Ankara Life Dergisi

Şıklığın ve Kalitenin Buluştuğu Nokta; By Talip

Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi, butik sektörünün içinde yer alan By Talip’e konuk oldu. Tekstil sektörüne kendi çabasıyla ilerleyerek geldiğini vurgulayan Talip Iğdır; ‘Biz giyim satmaktan ziyade insanların giyimine de yön vermeye çalışıyoruz.’ diyor. Keyifli okumalar dileriz.

Talip Bey sizi tanıyarak başlayalım röportajımıza. Talip Iğdır kimdir? Mesleğinize nasıl ve ne zaman başladınız?
1971 yılında Kırıkkale’nin Delice ilçesi Kavakköyü’nde dünyaya geldim. Ortaokul mezunuyum. Çalışma hayatımı ilk başta 13 yaşımda Siteler’de çıraklık gibi pek çok görevde yer alarak aktif bir şekilde yürüttüm. 35 yıldır ise tekstil sektöründe çalışıyorum. Giyim üzerine olan mesleğime ise 16 yaşımda başladım. O dönemlerde patronumun kuzenleri vardı, Zafer Çarşısı’nda dükkanı bulunuyordu bazen oraya ziyarete giderdim, sıcak bir ortamda çalışanlara hep imrenirdim. 3 ay kadar çıraklık yaptıktan sonra Ankara’da bir mağazada işe başladım, 2 yıl kadar satış elemanı olarak çalıştım. Bu işin yöneticisi olacağıma dair kendime söz vermiştim, ardından yıllarca farklı mağazalarda birçok görevde bulundum ve sözümü yerine getirdim. Bir gün Talip mağazasının sahibi çalıştığım yere ziyarete geldi. İsmimin Talip olmasından dolayı benimle tanışmak istedi. Ankara’ya giyimi getiren duayenlerden oldukları için aramızda şöyle bir muhabbet geçti; ‘Talip Bey, benim ismim de Talip, bu ismi kullanarak bir firma oluşturamaz mıyım?’ dedim. İlk başta hayır kullanamazsın, bize patentli dedi. Ben de saniyesinde By Talip olarak isim kurdum. Bu fikrim çok hoşuna gitmişti, yolumun açık olduğunu dile getirdi, mutlu olmuştum. Yani anlayacağınız By Talip adı 20 yıl önce oluşmuş bir projedir. Bundan dolayı böyle bir isimle butik mağaza kurduk, hatta ilk yerimiz bir otel lobisindeydi. Ardından kısa bir süre sonra şu anki dükkanımıza geçtik. Bilgi ve tecrübelerimiz dahilinde biz giyim satmaktan ziyade insanların giyimine de yön vermeye çalışıyoruz. Bu sektörde güzel bir konuma gelerek hizmet vermek istiyoruz. Bunun yanı sıra giyinmeyi çok seviyorum, benim için adeta ayrı bir tutku. Mesela yıllardır slimfit giyerim, şimdi bakıyorum insanlar moda diye böyle giyiniyor.

By Talip hangi tarza hitap ediyor, hedef kitleniz nedir?
Hedef kitlemizde her kesime hitap eden kıyafetlerimiz bulunuyor bunun yanı sıra klasik giyimi çok tercih etmiyoruz, ürünlerimiz genellikle casual ve spor üzerine satışa çıkmaktadır.

By Talip olarak sizi diğer markalardan ayıran özellikleriniz nedir? Neden tercih sebebi olmalısınız?
Bizim önceliğimiz ilk olarak kaliteli ürün, kaliteli müşteri ile ekonomik satış sağlamaktır. İnsanların büyük mağazalara giderek fahiş fiyatlar ödemesinin önüne geçmektir. Tercih edilmemizin sebebi de giyime yön vermemizden dolayı kaynaklanıyor. Elimizden geldiği kadar kombinli satışlar yapmaya çalışıyoruz. Dışarıdan da bizi farklı kılan en büyük özelliğimiz, gelen müşterinin tarzına göre ürün vermemiz olduğunu düşünüyorum.

Son olarak geleceğe yönelik hedeflerinizden ve amaç edindiğiniz ilkenizden bahseder misiniz?
Gelecek yıllarda insanlar neden By Talip ürünlerini giymesin? Bundan dolayı en büyük amacım kendi markamı satmaktır. Zamanla şubeleşip isim hakkı vererek ilerleyebilmek geleceğe yönelik hedeflerim arasında yer alıyor.

Yorumlar

0 yorumlar