Ankara Life Dergisi

Sigorta Hukuku Yönetiminde Kadının Gücü!

Günümüzde kadının gücünü evden okula, siyasetten sanata gibi pek çok konuda görmekteyiz. Peki bu durum aynı zamanda hukuk alanı için de geçerli oluyor mu? Elbette! Hem de şu ana kadar sigorta hukuku üzerine erkeklerin söz sahibi olduğu konuda kadınlar da artık mevcut halde bulunuyor. BDM Hukuk Bürosu ise bunun en güzel kanıtı, bir grup kadın avukatın yönetmiş olduğu alan hakkında Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak merak ettiklerimizi yönelttik. Keyifli okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Bahar Hanım, sigorta hukuku üzerine çalışmalar yapan bir grup kadın avukatın olduğu güçlü bir ekipsiniz. Günümüze dek süregelen toplumsal bakış açısıyla bu alanda erkek avukatların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Böyle bir alanda çalışmalar sürdürüyor olmanızın avantajlarından bahseder misiniz?
Sigorta hukuku alanındaki uyuşmazlıklarda dışarıdan bakıldığında detay olarak görülebilecek hususlar, bizim gibi bu alanda tecrübe sahibi olan avukatlar için çok daha önem teşkil ediyor ve bu detayların dikkate alınması, mağduriyetlerin giderilmesi açısından fark yaratıyor. Alanında uzman bir kadın grubu ile çalışmanın gücü de bu noktada ortaya çıkıyor. İşimizi bütün ayrıntılarıyla ele alarak titizlikle yaklaşmak genel prensibimiz.
Alanınız hakkında biraz daha detaya girmek istiyoruz. Hangi tür uyuşmazlıklar Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru konusu edilebilir?
Her ne kadar çalışma alanımızın, yalnızca trafik uyuşmazlıkları çerçevesinde şekillendiği düşünülüyorsa da aslında sigorta şirketlerinin çalışma alanlarındaki her türlü uyuşmazlık, tahkim komisyonunun ve dolasıyla komisyonda müvekkillerini temsil eden biz vekillerin çalışma alanıdır.
Peki sigorta hukuku kapsamındaki uyuşmazlıkların hukuki çözüm yolları nelerdir?
Arabuluculuk süreci ile bu tür uyuşmazlıkları daha düşük maliyetle ve kısa sürede neticelendirebiliyoruz. Bunun dışında basit yargılama usulüyle işleyen Sigorta Tahkim Komisyonu başvuruları ve Sigorta Tahkim Komisyonu’nun görevi kapsamı dışında kalan alanlarda Asliye Hukuk, Asliye Ticaret ve Tüketici Mahkemeleri’nde görülen davalar ile de sigorta hukuku kapsamındaki uyuşmazlıkları çözüme kavuşturuyoruz.
Çalışma alanınıza ilişkin tarafınıza sağlanan dönüşler ne yönde?
Müvekkillerimizin mağduriyetini gidermek için bütün ayrıntıları gözeterek hukuki süreçleri özenle takip ediyor ve başarıyla sonuçlandırıyoruz. Müvekkillerimizden aldığımız olumlu dönüşler ve danışanlarımızın sayısındaki artış da düşüncelerimizi kanıtlar nitelikte. Böylelikle elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, bizler için ekibimizdeki uyum ve disiplini arttıran motivasyon kaynağı.

Yorumlar

0 yorumlar