Ankara Life Dergisi

“TERCİH SEBEBİ OLANLAR, EN İYİ HİZMET VERENLERDİR”

Ankara’da dünya standartlarında hizmet veren bir otel var desek? Lokasyonu, prensip edindiği müşteri memnuniyeti ile tercih sebebi olan The Wings Hotels Neva Palas’ın Genel Müdür’ü Çelebi Aslan Ankara Life Dergisi’nin sorularını yanıtladı.

Yaklaşık 32 yıldır otelcilik ve turizm sektöründe çalışmaktayım. Her ne kadar turizm sektöründe çalışmaya başlamış ve çalışıyor olsam da ekonomi mezunuyum. Bu yıllar içerisinde işin mutfağı denen kısmından yetişmenin avantajlarını yaşadım. Yaklaşık 22 yıldır Ankara’nın güzide otellerinde genel müdürlük yaptım. Şimdi ise Ankara’nın marka otellerinden biri olan Neva Palas ismiyle bilinen ve The Wings Hotels bünyesine geçen The Wings Hotels Neva Palas’ta Genel Müdür olarak çalışmaktayım.

The Wings Hotels Neva Palas’ın markalaşma öyküsünü paylaşır mısınız?

The Wings Hotels Neva Palas 5 suit ve 55 standart olmak üzere toplamda 60 odadır. Ankara’nın en köklü ve kaliteli hizmet anlayışı sunan otellerinden bir tanesi idi. Bağlı bulunduğumuz İstanbul kökenli olan ve bünyesinde 7 adet hali hazırda aktif çalışan ve şu anda da 4 adet tadilat ve inşaat aşamasında yatırımları devam eden toplamda 11 adet oteli olan şirketler grubumuz Ankara’da turizme hizmet amaçlı yatırım ışığında 2019 yılı başında burayı satın aldılar. Şehir ve sahil otelciliği alanında hizmet veren hem de uluslararası tekstil sektöründe faaliyet gösteren grubumuz en iyisini yapmak amaçlı yola çıkmıştır. Neva Palas alındıktan sonra kendi markamız olan The Wings Hotels bünyesinde misafir memnuniyeti odaklı ve kişiye özel hizmet anlayışı ile çalışmalarına hız vermiştir.

The Wings Otel Neva Palas’ta kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

 Ekibinizi tanıtır mısınız? Hotelimizde toplamda 35 kişilik bir ekiple hizmet vermekteyiz. Malum pandemi sürecinde ekibimizi muhafaza ederek istihdamda herhangi bir azaltmaya gitmeden çalışmaya devam etmekteyiz. Kaliteli hizmet ve misafirlere ev sıcaklığı ortamı sağlayabilmek için kendi içimizde kurduğumuz saygılı, işini seven bir ekibimiz var. Periyodik zamanlarda eğitim alarak da çalışanları motive edecek aktivitelerle de bu bağı daha da sıcak tutmaya çalışıyoruz.

The Wings Otel Neva Palas hakkın bilgi alabilir miyiz? Ne gibi ayrıcalıklar sunuyorsunuz?

The Wings Hotels Neva Palas, konumu itibariyle her yere son derece rahat ulaşım imkanı olan bir lokasyonda bulunmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bakanlıklar, Tunalı Hilmi Caddesi ve birçok devlet dairelerine yürüme mesafesindedir. The Wings Hotels bünyesine geçtikten sonra doğru bir planlama ve zamanlama ile binanın dış cephesi tamamen modernize bir işlem görerek şık bir hale gelmiştir. Tüm odaların çağın gerektirdiği gibi sıhhi ve elektrik tesisatları yenilendi. Ayrıca yine mekanik alt yapı çok ciddi maliyetlerle tamamen yenilendi. Hotelin genelinde hakim olan kişiye özel hizmet anlayışı odaların içinde de kendini göstermektedir. Konfor ve hijyen ön planda tutularak misafir memnuniyeti önceliğimizdir. Gelen misafirlere en iyi hizmeti vermek amaç ve odaklı olduğumuz için gerek yurt içinden gerekse yurtdışından gelen misafirlerimiz bu hizmetten son derece memnunlar. Bu memnuniyetlerin gerek sözcükle gerekse sosyal medya aracılığı ile tarafımıza ulaştığını görmek doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Kalitenin hiçbir zaman tesadüf olmadığına inananlardanım. Bu yüzden çok sıkı takip ve güncel olmanın gerekli olduğuna inanıyorum. Fiyat politikası dengesinin zor tutturulduğu bir lokasyonda olmamıza rağmen bizim kendi politikamız ve karşılığında aldığımız sabırlı bekleyişin sonucu asıl hedefimiz olacaktır.

Otelinizin hizmet ve fiyat politikası hakkında bilgi alabilir miyiz?

 Otelimizde dünya mutfaklarından örnekler olduğu gibi geleneksel Anadolu mutfağı ayrıntıları da menülerimizde göze çarpar. 24 saat verilen yiyecek ve içecek hizmeti misafirlerden tam not almaktadır. Oda ücretine dahil olan kahvaltı haricinde ala cart servisimiz de gerek restaurantta gerekse oda servisi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca tüm misafirlerimize “gece sütü” ikramımız var. İsterlerse sıcak isterlerse soğuk olarak yanlarında yeşil elma veya özel kurabiye ikram edilmektedir. Yaz sıcağında özel el yapımı limonata ve çay ikramı lobi katında ücretsiz ikram edilmektedir.

Otelinizi rakiplerinizden farklı kılan özellikler neler?

Açıkçası rakibimiz diye adlandırdığımız bir kurum yok. Çünkü, biz kendi yolumuzda kendi prensipleri olan kendi hizmet anlayışı olan misafir memnuniyet odaklı bir hizmet veriyoruz. Elbette rekabet var ve hep olacak, ama inanıyorum ki en iyi hizmeti verenler tercih edilecektir. Fiyat ve hizmet dengesi birbirine eşit olmasa da benim ve bizim anlayışımız verdiğimiz hizmetle anılmak. Günümüzde artık hizmet ve hijyenin ön planda olduğu beklentiler çoğaldı. Zaten siz bunları sunarsanız fiyat misafir için ikinci planda kalabiliyor. Tabii ki her işletme kâr amaçlı kurulur ama içinde hizmet veremeyen işletme uzun soluklu yol olamaz. İşletmeler son pandemi sürecinde ciddi derecede kan kaybına uğradılar. Bunun telafisi sektörümüz açısından uzun zaman alacaktır. Ama inanıyorum ki sektörümüz için güzel günler yakındır.

Bölge ve ülke turizmi için öngörüleriniz nelerdir?

 Bölgesel bakıldığında örneğin bizim lokasyonda bir kilometrelik alanda 18 adet otel var. Uluslararası zincir olan yerli zincir olan ve yerel işletmeler olanlar var. Ortalama olarak bakıldığında oda fiyat politikaları Başkent Ankara’ya yakışır rakamlar değil. Bir Anadolu şehrinde bile rakamlar buradan yüksek. İstanbul’u hiç konuşmuyorum zaten. Ankara’da sayıları gün geçtikçe artan uluslararası oteller var. Bunların diğer otellere de çok fayda sağlayacağını düşünüyorum. Yenilenmek ve hizmet anlayışını tekrar tekrar gözden geçirmelerini sağlayacaktır. Bu güzel cennet ülkemizin her tarafı ayrı bir güzel ve bilinmeyen daha tam tanıtılmayan yerlerinde tam tanıtılmasıyla ve açığa çıkarılmasıyla doğru politikalarla çok daha güzel yerlere geleceğine inanıyorum. Tesislerimizin dünya ülkelerine göre daha ön planda olduğu kanaatindeyim. Fakat bizi bekleyen ciddi bir sorun var kalifiye personel sıkıntısı. En önemli unsurların başında gelen bu sorun yakın zamanda daha da büyüyecek. Gerek sektör yöneticileri gerekse bakanlığımız bu işe bir an önce el atıp dünya ülkeleri ile yarışan genç dinamik ve çalışkan bir yapı kurulmalıdır. Esasında yarışçı bir toplumuz, her konuda ama turizm sadece kum, deniz değil. Kongre ve sağlık turizmi konularında dünya ile yarışacağımız alt yapımız fevkalade mevcut. Enerjimizi buralara da harcarsak sektörümüze iyi bir yol haritası belirlemiş oluruz.

Yorumlar

0 yorumlar