Ankara Life Dergisi

‘JULEBEAUTE’ Güzellik Merkezinin Kurucusu Şule Erkoçak’tan Kullanışlı Öneriler!

Şule Erkoçak’ın ufak ipuçları sayesinde, evlerinizde yorulmadan, Kendi cilt tipinize göre bakım rutininizi oluşturun.

Cilt Tipimi Nasıl Anlayabilirim?
Basit bir yol ile cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Cilt tipi cildinizin hangi bölgesine ne kadar sebum salgılandığına göre kuru, yağlı ve normal cilt olarak ayrılır.
Akşam eve geldiğinizde yüzünüzü yıkayın ve yüzünüze hiçbir ürün uygulamadan 15-20 dakika bekleyin. Yüzünüzü parlamaya başlarsa yağlı cilde sahipsiniz demektir.
Yüzünüzde gerginlik hissediyorsanız ve yarım saat sonra da bu gerginlik devam ediyorsa kuru cilde sahipsiniz.
Ya da cildinizde yukarıdaki belirtilerden herhangi biri görünmüyorsa normal cilde sahipsiniz.

Kuru cilt için bakım rutini nasıl olmalı?
Normal cilde göre kuru cildin nem ve yağ miktarı düşüktür. Nem ve yağın eksik oluşu ince kırışıklıkların oluşumuna ivme kazandırır. Aynı zamanda ölü deri tabakasını kalınlaştırarak cildin soluk görünmesine de sebep olur. Ciltteki nem ve yağ eksiğini gidermeye ve cilt bariyerini güçlendirmeye yönelik bakım rutinlerinin deneyin.
 
Yağlı cilt için cilt bakım rutini nasıl olmalı?
Normal cilde göre sebum üretimi fazladır. Fazla salgılanan sebumlar kirlerle birleşerek gözenekleri kapatır ve sivilce, akne gibi cilt sorunlarına zemin hazırlar. Gözenekler geniştir ve siyah noktalar kolayca oluşur.
Sebumların fazla üretilmesinin sebebi ise ciltteki nem kaybıdır. Ciltte nem eksik olursa bu boşluğu doldurmak için vücudumuz daha fazla sebum üretmeye başlar. Cildi nemlendirerek ve sebum salımını dengeleyerek sebum kontrolü sağlamanız gerekiyor. Temizlikten sonra kaybolan nemi geri kazandırmanız gerekiyor.
Çikolata, kuruyemiş ve kızartma gibi yağlı besinlerden kaçınmalısınız.
 

Karma cilt için cilt bakım rutini nasıl olmalı?
Ciltteki yağ ve nem oranının dengesiz olmasından dolayı hem kuru cildin hem yağlı cildin özelliğini taşır. Genelde T bölgesi yağlı ve U bölgesi normal veya kurudur. Onun için bölgeye göre farklı bakım uygulanması gerekir.  Bakımı zor olan cilt tipidir.
Farklı olan ciltteki nem ve yağ oranını dengeleyemeye yönelik bakım yapmalısınız. Yağlı olan T bölgesi için fazla olan sebumları gideren ve gözenek bakımı sağlayan bakım rutini oluşturun. Kuru olan U bölgesi ve yanakları için ise yoğun nemlendirerek kırışıklıkları önleyebilirsiniz.
 
Hassas cilt için cilt bakım rutini nasıl olmalı?
Doğal olarak cilt dokusu hassas ve ince olanlarda görünen cilt tipidir. Dış etkenlerden kolayca etkilenerek alerjik reaksiyon gösterir.
Mümkün olduğu kadar ani değişimden kaçının ve peeling gibi cildi uyaran hareketlerden kaçının.
Cilt bariyerini güçlendirmeye odaklı bakım rutini edinin. Ciltteki nem ve yağın kaybını önleyerek cildin daha da hassaslaşmasını önleyin.

Yorumlar

0 yorumlar