Ankara Life Dergisi

Spyros Georgas Bilkent Sanat Sokağı’nda

Dünyaca ünlü Yunan ressam Spyros Georgas, Bilkent Sanat Sokağı’nda muhteşem bir sergi açtı. Şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi tarafından gerçekleştirilen organizasyona kent sanat, sosyete ve iş dünyasından çok sayıda önemli sima katıldı.

Diplomatik bir kent olan Ankara, sanat etkinliklerinde de adını duyurmaya devam ediyor. Yerli ve yabancı çok sayıda sanatçı sergi için Ankara’yı tercih ederken, Bilkent Center’da yer alan Bilkent Sanat Sokağı’nda düzenlenen VİP etkinlikler ulusal ve uluslararası çapta büyük beğeni topluyor. En son Yunan ressam Spyros Giorgas’ı konuk eden galeri, muhteşem bir geceye de ev sahipliği yaptı. Gecenin küratörü Rahmi Çöğendez tüm misafirleriyle yakından ilgilenirken, Spyros Georgas’ın eserleri büyük beğeni topladı. Gecede Canto Orkestrası da bir konser verdi

Floransa ve Bolonya’da Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim gören Georgas, ünlü ressam Gergeos Koyzoynis’ten dersler aldı. Sanat hayatı boyunca çocuk kitapları için çizimler ve tiyatro oyunları için afişler yapan, bunlara ek olarak 1997 New Orleans Caz Festivali’nin reklam kampanyasına da katkıda bulunan ünlü ressam, kariyerinin en önemli deneyimlerini 1995-1996 yılarında Asya seyahati döneminde edindi. 1996 yılından beri güzel sanatlar akademisine girmek isteyen öğrencilere çizim ve renk dersleri veren Georgas’ın renk, doğa ve sanat üzerine bir araştırma ve inceleme kitabının yanı sıra üç büyük ressam; Konstantinos Parthenis, Yannis Tsarouchis, George Bouzianis’in yaşam öykülerini ve eserlerini konu alan üç ayrı kitabı 1998 ve 2001 yılları arasında yayımlandı. Beyaz Saray koleksiyonu da dâhil olmak üzere yurt içi ve yurt dışında pek çok koleksiyonda eseri bulunan Spyros Georgas’ın Türkiye’de de çok sayıda önemli koleksiyonlarda eseri bulunuyor.

Yorumlar

0 yorumlar