Ankara Life Dergisi

Tehlikeye Karşı Levhalarla Dur De!

Neredeyse her işimizin başında gelen enerji sektörü yaşamımızın en önemli alanlarından biridir. Evde, arabada, yolda, iş yerinde varlığına her an şahit olduğumuz enerji sektörünün levha imalatında kullanıldığına hiç şahit oldunuz mu? Tabii ki de! yanıtınızı duyar gibiyim. Fakat bu konu üzerinde hangimiz detaylı bilgiye sahibiz? İşte bunun için başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak işin uzmanı Tülay Bozkurt ile bir araya geldik ve merak ettiklerimizi yönelttik. İyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Tülay Hanım reklam, etiket, iş güvenliği levhaları imalatında bulunuyorsunuz. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz? İş süreciniz nasıl gerçekleşmekte?
Sektörde 2003 yılından bu yana bulunuyorum. Kurulduğumuz yıldan beri öncelikli amacımız kalite ve bu kaliteyi istikrarlı bir şekilde ilerletmek oldu. Genel olarak çalışma alanımız ise enerji üzerine. Önceden gelen ve hala devam eden enerji sektörünün etiket ve levha ihtiyacını karşılamaktayız. Bu ürünler; iş güvenliği levhaları, direk etiketi, enerji nakil hattı levhaları, trafo merkezi uyarı ve bilgilendirme levhaları şeklinde çeşitlenmektedir. 2021 yılından beri “PR-10 Prosedürü Levha Üreticisi olarak “TEİAŞ”da 1. onaylı tedarikçi pozisyonunda bulunuyorum. Birçok ilde kullanılan ürünlerimizle birlikte sektörde imzamızın bulunmasından mutluluk duyuyoruz.

Bu alanda çalışmanın avantajları nelerdir? Şu ana kadar herhangi bir zorlukla karşılaştınız mı?
Sektörde kurumsallık ön planda olduğu için avantaj ve zorluklar beraberinde gelmekte. Bir kurum ile çalışmanın avantajları olmakla beraber, bu sektöre verdiğimiz ürün ve hizmette yüksek kalite standartları bulunmakta. Bu kalite standartlarını sağlayan gerekli belgeler ve akredite test kriterlerini sağlamak için firmamız tarafından yüksek maliyetler harcanmış ve yoğun çabalar sarf edildi. Harcadığımız bu emekler ve maliyetler karşısında amaçladığımız daimî hedefimiz piyasa bazında ürünün kalitesini düşürmemek ve çalıştığımız kurum adına kaliteli ve uzun ömürlü bir ürün üretmek oldu. Bu hedefimiz doğrultusunda rekabetçi firmalar tarafından imitasyon nitelikli ürünler piyasaya sürülerek, amacına hizmet edecek bir şekilde uygulama yerlerinde göze çarpan, kurumu ve bizi zor duruma sokan durumların yaşanması ise piyasada çektiğimiz zorluklardan birkaçıdır.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yönelik projelerinizde baz aldığınız kriterleriniz nedir? Neye öncelik veriyorsunuz? Büyüme veya başka hedefleriniz var mı?
Öncelikli amacımız Avrupa ve dünya standartları kalitesinin üzerinde bir ürün geliştirmektir. Bu ürün yalıtkan (elektrik geçirmeyen), gündüz güneş enerjisinden ışığı toplayıp gece yayabilen, uzun ömürlü, ağır hava şartlarına karşı dayanıklı, tekrardan değişim gerektirmeyen, solmayan ürünler olmalıdır. Bu AR-GE çalışmamızı tamamlamış olup, sektördeki kalitemiz ile birlikte ürünlerin milli bir servet olarak enerji sektöründe uzun yıllar kullanılmasını hedefliyoruz. Geliştirdiğimiz bu projenin asıl hedefi olan, Türkiye’nin bakıma muhtaç hayvanları için en büyük doğal yaşam parkını kurmaktır. “Sahipsiz Hayvan Parkı” içerisinde;
– Tam teçhizatlı hastahane
– Rehabilitasyon merkezi
– Doğal yaşam alanları (gölet ve oyun alanları)
– Termal kamera sistemi ile uzaktan erişim imkânı
– Parkı farklı açılardan 7/24 canlı olarak izleyebilme imkânımız olacak.
Bunun akabinde Sn. Cumhurbaşkanımızdan şahsım ve ekibim için “Hayvan Polis Kimliği Yetki Belgesi”ni istemek olacak ve biz de hayaldi gerçek oldu cümlesinden yola çıkarak, bu dünyadaki insani görevimizi, vicdanımız ve merhametimiz ile tamamlamış olacağız.
Sizce iş güvenliği levhaları tehlikelere karşı güvenliği sağlamamıza yardımcı oluyor mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Kesinlikle evet. İş güvenliği levhaları ve önlemleri tam anlamıyla yapılmasına rağmen ufak bir ihmal sonucunda bile olsa kötü durumlara yol açabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak adına levhaların uygulandığı alanlardaki yetkili personellere gerekli eğitimler verilerek, uyarı levhalarının kullanılmasıyla birlikte tehlikelere karşı büyük bir önlem alınmış olacaktır.
Son olarak bu sektörün Türkiye’deki gelişimi ne yönde ilerliyor?
Enerji sektörü arkası kesilmeyecek bir alan, insanların vazgeçilmez bir gereksinim kaynağı. Bu ihtiyaç doğrultusunda yeni yerleşim yeri inşa edilmesiyle birlikte, elektriğin ulaşması gereken her yeni yer için sektörün gelişimi devam edecektir. İş güvenliği levhaları her alanda gereksinim duyulduğu için farklı sektörlere yönlendirilebilir.

Yorumlar

0 yorumlar