Ankara Life Dergisi

Sultan Et’in İkinci Nesil Yolculuğundaki Kaptanı; Mustafa Bılıkçı

Mustafa Bey öncelikle sizi tanıyalım. Mustafa Bılıkçı kimdir?
1977 Ankara doğumluyum. Çocukluğum aile şirketinde geçtikten sonra eğitimim için Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. Hemen ardından Sultan Et firmasında iş hayatıma başladım. Satın almadan üretime, satış pazarlamadan sevkiyata ve muhasebeye kadar birçok noktada çalıştım. 2002 yılında henüz 25 yaşında iken, Genel Müdür oldum. Halen Sultan Et’te Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Bunun yanı sıra ANGİAD’ın yönetim kurulu üyeliğini yapıyorum. Aynı zamanda kulüp başkanlığını yaptığım Sultan Et Voleybol Takımı maçlarını takip etmeye çalışıyorum.

Sultan Et’in sektöre giriş hikayesinden bahseder misiniz?
Bundan tam 49 yıl önce Ankara’dan yola çıkarak tüm Türkiye’ye yayılan bir başarı öyküsü Sultan Et. 1973 yılında Ankara’da aile şirketi olarak kuruldu. 1995 yılında ikinci kuşak olarak bayrağı devraldım ve yeni bir vizyon geliştirdim. Başlangıçta sadece sucuk ve pastırma üreten firmamız, bugün 10 farklı ürün çeşidinde 300’e yakın ürün üretmektedir. Aile şirketi olarak kurulan firmamız, ikinci kuşağın yönetime geçmesiyle şarküteri çeşitlerinde ürettiği sucuk ve pastırmaya ilave olarak sosis, salam, kavurma, füme et, jambonla beraber taze/donuk dana-kuzu et ve et ürünleri üretimine dair yatırımlar yaparak ürün çeşitliliğini artırdı. Ankara Hasanoğlan’da bulunan üretim tesislerimiz yılda 8.000 ton kapasiteyle çalışmaktadır. Sultan Et bugün, 9.000 m2’lik bir alanda günlük 25 ton şarküteri, 50 ton et parçalama kapasitene sahiptir.

Salgınla birlikte dijital dönüşüm tüm sektörlerde artan etkisini hissettirdi. Sultan Et olarak dijitalleşmeye ve teknolojiye ne gibi yatırımlar yaptınız?
Öncelikle E-Ticaret operasyon ekibimizi oluşturarak sektörde alacağımız rolün büyüklüğüne yakışır seviyede bir bölüm oluşturduk. Markamızı ve ürünlerimizi tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla birçok alanda reklam tanıtım faaliyetlerine start verdik. Bu yatırım doğrultusunda pek çok iş ortakları edinerek yolumuza büyüyerek devam ettik. Türkiye’nin değerli platformlarından Getir, Trendyol, N11.com ile anlaşmalarımızı sağlayarak mağazalarımızı oluşturduk. Aralarında lider birçok ajans, yazılım şirketi vb. kuruluşlarla da işbirliğimizi artırarak sektörde pay sahibi olmaya başladık.

Sultan Et’in geleceğe yönelik planları bulunuyor mu?
1973 yılından itibaren et ve et ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmamız, 2018 yılı sonundaki finansal rakamlarıyla ülkemizin en büyük ilk 1000 sanayi kuruluşları listesinde yer aldı. Ülkemizin farklı yerlerinde bulunan 5 bölge müdürlüğü ve bu bölge müdürlüklerine bağlı bayii ağı ve ulusal/ yerel zincir marketler kanalıyla ülkemizin her yerine hizmet etmeye çalışmaktadır. Bundan dolayı, kendi finans gücümüzle adım adım ilerleyip sektördeki büyümemize devam edeceğiz. Güvenilir marka olma çabasının uzun ve zorlu bir yol olduğunu ve süreklilik gerektirdiğini biliyoruz ve bunun için yatırımlarımızı kesmeden büyümeye ve sürekli yenilenmeye devam ediyoruz. Takip eden değil takip edilen bir marka olup, oluşturduğumuz değerlerle gıda sektörüne yeni bir soluk katabilmek adına müşterilerimizin beklentilerini anlayıp buna yönelik ürünler üretebilen bir marka olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bölge müdürlüğünün bulunduğu illerde dahil olmak üzere tüm illerde bayilik açmayı hedefliyoruz, 50. yılımızda hedefimiz her evi Sultan ürünleriyle tanıştırmaktır.

Yorumlar

0 yorumlar