Ankara Life Dergisi

Soğutma Sektörünün Uluslararası Markası; Diktaş Soğutma A.Ş

Şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi ekibi, Diktaş Soğutma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Baştaş’a konuk oldu. Diktaş Soğutma A.Ş’nin sektördeki faaliyetlerinin anlatıldığı röportajımız sizlerle.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Osman Baştaş kimdir, tanıyabilir miyiz?
1981 yılında Ankara’da doğdum, Bilkent Üniversitesi mezunuyum, evli ve iki çocuk babasıyım. Üniversiteden mezun olduktan sonra ‘Extension’ programı için 1 yıl ABD’de kaldım. Türkiye’ye döndüğümde kısa dönem askerlik yaptım ve 2004 yılında aile şirketimiz Diktaş Soğutma’da iş hayatına başladım. Şu an Ticari Yönetmen ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak çalışmaya devam etmekteyim. Aile şirketimiz dışında çeşitli kurum ve STK’larda görev almaktayım. Ankara Sanayi Odası Meclis Üyeliği, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği ve ANGİAD Başkan Yardımcılığı görevlerim devam etmektedir.

Diktaş Soğutma’nın sektöre girişi nasıl ve ne zaman gerçekleşti?
Diktaş Soğutma, 1961 yılında rahmetli dedem Osman Baştaş tarafından Diktaş Ticaret adı ile kuruldu. 1982 yılından itibaren üretim yapmaya başladı ve Diktaş Soğutma A.Ş olarak; 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 30.000 metrekare arsada 23.000 metrekare kapalı alanda üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Üretim tesislerinizden bahseder misiniz?
Diktaş; soğutma sektörünün dünya çapında bilinirliği olan önemli markalarından biridir. Ülkemizde ve yurt dışında birçok önemli ulusal ve yerel zincire ticari tip soğutma kabinleri üretmektedir. Üretiminin %70’ini 35 ülkeye ihraç etmektedir. Migros, Shell, Opet, Morrisons Daily, Nisa, Spar, Profi, Yellow vb. çalıştığımız firmalardan bazılarıdır.

İnovasyon çalışmalarınız neleri kapsıyor açıklar mısınız?
Fabrikamızda kurulu TÜBİTAK ve uluslararası akreditasyona sahip test odalarımızda, daha az enerji tüketen, karbon salınımı daha az ve çevre dostu soğutma kabinleri üretmek için Ar-Ge yatırımları yapmaya devam etmekteyiz.

Diktaş Soğutma olarak amaç edindiğiniz ilkeniz var mı?
Diktaş Soğutma olarak amacımızda; ürettiğimiz ürünlerin kullanımı ve yararlılığı konusunda geliştirme çalışmaları uygulayarak maliyeti daha düşük, kalitesi daha yüksek ürünler üretmek için çaba sarf ediyoruz.

Diktaş Soğutma’nın başka projeleride bulunuyor mu?
Diktaş A.Ş dışında, ortağı olduğumuz gayrimenkul projeleri geliştiren Bodrum Alba Yatırım Turizm A.Ş şirketimiz var. Şu an Gündoğan’da Casa Alba evleri inşaatımız devam ediyor. Yalıkavak Geriş Malikaneler Bölgesi’nde 25.000 metrekare arsamızda her biri 5 dönüm arsa içinde 5 adet müstakil ev inşaatına başlıyoruz. Son olarak; 2021 yılında yine Gündoğan’da satın aldığımız oteli önümüzdeki yıl farklı bir konseptle Türkiye’nin önemli markalarından biriyle açmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar