Ankara Life Dergisi

Sevgi ve Azimle İşlenen Çantaların Buluştuğu Adres; SK Designs!

Günümüzde el yapımı işlerin teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha çok ön plana çıktığını düşünüyorum. Bu kanıya nereden vardın diye sorarsanız cevabım sosyal medya olur. Şimdilerde herkesin kendine ait bir işletme hesabı var. Bu hesaplarda çeşitli yetenek ve aktivitelerin yanı sıra sayamayacağımız kadar pek çok paylaşım görüyoruz. El emeği ve göz nuru tasarlanan çantalar da bunlardan bir tanesi. Sema Kanbur da bu sektörün içine girmiş genç kadın girişimcilerimizden. Birbirinden özel ve güzel tasarımları görenleri adeta hayran bırakacak nitelikte. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak iletişime geçtik ve harika bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Sema Hanım birkaç yıldır el emeği göz nuru çantalarınızla sosyal medyada oldukça aktifsiniz. Öncelikle sizi tanıyalım Sema Kanbur kimdir?
40 yaşında çalışan ve kendi ayakları üstünde duran bir kadınım. 2 çocuğumu yetiştirirken aynı zamanda 12 yıllık aktif bir iş tecrübesine sahibim. Aile hayatımda ve iş hayatımda kendi sorumluluklarımı yerine getirirken olabildiği kadar özenli çalışmaya gayret ediyorum. Bunların yanı sıra kendime ait özel alanlar ve zamanlar oluşturmaya çalışıyorum. Çanta örmek bu özel alanlar arasında yapmaktan en zevk aldığım şeydir.
Böyle bir çalışma gerçekleştirme fikriniz nasıl ve ne zaman oluştu?
Aslında bu işe yıllar boyunca el yatkınlığım vardı. Bunu tetikleyen ise benim gibi el emeği ve göz nuru çantalar veya bu tarz ürünler üreten kadınlardır. Örgü örmenin aslında geçmişimizden gelen bir kültür olması ve bu kültürün devamını getirme isteği beni etkiledi. Bu nedenle de bu işi daha çok önemsedim. Örgü örme kültürünün devamlılığını getirmek ve bu kültürü devam ettirmek, kendi içimde bu duygularla bütünleşmek beni bu noktaya getirdi.
Hasırdan hem çanta hem de şapka tasarımlarınızı hazırlarken bu aşamada ilham kaynağınız ne oluyor?
İlham kaynağım, kendi annem aslında. Onun küçükken ördüğü çanta modellerini baz alarak ve kendi dönemimizde tasarlanan modelleri birleştirerek ortaya hem geçmişten hem de günümüzden gelen çantalar üretmeye çalışıyorum. Geçmiş ve günümüzün sentezi benim çok hoşuma gidiyor.
Sema Hanım size göre iyi bir çanta tasarlamanın ve üretmenin püf noktası nedir?
Çanta örme aşamasında her modelin kendi standartları ve boyutları vardır, ayrıca örmenin de kurallarını biliyor olmak gerekir. Bu kurallar dahilinde örülmezse ortaya estetik bir ürün çıkmaz. Bu nedenle örme aşamasında her basamak çok önemlidir. Düzenli ve tertipli çalışılmalı, ipler kaliteli seçilmelidir.
Son olarak 2023 yılı sizin için nasıl geçiyor? Siz nasıl bir yıl geçirdiniz ve önümüzdeki yıllar için hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?
Bu sene benim için üretmenin zirvede olduğu bir dönem. Daha çok modeller üretiyorum ve daha çok çantalar yapıyorum. Üretirken de ‘Daha nasıl farklı modeller ortaya çıkarırım?’ diye düşünüyorum. Üretmenin verdiği bu zevk 2023 senemi güzelleştiriyor. İleriki yıllarda ise hedefim markalaşmak. Çantalarımı ve ürünlerimi daha çok duyurmak, kadınlar için rol model olmak istiyorum. Biz kadınların istediğinde her şeyi başarabilecek güce ve potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı benim gibi örgü işleriyle uğraşan diğer kadınlara da bu durumu göstermek istiyorum.

Yorumlar

0 yorumlar