Ankara Life Dergisi

Sporun ve Sosyal Aktivitenin Birleştiği Nokta; Hobby Voleybol!

Ülkemizde voleybol sporu, her geçen gün başarısına başarı ekleyerek adımızı dünyaya altın harflerle yazdırmaya devam ediyor. Gündemin popüler konularından bir tanesi olması yönüyle de ilgi ve alakanın daha da yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak aralarında öyle bir kulüp var ki hem müsabaka yapıyor hem de birçok sosyal sorumluluk projesinde yer alıyor. Burası; Hobby Voleybol ailesi. Kurucu Ortak Azat Aksoy ve Sinan Reis; Hobby Voleybol’u oluştururken insanların sosyalleşerek eğlenmesini amaç edinmiş. Böylelikle kitlesinin yardımıyla birçok insanın hayatına dokunarak gönüllerde taht kurmuş. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak kendilerine konuk olduk ve merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik. Çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Hobby Voleybol ailesinin çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Hobby Voleybol ailesi olarak üyelerinizin yaptığı maçlara ortak olmanız ve bunun için pek çok başarılı işlere imza atmanız yönünüzle adınızdan oldukça söz ettiriyorsunuz. Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım röportajımıza. Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Azat Aksoy: 30 Mart 1992’de Ankara’da doğdum. Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunuyum. Aynı zamanda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım. Ana branşlarım tenis ve yüzme olduğundan yıllarca bu alanlarda eğitmenlik ve spor işletmeciliği yaptım.
Sinan Reis: Doğa sporlarına olan ilgimden dolayı ‘OutdoorLife’ bünyesinde pek çok çalışma gerçekleştirmekteyim. Burada gezi etkinliklerinin yanı sıra kamp, karavan, tiny house, doğa sporları, bisiklet ve scooter gibi çalışmalarımız bulunuyor. Hobby Voleybol ilk kurulduğunda sadece oyun oynamak için geliyordum. Sonrasında Azat Hocayla dostluğumuz pekişti. Ardından %50 ortak olma kararı aldım ve şimdi daha büyük kitlelere ulaşmak adına projelerimiz var. Bu yönden Hobby Voleybol, bir hobi gibi başlasa da yoğun ilgiden dolayı artık kurumsal bir hal aldı. Geçtiğimiz ayda Bakü’de bir şubemizi açtık ve şu an faaliyetlerimiz gayet olumlu yönde ilerliyor. Sponsorluk adına görüşmelerimiz hala devam ediyor ancak ayda 1200 tane maç yaptıran bir organizasyon yok bundan dolayı sıkıntımız mevcut. Türkiye Voleybol Federasyonunun bu konuda şimdi olmasa da yakın zamanda bizim varlığımızı fark edeceğine inanıyorum. Gençlik ve Spor Müdürü ile birtakım anlaşmalar yapabiliriz, bu anlamda değişik projeler olabilir diye düşünüyoruz. Bunun yanı sıra size kısa bir anımdan bahsetmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Hobby Voleybol ailemize gelen depremzede bir üyemiz sohbetimizde bana şunları söyledi; ‘Ben deprem yaşadım, birçok yakınımı kaybettim. Ciddi problemlerim vardı, okulumu asmaya başlamıştım, sizin aranıza katıldığımdan bu yana sıcak bir aile ortamı gördüm. Buradaki sosyal çevrem değişti ve geceleri uyumaya başladım. Bütün psikolojik sorunlarımı aslında sizin sayenizde yendim.’ diyerek beni çok etkilemişti.
Hobby Voleybol’un kilometre taşları nasıl oluştu? O günden bugüne nasıl bir yol haritası izliyorsunuz?
Pandemi dönemi öncesi Türkiye’de böyle bir açığın olduğunu fark ettik ve ‘Neden yapmayalım?’ diye yola çıktık. 2019 yılında Ankara başta olmak üzere bu organizasyonu başlattık ve zamanla organizasyonumuza sürekli bir şeyler katarak geliştirdik. İnsanların büyük ilgi ve sevgisiyle karşılaştık, bu da Hobby Voleybol’un birçok ilde yayılmasına ve talep görmesine neden oldu.
Bu spora yönelik 18-55 yaş aralığındaki yetişkinlere seviye fark etmeksizin hem bireysel hem de takım odaklı faaliyetler yürütüyorsunuz. Çıktığınız bu yolda hazırlık süreciniz nasıl işliyor? Nelere önem veriyorsunuz?
Bugüne kadar çıktığımız bu yolda insanların memnuniyetini kazanmak için birçok iyileştirme yaptık. Tek amacımız insanların sosyalleşmesi, eğlenmesidir. Biz de bu konudaki tecrübemizle onların ne istediğini bilip o şekilde hareket ettik. Voleybolu Türkiye’ye sevdirmek ve Türkiye’deki, dünyadaki voleybol severlere dokunabilmek ve onlara imkân sağlamak istiyoruz.
Gerek ülkemiz gerek dünya adına birçok yerde şubeleriniz bulunuyor. Bundan dolayı Hobby Voleybol ailesi olarak pek çok sosyal sorumluluk projeniz var. Böylesine etkili bir oluşumda yer alıyor olmanın sizde yarattığı duygular nelerdir?
Evet, organizasyonumuzla birlikte birçok kitleye hitap ettiğimiz için çok kalabalık üyeye sahibiz. Biz de ‘Birlikten kuvvet doğar’ düşüncesiyle çeşitli sosyal sorumluluk projesi içerisinde yer aldık ve almaya devam ediyoruz. Birçok köy okuluna spor malzemesi temininde bulunuyoruz. Ayrıca bakımevlerine ziyaretlerde bulunuyoruz, kronik rahatsızlıklara bağışlarda bulunuyoruz. Her zaman sosyal sorumluluk projelerinde yer alıp, kitlemizin yardımıyla birçok insanın hayatına dokunuyoruz. Tabii ki bunlar da bizi manevi olarak çok mutlu ve huzurlu yapıyor.
Önümüzdeki dönemde bizi neler bekliyor? Şu an için voleybolun rağbet durumu hakkında genel bir değerlendirme alabilir miyiz?
Önümüzdeki dönemlerde Hobby Voleybol’un birçok ülke ve ilde aktif olması için insanların sosyal ve spor ortamında eğlenmesi, rahatlaması adına büyük projelerle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Türk voleybolu gün geçtikçe üzerine katarak dünyada 1 numara olacaktır. Biz de bunun için voleybolu insanlara sevdirerek üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız.

Yorumlar

0 yorumlar