Ankara Life Dergisi

Stilinizle Öne Çıkın!

“Günümüz koşullarında dünyada ve ülkemizde rekabet hız kazandıkça bizler büyük bir zincirin parçası olabilmek için çıktığımız bu yolda daha çok çalışıp kendimize yeni hedefler koyuyoruz.”

Tekstil sektörü ülkemizde ve dünyamızda sonu olmayan alanlardan bir tanesi. Her geçen gün yeni tarzların ortaya çıktığı rekabet ortamında tutunabilmek ise büyük bir başarı ister. Her şeyden önce iyi bir ticari zekaya sahip olmak bu sektörde fark yaratmanın temel yapıtaşı. Günümüzde pek çok ürünün popüler kültür adı altında satışa sunulduğu markalara olan yaklaşımımız da haliyle değişkenlik gösteriyor. Kaliteli ve iyi ürün seçebilmenin çeşitli yollarına başvurduğumuz anlar ise illaki oluyor. Bundan dolayı size giyim sektöründe adından oldukça söz ettiren Çağlar Tekstil’den bahsetmek istiyorum. 1997 senesinde ticaret hayatına atılan Çağlar Tekstil Sahibi Önder Çağlar, ilk başta satış pazarlama departmanında yer alarak çeşitli alanlarda tecrübe kazanıyor. Ardından 2005 yılında kendi mağaza dekorasyon şirketini kurup, Boyner bünyesinde birçok markaya hizmet vermeye başlıyor. Devamında ise 2018 yılında tekstil perakendesine yönelik ilk adımını atarak kendi firmasını kuruyor. Pek çok markanın franchise’lığını alarak piyasada oldukça ses getiren bir isim haline geliyor. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak yola çıktık ve kendilerine konuk olduk. Merak ettiğimiz sorularımızı yanıtlayan Çağlar Tekstil Sahibi Önder Çağlar’ın çok özel röportajı sizlerle, iyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Önder Bey, yıllardır tekstil sektöründe birçok başarılı projelerde yer alıyorsunuz. Öncelikle sizi tanımak isteriz. Önder Çağlar kimdir? Bu sektöre giriş hikayeniz nasıl başladı?

1974 Ankara doğumluyum. Kırşehirliyim, evliyim ve 2 çocuk babasıyım. 1997 yılında Fruko-Tamek markalarının satış pazarlama departmanında 2002 yılına kadar çalıştım. İlk satış pazarlama tecrübem burası oldu. Aynı zamanda 2002 yılında başladığım mağaza raf sistemleri üretim şirketi satış departmanında 2005 yılına kadar çalıştım. Hayatımın en önemli kararlarından birini bu dönemde aldım ve 2005 yılında mağaza dekorasyon şirketimi kurup, bu alanda kendi işimi yapmaya başladım. Bugün hala Boyner bünyesinde birçok markaya hizmet vermekteyim. 2018 yılında satış pazarlama tutkum dolayısı ile tekstil perakendesine adım attım ve ilk mağazamı açtım.

Çağlar Tekstil olarak firmanızda kaç marka ile bu sektöre hizmet vermektesiniz? 2024 hedefleriniz nelerdir?

Türkiye’de ve dünyada tekstil sektörünün öncü isimlerinden olan Altınyıldız Classics, Wrangler, Lee, Brooks&Brothers, AC&Co markaları ile bünyemizde toplam 15 mağazamız mevcut. 2024 yılı içerisinde mağaza sayımızı 20’ye sonraki yıllarda ise mağaza operasyonumuzu yurt dışına taşıma hedefimiz var.

Piyasada tanınmış ve yerleşmiş markaların franchising’liğini üstlenmek oldukça zor bir süreç olmalı, bize bu durumu biraz anlatır mısınız?

Girişimci olarak elimizde bulunan sermayeyi en iyi markalarla değerlendirmek öncelikli koşullarımızdan biri oldu. Çıktığımız bu yolda sektöre hizmet etmek adına en titiz şekilde aksiyonlar aldık. Alanında lider olan markalar ile franchising sürecine dahil olabilmek uzun ve meşakkatli bir yol. Türkiye tekstilde büyüyen bir pazara sahip, her geçen gün gelişmek ve sürdürülebilirliği sağlamak için üstlendiğimiz bir misyonumuz var. Günümüz koşullarında dünyada ve ülkemizde rekabet hız kazandıkça bizler büyük bir zincirin parçası olabilmek için çıktığımız bu yolda daha çok çalışıp kendimize yeni hedefler koyuyoruz. Ekip arkadaşlarımızın saha içinde desteği bizim için çok önemli, bu süreçte daima birlikte hareket etmek zorundayız.

Şirket bünyesine aldığınız markalar güçlü ve büyük, lokasyonlarınızı seçerken kriterleriniz nelerdir?

Sürdürebilirliği sağlamak adına önceliğimiz kiraladığımız yerlerde en az 10 yıl kalabilmek. Lokasyon seçerken markanın lokasyona uygunluğu, ticari koşulları ve lokasyonun müşteri yoğunluğu en önemli kriterlerimiz.

Bu yıl franchising’ini aldığınız markalarda öne çıkan tasarımlardan bahsedecek olursak; Lee&Wrangler ve Brooks&Brothers markalarının tasarımları çok beğeniliyor, burada ne tarz ürünler mevcut?

Lee ve Wrangler aynı çatı altında Amerika’da piyasanın önde gelen iki büyük denim markalarıdır.
Bu yıl Lee markası Kenan Doğulu ile renkli bir sezona imza attı. `Denim on denim` etkisiyle oldukça ses getirdi. Wrangler markası, Berrak Tüzünataç’ın ‘Be Brave Be You’ sloganı ile kapsül koleksiyonunun sıra dışı renklerini denimle buluşturdu. Her iki markanın koleksiyonu canlı ve doğal renklerin rahatlığının denim ile buluşmasıyla ön plana çıkıyor. Brooks&Brothers Amerika’nın ilklerinden biri olan 200 yıllık bir giyim markası. Dünden bugüne zamansız olarak nitelendirdikleri koleksiyonun doğal pamuk ve doğal yün içerikli kumaşlarını müşteri ile buluşturuyor. Marka, her kuşağa kalmak istediği için koleksiyonu zamansız olarak adlandırıyor. Smart&Casual parçaların ön plana çıktığı bir koleksiyon sunuyor.

Yorumlar

0 yorumlar