Ankara Life Dergisi

Türkiye’nin En Büyük Barajını Yaptı

Eren Atmaca Türkiye’nin önemli isimlerinden. İş ve siyaset dünyasında oldukça aktif. İnşaat ve otelcilik alanında önemli yatırımları var. Siyaset dünyasında da başarılı bir ivme yakalamış. Bunun yanı sıra magazin dünyasında da oldukça aktif. Bir çok yerel, ulusal ve uluslararası organizasyonların aranılan ismi olan Eren Atmaca, bu ay kentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne muhteşem bir röportaj verdi. Kariyerinden, hayat hikayesine, yaşam tarzından hedeflerine kadar bir çok merak edileni yanıtlayan ünlü iş insanı, “Başarının yolu sanıldığı kadar zor ve virajlı değil. Disiplinli çalışmak, zamanı doğru kullanmak ve azim, başarının anahtarını oluşturur. Bu üçlüden biri eksik olduğunda sac ayağı misali hem iş hem de özel hayatınız dengesini yitirir. O yüzden bu üçlü asla ihmal edilmemelidir” diyen Atmaca, bu düsturunu siyasi yaşamında da eksiksiz yerine getirdiğini belirtiyor.

Oldukça renkli bir özel hayatı olan Eren Atmaca, iş hayatında da çok yönlü bir resim çiziyor. Başta Hitit Otel olmak üzere, başka otel yatırımları ile inşaat alanında da dev iştirakleri olan Atmaca, Türkiye’nin en büyük barajı olan Yozgat Çekerek’teki Süreyya Bey barajını da inşaa etmiş. Evet yanlış okumadınız, Türkiye’nin en büyük barajı! Ve Eren Atmaca’nın dev projeleri bunlarla da sınırlı değil. Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı Şahdeniz Projesi’nin Faz 1, 2 ve 3 Gaz İstasyonlarını da yapan Eren Atmaca’nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Eren Holding, çok yakında yeni ‘çılgın projeler’ ile gündeme gelecek. Dev bir baraj projesi ile adından söz ettirmeye hazırlanan Eren Atmaca, otelcilik alanında da başarılı bir iş insanı. Ankara’nın tarihi bölgesi Kale’nin tarihi konaklama tesislerinden Hitit Otel’in de sahibi olan ünlü iş insanı, bölge turizmine de yön veriyor. Kale’nin tek dört yıldızlı tesisi olan Hitit Otel, başta siyaset ve sanat dünyası olmak üzere yerli ve yabancı misafirlerini ağırlarken, Eren Atmaca yeni turizm yatırımlarına da göz kırpıyor.

İnşaat sektörünü değerlendirir misiniz?
Türkiye ekonomisinin büyümesinin domino taşlarından olan inşaat sektörü, son yıllarda daralmasına rağmen özellikle istihdamdaki gücünü koruyor. Ülkenin dört bir yanında havalimanından tünellere, otoyollardan metrolara kadar onlarca alanda inşaatlar sürerken, yükleniciler tarafından sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına gerçekleştirilen projelere ait 2 bin 300 civarında şantiye bulunuyor. Türkiye genelinde belediyeler tarafından da binlerce proje yürütülürken, konut ve iş yeri yapımı inşaat sektörünü sürükleyen ana kollardan birisi olarak öne çıkıyor. Geçen yıl küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve faiz oranlarındaki yüksekliğe rağmen Türkiye’de satılan konut sayısı 1,5 milyon adede yaklaşırken, bu alanda Avrupa’nın en çok ev satılan ülkesi Türkiye oldu. Son 5 yılda Türkiye’de el değiştiren konut sayısı 7 milyon 125 bin olurken, ev sahipliği oranında yaşanan gerileme bu alandaki ihtiyacı bir kez daha gözler önüne serdi. İnşaat, 250 yan sektörü ilgilendiriyor. Son yıllarda yaşanan daralmalara rağmen ilerleyişini sürdüren inşaat sektörü, 2021’de ortaya koyduğu rakamlarla ülke ekonomisine katkısını bir kez daha gösterdi. Her ne kadar küresel ekonomide yaşanan kriz ve Kovid-19 salgını nedeniyle gücü son yıllarda azalsa da sektör yeniden eski günlerine dönme yolunda ilerliyor.

Pandemi sonrası durum nasıl?
Artan maliyetler, küresel krizin olumsuz etkileri ve salgın nedeniyle zayıflasa da inşaatın GSYH içindeki payı yüzde 4,7 düzeyinde. İnşaat sektörünün doğrudan istihdamı ise 1,8 milyon civarına yükseldi. Bu rakamın yaz aylarıyla birlikte daha da artması bekleniyor. İnşaatın desteklediği 250 yan sektörle birlikte istihdamı ise 6 milyon kişiyi aşıyor ve bu sektörlerin GSYH içinde yüzde 35’lere varan bir paya sahip olduğu görülüyor.

Sektörel sorunlarınız neler?
İnşaatta ehil olmayan müteahhitler sektörü olumsuz etkiliyor. Yeterli bilgi, donanım ve deneyime sahip olmayan kendilerine özgün bir tasarımları bulunmayan taklit ederek iş yapan müteahhitler sektörde haksız rekabet yaratıyor ve sektöre zarar veriyor. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden inşaatta ehil olmayan müteahhitler sektörü olumsuz etkiliyor. Yeterli bilgi, donanım ve deneyime sahip olmayan kendilerine özgün bir tasarımları bulunmayan taklit ederek iş yapan müteahhitler sektörde hem haksız rekabet yaratıyor hem de sektöre zarar veriyor.

“Yurt Dışına Dönüyoruz”

Ankara Life Dergisi Business sayfalarına konuşan Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Eren Atmaca, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da çok sayıda fabrika inşaa ettiklerini söylüyor. Yurtdışında son yatırımlarını ise 2019’da yılında gerçekleştirdiğini belirten Atmaca, araya giren dev küresel krizin sonunda pandeminin de etkisiyle rotayı Türkiye’ye çevirmek zorunda kaldıklarını sözlerine ekliyor. “Yurtdışı yatırımları sadece kurumsal kapasite ile değil, iş yapacak olduğunuz ülkeler ile siyasi ilişkilerinizin de güçlü olmasıyla da etkilidir” ifadesini kullanan Eren Atmaca, inşaat sektörü olarak Türkiye ekonomisinin direkt olarak yüzde 30’unu etkilediklerini ve istihdamda yüzde 6,1 doğrudan pay sahibi olduklarını belirtiyor. “Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri cirosu 2021’de 31 milyar dolara yakın gerçekleşti. Sonrasında petrol fiyatlarındaki düşüş ile yurtdışı işleri azaldı. Pandemi ile 15 milyar dolara kadar düştü. Uluslararası pazarlardaki meslektaşlarım atılım yaptı. Ülke olarak 2021’i 30,7 milyar dolarlık iş hacmi ile bitirdik.” Yani uluslararası arena Türk müteahhitler için yeniden bir cazibe merkezi haline geldi. Hal böyle olunca da en son 2019’da Danimarka’da gerçekleştirdiğimiz yurt dışı projelerine yeniden başlamaya karar verdik.

Yorumlar

0 yorumlar