Ankara Life Dergisi

Sınırları aşan güven ile Hedef ülke Balkanlar …

KALA Balkan ailesi olarak Türk üreticilerine ve markalarına; Balkanlar’da iş fırsatları yaratmak, yeni yatırım alanları ile birlikte büyümelerine yardımcı olmak misyonu ile başta Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere Balkan ülkelerine yönelik ticari faaliyetlerine 2020 yılında Ankara Merkez ofisini kurarak başladık. Çıktığımız bu yolda kısa süre içerisinde Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya’da yurt dışı ofislerimizi açmış bulunmaktayız.

Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında var olan ilişkilerin daha iyi noktalara gelmesine katkı sağlamak, ikili ilişkilerin en önemli kollarından biri olan ticaret ile birlikte Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında kalıcı iş birliği ve ticari köprüleri kurma vizyonu doğrultusunda çalışmalarımızı kararlı bir şekilde sürdürmekteyiz. Şirketimiz üç yıl gibi bir süre içerisinde sektöründe öncü 34 firmanın Balkan ülkeleri satış temsilciliği yetkisini almış ve birçok firmanın Balkan ülkelerine ihracatında danışmanlık rolü üstlenmiştir. Şirketimiz bünyesinde her bir balkan ülkesine atanmış bir uzmanı istihdam etmektedir. Bu sayede danışanlarımızın ilgili pazarda daha yüksek kapasiteli verim elde etmesi sağlanmaktadır.

Kalabalkan ailesi gün geçtikçe edindiği tecrübeyle hizmet ağını yenilemiş, kadrosunu güçlendirmiş, farklı alanlarda yaptığı yatırımlarla da %100 danışan başarısı yakalamıştır.

Balkan ülkelerine iş seyahatleri:

Türkiye’nin ihracat stratejileri doğrultusunda Türk iş insanlarımızın Balkan pazarına açılmaları için çalışmalar yürütüyoruz. “Bir pazarı anlamanın yolu o pazara dokunmaktan geçer.” slogan ile iş insanlarımız için Balkan pazarına iş seyahatleri düzenliyoruz. Tüm seyahat programını bizzat KalaBalkan olarak düzenliyor ve iş fırsatlarını direkt Balkan ülkeleri pazarında inceliyoruz. Uçak biletiniz, VIP araç kiralama, konaklama, tercüman desteği, kamu kurum ve kuruluşlar ile toplantılar, B2B görüşmeler, Fabrika ziyaretleri ve en önemlisi pazarda doğrudan sizin ürünlerinizle ilgilenen müşteri görüşmelerinizi sizin için planlıyoruz.

Bunları biliyor musunuz?

Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşmaları mevcut. Kuzey Makedonya (2000 yılında), Bosna Hersek (2003 yılında), Arnavutluk (2008 yılında), Karadağ (2010 yılında), Sırbistan (2010 yılında), Kosova (2019 yılında) imzalanıp yürürlüğe girmiştir. Türkiye menşei ürünlerin Balkan ülkeleri pazarında Serbest Ticaret Anlaşması ile Gümrük Vergisi sıfır olarak ihracat kolaylığı sağlanmıştır.

Balkan ülkelerine ihracat rekoru kırıldı:

Balkan ülkelerine, Türkiye’den ihracat her geçen gün artıyor. 2023 Ocak – Temmuz döneminde ihracat 8 milyar doları aştı. En fazla ihracat yapılan sektör Balkanlara kimyevi maddeler – mamulleri, inşaat malzemeleri, en fazla ihracat yapılan il ise İstanbul oldu.

Balkanların incisi MONTENEGRO

Karadağ, dünyada bilinen adıyla ‘‘MONTENEGRO’’ Avurpa’nın güneydoğusunda Balkanların Adriyatik Denizi’ne 248 km uzunluğu bulunan ve 619.000 nüfusa sahip bir Balkan ülkesidir. Yakın zamanda Avrupa Birliği üyeliğine kesin gözü ile bakılan Karadağ, 15 Ekim 2007 yılında Avrupa Birliği ile İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalamıştır. Söz konusu anlaşmayı imzalayarak Karadağ 2010 yılında AB aday ülkesi olup, 29 Haziran 2012 yılında AB üyelik müzakerelerini başlatmıştır. AB uyum yasalarındaki 35 başlığın hepsini açmış olan Karadağ’ın 2024 yılında AB’ye girmesi beklenmektedir. Kala Balkan ailesi olarak bizler, Türk firmalarına, yatırım olanakları, iş fırsatları, vergilendirme sistemleri, teşvik paketlerinin danışmanlıklarını sağlamaktayız. En büyük avantajlarından birisi olan Kurumlar Vergisi %9’dur. Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşmaları karşıklı olarak imzalanmıştır. AB ülkeleri, EFTA ülkeleri, CEFTA ülkeleri, Rusya ve Ukrayna ile STA anlaşmaları aktif olarak devam etmektedir.

Yorumlar

0 yorumlar