Ankara Life Dergisi

SERTAÇ DARCAN : STİL & MARKA DANIŞMANLIĞI ÜZERİNE

“ANKARA’DA BİRÇOK İLKİ BAŞARMANIN MUTLULUĞU İÇİNDEYIM”

Stil & Marka Danışmanlığı, moda söyleşi projeleri, moda yazarlığı ve daha birçok başarı ile adından söz ettiren Sertaç Darcan ile bu ay Ankara Life Dergisi olarak bir araya geldik. Ankara’da başarı hikâyelerine imza atan Sertaç Darcan, sorularımızı tüm içtenliği ile yanıtladı…

Öncelikle Ankara Life Dergisi senin için ne ifade ediyor?

Ahhhh  Ankara Life Dergisi, Ankara’nın göz bebeği ve Ankara’nın kalbinin attığı bir dergi. Her türlü içeriğin ve bilginin yer aldığı ve hatta özel röportajları ile adından her daim söz ettiren bir basılı yayın benim için. Yıllardır ayakta kalarak da markasını korumaya devam ediyor.

2 buçuk yıla yakın Ankara Life Dergisi’nde moda yazarlığı yaptın… Nasıldı o günler?

Evet, kariyerimin ilk yıllarında Ankara Life Dergisi benim ilk göz ağrım oldu. Moda köşemde; trendleri, yeni ürünleri yani modaya dair ne varsa her şeyi ele aldım. Köşemi beğeni ile takip eden ve her ay sabırsızlıkla bekleyen bir kitleye sahip oldum.

Ankara’da birçok ilki başardın ve bunlara örnek verirsek; İstanbul Uluslararası Moda Film Festivali’nin Ankara edisyonunu gerçekleştirdin daha sonra “Sertaç Darcan ile Moda Sohbetleri” geldi ve Türkiye’nin ünlü moda tasarımcılarını Ankara’da ağırladın. Nasıl bir hikayeden oluşuyor bu süreç ?

Her şeyi aniden verdiğim kararla ve planlayarak gerçekleştirdim. Hayatımda hiçbir zaman kariyer planlaması ya da stratejik yollar izlemedim. Aniden bir planlama ile Ankara’nın en önemli otellerinden biri olan Sevgili Radisson Blu Hotel Ankara’nın ev sahipliği ile Türkiye’nin ünlü Moda Tasarımcıları Emre Erdemoğlu, Cihan Nacar ve tabii Tuna Yılmaz ile bu hayalimi gerçekleştirdim. Ankara’da bu festival çok büyük bir ilgi gördü ve ses getirdi. Adeta deprem etkisi yarattık. Hemen arkasından ise ‘’ Sertaç Darcan ile Moda Sohbetleri ‘’ hayata geçti ve Türkiye’nin ünlü moda tasarımcıları Özlem Süer, Arzu Kaprol, Cihan Nacar ve ünlü moda fotoğrafçısı Bennu Gerede’yi ağırlamanın mutluluğunu yaşadım. Moda sohbetlerim 3. yılına girdi ve hala konuşulmaya devam ediyor. Benim için büyük gurur…

Tabii bununla birlikte dünyaca ünlü kozmetik markaları ile Ankara’da etkinlikler gerçekleştirdin. Bu markalarla buluşman nasıl oldu ve Ankara’da bu buluşma nasıl kapılar araladı sana?

Sosyal medya markalar için çok önem arz ediyor ve iyi bir etkileşim yaratırsan da iş birliklerin hayata geçiyor. Ben bu platformu iyi kullandım diyebilirim.

Dünyaca ünlü Fransız kozmetik devi L’occitane ile Panora AVM’de ilk eventimi gerçekleştirdim. Burada büyük ilgi görünce ikinci kez Kentpark AVM’de mağaza eventimi gerçekleştirdim. 2020 yılının Mart ayında ise daha pandemi süreci başlamamışken dünyaca ünlü kozmetik devi yine Yves Rocher ile “Anti Age Global” ürünlerinin yenilenmiş serisinin eventini Next Level AVM’de gerçekleştirdim.

Stil & Marka Danışmanlığın, moda söyleşisi, marka iş birliklerin, televizyon ve moda yazarlığı gibi birçok mesleği bir arada yapıyorsun. Nasıl yetişebiliyorsun hepsine?

Evet, birçok mesleği yapıyorum ama sevenlerim, beni takip eden kitle ve beni destekleyen herkes bir bütünü oluşturuyor. Başak burcu olduğum için bir ajandam hep başucumda olmuştur. Günü, haftayı ve ayı tek tek, gün gün doldururum ve planlayarak hareket ederim. Onun için planlama her zaman bana “zaman” kazandırmıştır.

‘Bu kapılar tabii öyle pat diye insanın karşısına çıkmıyor ya da senin önüne altın tepsi ile sunulmuyor. Ben her zaman işimi titizlikle yapan ve kılı kırk yararak hareket eden biri oldum…’

Artık günümüzde çok fazla influencer ve stil danışmanı ile karşılaşıyoruz. Buna bakış açın nedir? Nasıl değerlendiriyorsun?

Önüne gelen stil danışmanı oldu, önüne gelen influencer olmaya kalktı. Ben sadece izliyor ve gülüp geçiyorum. Şöyle bir baktığımızda hiçbirinin ürettiği ya da ortaya koyduğu bir malzeme yok. Çoğu var olan bir şeyin üzerine sırtını dayayarak kendi dünyalarında geçinen isimler oldu. Onun için üretmeyen insana çok fazla saygım yok ne yazık ki.

Instagram ile kendine çok güzel bir dünya yarattın ve iyi bir kitleye de sahip oldun. Bunun sırrı nedir ?

Çok kasmadan ve maske takmadan kullandığım bir mecra sosyal medya. Tabii ki bir çerçevede planlama yapıyorum ama geneli doğal akışıyla geliyor. Yeri geliyor çalıştığım markalara yer veriyorum, yeri geliyor yaptığım işlere yer veriyorum. Tabii bütçeli reklamlarım ile de Instagram dünyasını renklendirmeye çalışıyorum.

Son olarak bizimle neler paylaşmak istersin ?

Ankara’nın göz bebeği Ankara Life Dergisi ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yıllardır markasını koruyan ve herkese kapısı açık olan “Ankara Life Dergisi” ile buluştuğum için çok mutlu oldum. Tekrar sonsuz teşekkürler…

Yorumlar

0 yorumlar