Ankara Life Dergisi

Tunalı Hilmi Caddesi Eski Haline Dönecek Mi?

Tunalım – Tunalı İş İnsanları Derneği Başkanı Ömer Sabri Yolaş, dernek ve çok daha fazlasını Ankara Life okuyucuları için anlattı. Kurulduğu ilk günden bu yana iş dünyasının birbirinden başarılı isimlerini, sivil toplum kuruluşlarını ve yerel yönetimleri bir araya getirmeyi hedefleyen Tunalım – Tunalı İş İnsanları Derneği, destek verdiği sosyal sorumluluk projeleri ile de sosyal hayatta Ankara için katkılarını esirgemiyor.
Tunalı’yı bir de Tunalı İş İnsanları Derneği Başkanı Ömer Sabri Yolaş’tan dinleyelim…

Derneğiniz hakkında bilgi verir misiniz? Kuruluş amacı nedir? 
Derneğimizin kuruluş amacı; Tunalı Hilmi caddesi ve Kavaklıdere civarında bulunan iş insanlarının birbiri ile ticaretinin ve sosyal yaşamının aktifleştirilmesi. Aynı zamanda caddemizin korunması ve geleceğinin planlanması bu konuda aktif çalışmalar yaparak yerel yönetimlere destek vererek projeler üretilmesi için kurulmuş bir dernektir.

Dernek üyeleriniz kimlerden oluşuyor?
Dernek üyelerimiz caddemizin iş insanları, Tunalı Hilmi aşıkları ve değerli sivil toplumcular, bürokratlar tarafından oluşmaktadır.

Yürütmekte olduğunuz projeleriniz var mı ? Varsa nelerdir? 
Aslında bu yıl başlatmak istediğimiz bir projemiz vardı. Fakat dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 salgınından dolayı ilerleyen zamana bırakmak zorunda kaldık. 
Tunalı Shoping Fast adı altında bir alışveriş festivali düzenleyip her yıl Temmuz – Ağustos aylarında hafta sonları caddemizi trafiğe kapatarak insanların rahatça dolaşmalarını, alışveriş yapmalarını ve Tunalı’nın tadını çıkarmalarını istiyoruz. Ayrıca trafiğe kapatılan günlerde sokak basketbolu, sokak golf turnuvası gibi etkinlikler ile de caddemizi şenlendireceğiz.
Derneğimiz henüz istediğimiz seviyede değil. Hala çalışarak daha iyi seviyeye getirmek için devam ediyoruz.

Derneğin geleceğe yönelik planları nedir ?
Derneğin geleceğe yönelik en önemli planı Ankara Büyükşehir Belediyesi himayesinde düzenleyeceğimiz alışveriş festivalini hayata geçirmektir.

Desteklemekte olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri var mı? Varsa hangileri?
Dernek olarak kız, çocuklarımızın eğitim hayatı ile ilgili Türk Eğitim Vakfı ile ortaklaşa bir projeyi bu yıl devreye sokuyoruz. Amacımız geleceğimizin temini olan gençlerimize özellikle kızlarımıza destek olmak.

Ömer Sabri Yoldaş kimdir ve başkanlık süreci nasıl gelişti? 
1971 Afyonkarahisar doğumluyum, iki fakülte mezunuyum ayrıca yüksek lisans eğitimimi tamamlıyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.
Kendimi yaklaşık 23 dernekte aktif görev alan uslanmaz bir sivil toplumcu olarak ifade etsem yanlış bir şey söylemiş olmam.

Yaklaşık 4 yıl önce gönüllü arkadaşlarımız tarafından kurulan derneğimizin yapılan genel kurulunda üyelerimizin teveccühü ile bu göreve layık görüldüm. Başkanlık makamında 2. yılımı geçirmekteyim. Caddenin sorunlarını bilen, cadde iş insanları ile yakın temasta olan biri olarak bu görevi onurla yapmaktayım.

Aynı zamanda SEDD Başkanlığı görevin de yürütmekte olan Ömer Sabri Yolaş, gayrimenkul üzerine de önemli notlar paylaştı. Haziran ayı itibari ile sadece Ankara’da 18 bin konut satışı gerçekleştiğini söyleyen Yolaş, faiz oranlarını düşmesi ile konut satışlarında patlama yaşandığını aktardı. Ancak emlak sektöründe sadece faiz oranları değil altın ve dövizin de büyük bir etmen olduğunu ekledi.

Yolaş, gayrimenkul üzerinden yatırım yapmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. “Yatırım yapacağınız gayrimenkulün geri dönüş oranı iyi hesaplanmalı”.

İnsanların pandemi sonrasında daha çok villa ve bahçeli konuta daha çok yönelimlerinin olduğunu gözlemleyen Yolaş, pandemi zamanında evlerimizin değerini daha çok anladığımızı da belirtti.

Gayrimenkul sektörünün özellikle Z kuşağına yönelik çalışmalar yapması gerektiğini de vurgulayarak; Bundan yıllar önce bir kişi ortalama 50’li yaşlarında konut sahibi olurken günümüzde bu yaş 25’lere kadar indi. Sektörün geleceği açısından çalışmalar yapılırken bu veriler dikkate alınmalıdır” önerisinde bulundu.

Tunalım – Tunalı İş İnsanları Derneği iş dünyasında aktif olan ve Tunalı için Ankara için gelecek vadeden herkes i bünyesinde barındırıyor. Tunalı Hilmi Caddesi’ni eskiden olduğu gibi Ankara’nın gözde caddelerinden biri haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

İsmini 1871 –1928 yılları arasında yaşamış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olan Türk siyasetçi Tunalı Hilmi Bey’den almıştır. Tunalı Hilmi Caddesi’nin eskiden çok daha mistik bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişten günümüze birçok kez sadece yaya trafiği uygulamalarının olduğu fakat şu anda araç trafiğinin de bulunduğunu söylemek gerekir. Bir zamanlar böyleymiş, şu an ise araç park yeri bulmanın en zor olduğu yerlerin başında geliyor. Zira artık bu caddede park yeri bulmak neredeyse imkansız.

Tunalı Hilmi Caddesi’nde geçmişi özlettiren bir başka şey de Belediye Bandosu. Her pazar günü konser veren Belediye Bandosu buraya ayrı bir tat katıyormuş. Ve elbette Kuğulu Park. Simitinizi kuğular ile paylaşmak ya da sadece oturup onları seyre dalmanın keyfini caddenin ziyaretçileri bilir.

İşte Tunalı- Tunalım İş İnsanları Derneği, caddeye ait sembolleşmiş tüm özellikleri yaşatmak, yeniden canlandırmak için iş dünyası ile çalışma içerisinde bulunan, Ankara sevdalılarından birisi.
Derneğin hedeflerinden birisi de, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerini sürdürdüğü ‘alışveriş festivali’. Zaten Tunalı Hilmi Caddesi’ni adımlarken sizi takip eden mağazaların ve pasajların olduğunu bilenler bilir.

Aynı zamanda sadece Tunalı Hilmi Caddesi için değil gelecek nesillerimize de yatırım yapmak gerektiğini savunan Tunalı- Tunalım İş İnsanları Derneği, kız çocuklarının eğitim haklarından mahrum kalmaması için, bu gelenekleri onlarında yaşatabilmesi için Türk Eğitim Vakfı ile de iş birliği içerisinde.

Yorumlar

0 yorumlar