Ankara Life Dergisi

Sektöründe Fark Yaratan; SHM Grup!

“Mesleğimin en çok sevdiğim yanlarından biri şantiyelerde olmak. Yeri geldiğinde topuklu ayakkabım ve elbisemle şantiyede olabilmek, bana göre bir kadının isteyince her işi yapabileceğini gösteren en güzel örneklerden biri.”

“Zaman asla satın alınamayacak en değerli şey.”

“Şirketime yön verirken işverenlerimizin de bu fikirde olduğunu düşünerek birimlerimizi şekillendirdim.”

Günümüzün en önemli sektöründen biri olan Mimarlık alanı pek çok projeyle yaşamımızı şekillendirmekte. İş, okul, ev gibi hayatımızı devam ettirdiğimiz yolculuğumuzda adeta ayrılmaz bir parça olarak bütünleşmiş durumdayız. Güvenin, kalitenin önemli olduğu bu sektörde ‘Mimarlık’ çatısı altında büyüyen, gelişen ve projelerinde her zaman daha ileriye giden bir isimden bahsetmek istiyorum sizlere; Selen Hakbilir. Kendisi eğitimini bu sektör üzerinde alarak pek çok başarıya imza atmış genç kadın girişimcilerimizden. Aynı zamanda kendi emeğiyle aile şirketi olan SHM Grup’un kurucusu. Kadın gücünün somut halini gördüğümüz, birçok başarısı bulunan SHM Grup’un mimarlıktan inşaata, alüminyum ve cam yapı sistemlerinden gayrimenkule kadar uzanan kolları mevcut. Tüm çalışmalarını işverenlere güven sağlayarak maddi odaklı değil, hizmet odaklı sunan SHM Grup, dört kardeşten oluşan güçlü yapıda bir aile şirketi. Bu başarılarının neye borçlu olduğunu öğrenmek adına şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak SHM Grup ile bir araya geldik. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Selen Hakbilir’in çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Selen Hakbilir Mimarlık olarak pek çok projeye iş ortaklığı yaptığınızı biliyoruz. Güvenilir ve kalitenin ön planda olduğu şirketinizde aynı zamanda çevreye duyarlı, standartlara uygun modern dizaynlar yapıyorsunuz. Alanınıza dair sorularımıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Selen Hakbilir kimdir?
25 Nisan 1988 tarihli Ankara doğumluyum. Eğitim hayatıma Karabük Üniversitesi Mimari Restorasyon Eğitimi alarak inşaat sektörüne başlamış oldum. Ardından Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Mimar olarak eğitimime devam ettim. Ayrıca Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum.

Sektörde fark yaratmaya devam eden özelliğinizle adınızdan çokça söz ettirmektesiniz, ancak SHM Grup’un kilometre taşlarının nasıl oluştuğu hakkındaki bilgiyi bir de sizden dinlemek istiyoruz. Bu konu için neler söylemek istersiniz?
Sektöre aşinalığımız dedemizden kalma diyebilirim. Bunun yanı sıra kadın olarak inşaata merakım abimin Yüksek İnşaat Mühendisi olması ve onun yanında şantiyeyi deneyimleme fırsatım SHM Grup şirketini kurmama sebep oldu. Bir aile şirketi olmak her zaman istediğimiz hayaldi, fakat uzun yıllardır yapmış olduğumuz girişimlerle temellerini atmak kolay olmadı.

Kadın olarak şantiyelerde aktif çalışıyorsunuz, bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Mesleğimin en çok sevdiğim yanlarından biri şantiyelerde olmak. Yeri geldiğinde topuklu ayakkabım ve elbisemle şantiyede olabilmek, bana göre bir kadının isteyince her işi yapabileceğini gösteren en güzel örneklerden biri. Ayrıca bu durum kadın işverenlerimin en çok sevdiği ve takdir ettiği bir şey, bunları duyuyor olmak benim için en güzel ödül oluyor diyebilirim.

SHM Grup hakkında biraz daha detaylı bilgi verir misiniz, neler yapılmakta?
SHM Grup; Selen Hakbilir Mimarlık, SHM İnşaat, SHM Alüminyum ve Cam Yapı Sistemleri, SHM Gayrimenkul olarak dört farklı birimde hizmet vermekte. Abim Serkan Hakbilir Yüksek İnşaat Mühendisi, ablam Lalecan Kesedar Finans Müdürü, ablam Sevcan Karslı Teknik Ofis Müdürü olarak görev almakta. Aile şirketi olarak bir arada olmamız güven ortamında kalmamızı sağlıyor.

SHM Grup hangi katma değerleri sunuyor, tercih edilme sebebiniz nedir, geri dönütleriniz nasıl?
Zaman asla satın alınamayacak en değerli şey. Şirketime yön verirken işverenlerimizin de bu fikirde olduğunu düşünerek birimlerimizi şekillendirdim. Misyonumuz; tek bir çatı altında tüm hizmetleri işverenlere güvenle, maddi odaklı değil hizmet odaklı sunmaktır. Bu sayede işverenlerimiz kendilerini güvende ve aile sıcaklığında hissetmekte. Kısaca hızla ilerleyen ve her geçen gün daha çok artan bir SHM ailesi olarak yolumuza durmadan devam ediyoruz.

Sizce bu sektörde başarılı olmanın sırrı nedir?
Bence her aldığımız işi, ilk işimizmiş gibi işverenle birlikte aynı heyecanı yaşayıp, paylaşıyor olmamız. SHM ekibi olarak da bunu işimize yansıtıyor olmamız önemli kuralımız. Çünkü bizim çok iş yapmış olmamız işverenin istediği o ilgiyi, hassasiyeti kaybetmemiz anlamına gelmemelidir. Şunu unutmayalım; yüzlerce proje yapmış olabiliriz ama her proje bizim için ilktir. Şirket olarak bir diğer hassasiyetimiz; paylaşmanın ve birliğin getirdiği güçtür. Hiçbir zaman yeni girişimlere ve projelere sırtımızı dönmemiş olmamız, SHM ekibi ile de tıpkı aile sıcaklığı içinde çalışıyor olmamız bizi biz yapan en güzel şeydir.

Yorumlar

0 yorumlar