Ankara Life Dergisi

‘’Sen’’ Bu Yolculuğa Hazır Mısın?

İdealist bir diyetisyen… genç yaşına rağmen hayallerini gerçekleştirmeyi başarmış ve şimdi de ona danışanların hayallerini değiştirip hayatlarına dokunuyor. Sadece program yazmakla kalmayıp bir de hem danışanlarına hem de isteyen herkese sağlıklı ve doyurucu yiyecekler hazırladığı bir hizmetle de karşınızda… Bir diyetisyenden daha fazlasını bulabileceğiniz SEN Sağlıklı Beslenme Merkezi’nin kurucusu genç ve başarılı diyetisyen Senanur Kavakdan’dan bahsediyorum. Candan ve sempatik tavrılarıyla kendine hayran bırakan Senanur Kavakdan ile kurduğu merkez ve SEN Mutfak hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Senanur Hanım, öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Her zaman hayalimde insanların hayatlarına pozitif dokunuşlar yapabileceğim bir meslek vardı. Sağlık alanı ilgimi çekiyordu ve sonuç olarak tüm tercihlerimi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden yana kullandım. 2012 yılında başladığım Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2016 yılında mezun oldum. Staj döneminde mezun olduktan sonraki hedefimi az çok belirlemiştim.

Sağlıklı beslenmek için bize danışan bireylerin keyifli ve verimli vakit geçirecekleri sıcacık bir ofisti hayalim. Ailemin ve dostlarımın maddi, manevi desteğiyle Mayıs 2017’de Yaşamkent’te SEN Sağlıklı Beslenme Merkezi’ni açtım. Genelde herkes “SEN” isminin kendi ismimden geldiğini düşünüyor ilk olarak. Şeyh Galip’in bir sözü vardır: “Kendine iyi bak çünkü alemin özüsün sen. Varlıkların gözbebeği olan insanoğlusun sen.” Sağlıklı beslenmenin, sağlıklı yaşamın temelinde insanın kendine verdiği değerin yattığına inanıyorum, bu söz de çok iyi açıklıyor. Danışanlarıma da ilk olarak “SEN bu yolculuğa hazır mısın, gerçekten istiyor musun?” sorusunu yöneltiyorum. İnsan istediği, karar verdiği şey için her zaman çaba gösterir ben danışanlarımın bu yolculuktaki yol arkadaşıyım sadece . Hedefim; danışanlarımızın “özgür SEN, hafif SEN, mutlu SEN” sloganını yaşamaları.

Aslında zayıflamaktan çok sağlıklı beslenmek daha önemli. Siz bu konuda danışanlarınızla nasıl çalışıyorsunuz?
Diyetisyen “dietitian” kelimesinden geliyor ve anlamına baktığınızda “beslenme uzmanı”dır. Biz diyetisyenler zayıflatma uzmanı değiliz beslenme uzmanıyız. Eğitim sürecimizde de tüm hastalıklarda ve olası koşullarda “sağlıklı beslenme” nasıl olmalıdır bunu öğreniyoruz. Dolayısıyla danışanlarıma doğru, sağlıklı beslenmeyi anlatmaya çalışıyorum. Obezite çağımızın hastalıklarından biridir ve obezitenin tek nedeni yanlış beslenme değildir. Bireylerin hareketsiz yaşamı, stres düzeyleri, uyku düzenleri, genetik faktörler, çevre kirliliği, şehir planlaması gibi bir çok faktör obezite oluşumunda etkendir. Yaşam tarzının mümkün olduğunca sağlıklı hale getirilmesi sonucunda zayıflamak isteyen bireylerde zaten kilo kaybı da meydana gelmiş oluyor.

Bir diyetisyen olarak tabi ki programlarınızı kişiye özel olarak hazırlıyorsunuz. Bu kişiye özel programlarda dikkat ettiğiniz noktalar nedir?
Programa başlamadan önce danışanlarımın bazı tetkikler yaptırmasını istiyorum. Elbette bu tetkiklerin sonuçlarını doktor görmeli ve herhangi bir tedavi gerekiyorsa yapmalı. Biz tıp fakültesi mezunu değiliz dolayısıyla bu kısımda müdahale etmemiz doğru olmaz. Sonrasında sağlıklı beslenme programı hazırlıyoruz. Danışanlarıma uzun zaman ayırıyorum; bir liste karalayıp göndermiyorum. Çünkü karşınızdaki bir insan ve sizden yardım istiyor. Karşılıklı zaman ayırıyorsunuz, emek veriyorsunuz. Bunu en iyi şekilde yapmanız lazım ki sonuç harika olsun. Cinsiyet, yaş, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, stres, yaşadığı ortam, sosyal ilişkileri, hastalık geçmişi gibi birçok faktörü değerlendiriyoruz ve ilk adımı atıyoruz.

Sürecin devamı kişiden kişiye değişiyor. Benim için en önemli olan danışanlarımın “diyet” yapıyorum psikolojisine girmemesi, rahat olmaları ve süreci keyifli geçirmeleri. Finalde de sağlıklı bir bedene kavuşmaları.

Sadece tek bir besin üzerine ya da ‘şok diyet’ dediğimiz diyetler var. Siz bu konuda ne söyleyebilirsiniz?
Biz sağlık alanında, bilimin ışığında çalışıyoruz. Makaleler okuyoruz, yeni gelişmeleri takip etmeye çalışıyoruz. Konu insan sağlığı; herhangi bir yanlış öneri kötü sonuçlara neden olabilir. Şok diyetlerin yararlı olduğunu, sağlıklı zayıflattığını kanıtlayan bilimsel bir çalışma yok. Dolayısıyla bu diyetlerden “sağlıklı beslenme” sürecinde bahsetmemiz mümkün değil. Bu diyetlere başvurulmasının sebebi sonuca hızlı varma isteği. Mucize isteği. Maalesef ki komayla, organ kaybıyla, ölümle sonuçlanan bu diyetleri hala önerenler ve uygulayanlar var. Bu yanlışlarla mücadele eden meslektaşlarımın artmasını ümit ediyorum.

Bir diyetisyenden görmeye alışkın olmadığımız bir hizmetiniz var, ‘’SEN MUTFAK.’’ Bu işe nasıl girdiniz?
Beslenmeye bağlı sorunlar aslında evde yemek yapmamayla başlıyor. Dışarıdan hazır ve hızlı beslenmeye alıştık. Şekerli, tuzlu, yağlı beslenme sonucu da hastalıklar baş gösteriyor. Özellikle çalışan bireylerin evden yemek taşıyamaması, akşam eve geldiklerinde yorgunluktan yemek yapamaması gibi durumlara çare bulma niyetim vardı; danışanlarımdan da talep gelince bu işi başlatmış olduk. Şefimizle birlikte sağlıklı ve lezzetli yemekler pişiriyoruz.

SEN MUTFAK’ta neler yapıyorsunuz, çalışma prensibiniz nedir?
Hedefimiz yemeklerin sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olması. İştah açmalı, göze hitap etmeli, hijyenik olmalı. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği; dilerseniz ara öğünler de dahil olmak üzere öğün sayısına göre çeşitlendirilmiş paketlerimiz var. 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık sürelerle paketleri alabiliyorsunuz. Malzemelerin tazeliği ve doğallığına önem veriyoruz. Zeytinlerimiz, zeytinyağımız, sirkelerimiz, kuruyemişlerimiz yetiştikleri bölgelerden sipariş ediliyor. Et yemekleri, sebze yemekleri, çorbalar, salatalar, ev yapımı yoğurt ve ayran, meyveler, kuruyemişler, şekersiz lezzetler kısacası sağlıklı pişirilmiş, hazırlanmış her şeyin içinde olduğu çeşitli menülerimiz bulunmaktadır. Yemeklerimiz hazırlanıp özenle paketlendikten sonra sıcak olarak kapınıza teslim ediliyor. Her öğün saatinde sıcak teslim ediliyor. En önemlisi yemeyeceğimiz, beğenmediğimiz hiçbir yemeği danışanlarımıza sunmayız

Bu hizmeti sadece danışanlarınıza mı veriyorsunuz yoksa isteyen herkesin faydalanabileceği bir uygulama mı?
İsteyen herkes faydalanabilir. Telefon numaramızdan, sosyal medya hesabımızdan bize ulaşabilirler. Ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturup paketler ve içerikleriyle ilgili bilgi paylaşabiliriz.

Özel günler için SEN MUTFAK’tan ayrıca istenilen şekilde pasta, tatlı, salata gibi siparişler alıyor musunuz?
Evet alıyoruz. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyen kadınların gün toplantıları, iş toplantıları, okullarda veli günleri gibi etkinlikler için hem lezzetli hem sağlıklı seçeneklerimiz yer alıyor. 3 gün öncesinden görüşüp siparişi oluşturuyoruz, istenilen adrese teslim ediyoruz.

Bir workshop düzenleyeceğinizi duyduk, bundan da bahseder misiniz?
Anlatmayı, öğretmeyi, bir cümleyle bile olsa bir hayata dokunmayı her zaman çok istemişimdir, sevmişimdir. Doğru ve yanlış bilginin bu kadar hızlı yayıldığı ve gerçekten doğru mu yanlış mı diye irdelenmediği bir çağda yaşıyoruz.

Her koşulda doğru bilgiyi aktarma aşkıyla ve niyetiyle bu workshopları/atölyeleri düzenlemeyi planlıyorum. Tabi ki konularımız sağlıklı beslenmeye dair her şeyi içerecek. En kısa zamanda sosyal medya hesabımdan ve web sitemizden içerikleri-tarihleri paylaşacağım. Halil Cibran’ın çok sevdiğim bir kitabında geçen cümle; “İş, aşkı görünür kılar.” Aşk ile yaptığımız işler, aşk ile dokunduğumuz hayatlar olsun.”

Yorumlar

0 yorumlar