burada 45 yaşında öğrencilerimiz var. Oyunculuk, hobi, enstrüman, şan ve diksiyon derslerimiz içinde bu durum geçerli her yaştan öğrencimiz mevcut.

Çankaya Sahne ile bir birleşme kararınızdan bahseder misiniz? 
Kulis Sanat – Çankaya Sahne birleşme kararı bizim için bir pandemi zaferidir. Çankaya Sahne geçen sene faaliyete geçmiş Ankara için büyük bir kazanımdır. Kapasitesi 550 kişi olup, çok büyük alanlara sahiptir. Pandemi şartlarında sahne kapasitemizi 200 kişiye indirdik ve her önlemimizi almış bulunuyoruz. Kulis Sanat Tiyatrosu olarak oyunlarımızı oraya taşıdığımız gibi Çankaya Sahne ile ortak projelere çalışmaya başlamış bulunuyoruz. Pandemi dönemi ve sonrası için Ankara’ya muhteşem projeler kazandırmak için sürekli çalışıyor. Tüm seyircilerimizi oyunlara davet ediyoruz. Yalnız bize değil, tüm tiyatrolara ve oyunlarına davet ediyoruz.

Özel tiyatro çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 
Oyunlarımızı seçerken seyircinin dikkatini çekecek, içerik açısından oyuncuyu ve rejisörü de bir doyuma ulaştıracak metinler seçmeye çalışıyoruz. Mümkün mertebe oyuncunun bütün marifetlerini göstereceği performans oyunlar seçmeye çalışıyoruz. Türkiye’de adını duyurmuş, kendini ispatlamış yazar ve yönetmenlerle bir araya gelip zengin bir arşiv yaratmayı hedefliyoruz. Her seni yeni mezun oyunculara istihdam sağlamak ayrı bir keyif oluyor. Bu sezon Kulis Sanat Çankaya Sahnede ‘Ted Bundy’, ‘Ödül’, ‘Cahide Sonku Müzikali’,
‘Geçmiş Zaman Olur Ki’ ve Ankara seyircisine büyük bir heyecanla William Shakespeare’in “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” eserlerini sergileyeceğiz.

Pandemi döneminde etkinlikler için ne gibi önlemler aldınız? 
Öncelikle akademi için özel derslerimizin hepsini büyük salonlara taşıdık. Akademinin içinde dezenfektan noktaları yerleştirdik. Girişlerde ateş ölçümü yapılmaktadır. Her dersten sonra 30 dakika sınıflara dezenfektan çalışması yapılmakta. Tiyatro için, dile getirdiğim gibi 550 kişi kapasiteli sahnemizi 200 kişiye düşürdük ve koltuk mesafelerini uygun hale getirdik. Oyundan önce ve sonra dezenfekte çalışmaları yapılmaktadır. Oyun boyunca seyircilerimizin maskelerini takmalarını rica edip bunu kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. 

“Sanat” sizler için ne ifade ediyor? 
Özgürlüğü; umut ve inanç ile yaşamak. Çok sevdiğim bir hocam bir gün bana komedinin tanımını yaparken; “herkesin bildiği kahkahalara, kimsenin bilmediği gözyaşları arasından bakabilmektir” demişti. Sanatın genelinde bunu yaşamak ve hissetmek mümkündür. Sanat; herkesin bildiği kahkahalarla, kimsenin bilmediği gözyaşları arasından hayata bakabilmektir.

Yorumlar

0 yorumlar