Ankara Life Dergisi

Tarihin Modern Yüzü; The Wings Hotels Neva Palas!

Başkentin kalbi Çankaya semtinde ideal bir konaklama hizmeti sunan The Wings Hotels Neva Palas’a adım atar atmaz her köşesinde yıllara dayalı köklü tarihin izlerinin modernize dokunuşlarla detaylandırıldığını görüyorsunuz. Gündelik hayatınızın hızlı temposunda bütün ihtiyaçların en kaliteli ve hızlı bir şekilde giderilmesine yönelik olarak dizayn edilen otelde, hem ev konforu rahatlığını hem de zamanı etkin kullanmak adına deneyimli ve misafir odaklı kadrosuyla adından çokça söz ettirdiğine şahit oluyorsunuz. Böyle muhteşem bir yere dair elbette aklınıza takılan sorular vardır. Biz de şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi olarak sizin için yola çıktık. Konaklama sektöründe 33 yıldır sesini çok iyi duyurmuş Çelebi Aslan’dan bahsetmek istiyorum sizlere. Kendisi aile mesleği olan turizm sektörüne erken yaşlarda başlamanın avantajını iyi kullandığını dile getiriyor. Sektörün dinamiklerini anlatan Çelebi Aslan’ın çok özel röportajı sizlerle. İyi okumalar dileriz.

Çelebi Bey uzun yıllardır konaklama sektöründe yer almaktasınız. Bu alana yönelik sorularımıza geçmeden önce okurlarımıza sizi tanıtmak istiyoruz. Öncelikle Çelebi Aslan kimdir?
İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamladıktan sonra yurt dışında üniversite eğitimimi aldım. Erken yaşlarda da turizm sektörünün içerisinde olduğum için eğitim dönemimde bile sektörden uzak kalmadım. Erken yaşlarda sektör içinde bulunmamdan dolayı bu avantajı iyi kullandım ve uzun zamandır da Ankara’nın köklü otellerinde idarecilik ve genel müdürlük yaptım ve yapmaktayım. Bunun yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev alarak turizm sektörüne hizmet etmekteyim. Şu anda Ankara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği olan ANTOD’ta Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş durumdayım

Konaklama sektörüne girme hikayeniz ne zaman başladı? Nasıl karar verdiniz?
Turizm sektörüyle tanışmam aileden geliyor. Babam Ankara’nın köklü bir otelinde yıllarca çalışmıştı. Benim için örnek alınacak bir model olmuştur. Tabii sadece babam değil yakın çevremden de bu sektörün içinde olanlar vardı. Onlarında yönlendirmeleri ve destekleri ile bu sektöre babamın çalıştığı tarihi ‘Bulvar Palas Hoteli’nde başlamış oldum. Daha sonra oradan edindiğim bilgi, tecrübe ve birikimler bu günlerimizin temelini oluşturdu. Gerek babamdan gerek yakın çevremden ve gerekse çalıştığım otelden edindiğim tecrübe bu sektördeki hikâyemin başlangıcı oldu.

The Wings Hotels Neva Palas olarak gelen misafirlerinize karşı nasıl bir hizmet imkânı sunmaktasınız?
The Wings Hotels Neva Palas ekibi olarak misafirlerimizin ihtiyacı olabilecekleri her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. En büyük amacımız, misafirlerimizin otele girişleriyle beraber çıkış yaptıkları ana kadar kendilerini evlerinde gibi rahat hissedebilmeleridir. Bunu sağlamak için her departmanımız kendi ile ilgili konularda ellerinden geleni yapmalarının yanında misafirlerimizin ekstra istek ve ihtiyaçlarına yardımcı olmaya çalışırlar. Bizim için asıl önemli olan; misafirlerimizin konaklamalarının konforlu geçmesi kadar bir sonraki seyahatlerinde de bizi tekrar tercih ediyor olmalarıdır. Bunun için de küçük ama fark yaratan, akılda kalacağımız ince detaylarımız olmazsa olmazlarımızdır. Personelimizin güler yüzü ve samimiyeti dışında; misafirlerimize her akşam rahat uyuyabilmeleri için sıcak süt ve özel kurabiyelerimizden ikram edilir. Doğum günü, yıl dönümü, özel gün kutlamalarında misafirlerimiz için pastane şefimiz tarafından mutlaka taze pastalar hazırlanır.

İletişim çağı içine girdiğimiz bu süreçte hedeflenen kitleye ulaşma yolunuzu anlatır mısınız? Hedeflenen kitle ile beraber bu sektörde geri dönütler ne yönde?
Günümüz çağında en etkili iletişim aracı olarak internet ve internet kanallarının yer almakta olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Bizler de bunun için aktif olarak sosyal medya reklamlarını, Online Kanal kullanımlarını, Google Adwords ve günümüzde var olan sosyal mecraları aktif olarak kullanıyoruz. Instagram, Linkedln ve Facebook hesaplarımızda güncel paylaşımlar yapıyor ve misafirlerimizle bu kanallar sayesinde de iletişim halinde kalabiliyoruz. Otelimizle ilgili geri dönüşlerini alıyor, gelmeden önce istek ve talepleri için hazırlıklar yapabiliyoruz. Ayrıca bu sayede dünyanın 200’e yakın ülkesinden misafirlerimizi otelimizde ağırlama fırsatı bulduk ve bulmaya devam ediyoruz. Dünyanın bir ucundan otel yorumlarımızı okuyarak bizi tercih eden ve sosyal kanallar aracılığıyla bizi başkalarına tavsiye eden yüzlerce misafirimiz bulunmakta.

Son dönemlerde yaşanan ekonomik belirsizlik konaklama sektörünü de etkilemiş durumda. Arz talep nasıl ilerliyor, sektörel bir değerlendirme alabilir miyiz?
Elbette ki son dönemlerde yaşanan ekonomik kriz her sektörü etkilediği gibi bizi de doğrudan etkiledi. Açıkçası gelir var ama artan maliyetler sektörü ciddi ciddi zora soktu. Hizmet kalitesinde düşüşler gösteren işletmeler oldu. Artan enerji maliyetleri, tedarik ürün maliyetleri ve personel maliyetleri yüzdesel olarak satış rakamlarına maalesef doğrudan yansıtılamıyor. Böyle bir durumda maalesef işletmeler ciddi sıkıntılar yaşıyor. Ümit ediyoruz ki sektörümüz içinde daha kalıcı ve akılcı politikalar üretilir. Zaten sektörümüzün kanayan yarası kalifiye personel istihdam azlığı. İşletmelerin ekonomik sıkıntı yaşıyor olması kalifiye iş gücünün daha farklı iş alanlarına kaymasına neden oluyor. Bu da işletmeler için çok ciddi kayıp. Umarım bu sıkıntılı ekonomik süreçten bir an evvel çıkar güzel günleri ülkemiz ve sektörümüz adına görürüz.

Yorumlar

0 yorumlar