Ankara Life Dergisi

Senem Ataseven

KARİYER VE ÖĞRENCİ KOÇLUĞUNUN KATKILARI

Unutmayalım ki, çocuklarımıza ve gençlerimize öğüt vererek değil, ancak
doğru ve güçlü sorular sorarak, onların gelişim ve ilerlemelerine gerçek
anlamda katkıda bulunabiliriz.

Çocuklarımız ve gençlerimiz, geleceğimizi emanet edeceğimiz en kıymetlilerimiz… Koşulların her an değişime uğramak durumunda kaldığı yaşadığımız çetin dönemde, acaba onlar bu gelecek hakkında neler düşünüyorlar?

İşte tam da bu noktada, kafalardaki soru işaretlerini çözümleme ve hedefleri netleştirme konusunda koçluk desteği almak, büyük katkılar sağlayacaktır. Öğrenci koçluğu ve kariyer koçluğunu sizlere tanıtarak, sayısız avantajları ve pozitif etkilerinden bahsetmek istiyorum. Ama öncesinde, koçun kim olduğu, ne olmadığı, neler yaptığı ve neleri yapmadığına değinelim.

Uluslararası Koçluk Federasyonuna (ICF) göre koçluk; günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında özellikle önemli olan, kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için ilham veren, düşünmeye teşvik eden ve yaratıcı bir süreçte danışan ile ortaklık ilişkisi olarak tanımlanmaktadır. Koçluk kavramı günden güne yayılırken, farklı uzmanlık alanlarında da verilen hizmetler koçluk başlığı altında sunulmaktadır. Örneğin güzellik koçu, matematik koçu, beslenme koçu gibi… Bu tür hizmetler daha çok danışmanlık ve yönlendirmeye yoğunlaşmaktadır. Bizim bahsettiğimiz koçlar ise, bireylerin iş ve özel yaşamlarında varmak istedikleri hedefe, odakları kaybolmadan ve motivasyonları eksilmeden, varmalarını kolaylaştıran yol arkadaşlarıdır. Koç, size yansıtmalar yaparak ve koçluk tekniklerini kullanarak farkındalıklar yaşamanızı sağlar. Her birimizin hayatında problemler olduğu kadar, fark etmediğimiz çözümlerde içimizdedir. Koç, güçlü sorular sorarak bir elinizde tutuğunuz problemlerin çözümlerinin, bir diğer elinizde saklı olduğunu açığa çıkarır. Bireysel ve kurumsal alanlarda kişilerin yaşamış olduğu kararsızlıklarda, hayatlarıyla ilgili çıkmazlarda, kendilerini ileriye taşımak istedikleri noktalarda, kısacası daha mutlu olmak istedikleri her alanda önlerindeki engelleri kaldırıp potansiyellerini açığa çıkartmalarına yardımcı olur. Koçluk; mentörlük, öğretmenlik, tedavi, terapi, akıl verme, yol gösterme, yönlendirme, yargılama süreci değildir. Koçluk sürecinde önyargısızlık, güven, gizlilik ilke ve esasları vardır. Birçok alanda koçluk hizmeti alabilirsiniz. Bunlar; bireysel koçluk, yönetici koçluğu, takım koçluğu ve de özellikle sizlerle paylaşmak istediğim kariyer koçluğu ile öğrenci koçluğudur. 

Kariyer koçluğu; kariyer hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlamak amacıyla tasarlanmış bir süreçtir. İş hayatınızda ya da iş arayışında karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar. Koç ve danışan ilişkisinde gündemi siz belirlersiniz. Koçunuz aklınızdaki hedeflere ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz iç görü ve farkındalıklara ulaşmanızı kolaylaştırır. Sizi engelleyen şeylerin neler olduğunu görerek, ileriye gitme çabalarınızdaki tıkanıkları fark etmenize ve hedeflediğiniz noktaya ulaşmanıza destek olur. Karşı karşıya olduğunuz zorluklara yönelik çözümleri keşfetmenizi sağlar. Bir eylem planı oluşturmanıza, harekete geçmek için özgüven ve motivasyon kaynaklarını keşfetmenize yardımcı olur. Kariyer koçluğundan yararlanmak için, koçluk almaya istekli olmanız gerekmektedir. Yeni fikirlere açık, değişiklik yapmaya hazırsanız, hoş geldiniz! Harekete geçmeye hazırsınız demektir. Kariyer koçu ile çalıştığınızda, elinizden gelenin en iyisini yapmanız için size meydan okur, sizi sorumlu tutar ve yolun her adımında sizi desteklemek için orda olur.

Hayatınız boyunca yapmış olduğunuz çalışmaların ve gösterdiğiniz çabanın hakkını vererek, olmak istediğiniz noktaya her adımda daha da çok yaklaşmanıza yardım eder.

Öğrenci koçluğu ve kariyer koçluğu benzetilse de ayrı kavramlar ve ayrı süreçlerdir. Öğrenci koçluğunda koç, danışanı bir bütün olarak ele alır. Akademik başarısının yanı sıra, ailesi, arkadaşları, özel hayatı koç için bir bütünü oluşturmaktadır. Tek başına akademik hayatını baz alarak ilerlemek danışan için katkı sağlayamaz. Başarısız bir öğrenci yoktur. Koçlar için her birey eşsiz ve biriciktir. İlaveten her öğrenci de mutlak suretle başarılıdır. Bununla beraber her öğrenci performansını ortaya çıkartıp başarısını göstermekte zorlanıyor olabilir. Öğrenci koçu, burada devreye girerek başarısının önündeki engelleri tespit edip, tam bir farkındalık yaşamasını sağlayarak, öğrencinin performansını ve potansiyelini keşfetmesine yardımcı olur. Öğrenci koçluğunun, derslerden yüksek not almaya veya sınavları geçmeye odaklanmadığının altını çizmek isterim. Kendi öğrenme stilini ve imkanlarını belirlemesi amacıyla, öğrenciyi her anlamda tamamen kazanmaya odaklı yapılan çalışmadır. Öğrencinin kendisini tam bir farkındalıkla tanıyarak uygun hedefler belirlemesini, verimli çalışmayı öğrenmesini, zamanı etkin kullanmasını, güçlü yönlerini bilerek bunlardan destek almasını, etkili iletişim kurmasını ve özgüvenini geliştirmesini hedefler. Bu süreçte aileyle de mutlak suretle görüşmeler yapılmakla birlikte, gizlilik ve etik değerler çerçevesinden çıkılmamaktadır. Başarı herkese göre farklı anlamlar içerse de, öğrenciler için genel olarak başarılı olabilmek için açık net ve ulaşılabilir hedefler belirlemek gerekmektedir. Hedef olmadığı takdirde başarının gelmesi zordur. Aynı zamanda da hiçbir öğrenci için hayat, okul ve derslerden ibaret olmamalıdır. Öğrenci koçluğunda öğrencinin akademik, özel, aile ve sosyal hayatının bir bütün olarak ele almasının sebebi de budur. 

Unutmayalım ki, çocuklarımıza ve gençlerimize öğüt vererek değil, ancak doğru ve güçlü sorular sorarak, onların gelişim ve ilerlemelerine gerçek anlamda katkıda bulunabiliriz. Geleceklerini yapılandırırken, profesyonel koçlarla yollarının kesişmesine fırsat vererek, bu zor süreçte kendilerine destek olabilecek yol arkadaşlarıyla ilerlemelerini sağlamak çok doğru bir seçim olacaktır. Başka bir seçenek de, ilgili alanlardaki koçluk konularını araştırıp, gerekli eğitimleri alarak kendimizi geliştirmek yönündedir. Koçluk hayatınıza ve size katkı sunacağı gibi kendi özünüzü ve aslınızı keşfetmenizi de sağlayacaktır. Aslınızı keşfettiğinizde ise, potansiyelinizi ortaya çıkartarak, sizi engelleyen tüm faktörleri de yok etmiş olacaksınız. 

Telefon : 0530 681 94 76

www.askocluk.com

Adres: Yaşamkent Mahallesi 3250 Cadde Anka Modern AVM C Blok No 20/7  Çankaya

Yorumlar

0 yorumlar