Ankara Life Dergisi

TÜRKIYE’NIN MERKEZ PROJESI: MERKEZ ANKARA

Pasifik İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ersin Babacan, Türk İnşaat dünyasının en başarılı profesyonellerinden. Özellikle Merkez Ankara gibi büyük projelerinin lansman ve pazarlamasında adı büyük harflerle yazılıyor. Hem sektördeki tecrübeleri hem de vizyonuyla büyük projelerin aranılan isimlerinden biri olan Babacan’ın pandemi sonrası sektörel öngörüleri çarpıcı. Kentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda “2020 yılına iyi başlayan sektör, Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen satışlar ile 2020 yılından oldukça umutluydu ancak pandemi nedeniyle mart ayından itibaren tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektörü de düşüşe geçti ve hatta durma noktasına geldi” ifadesini kullanan Babacan, sektörün tablo karşısında umutsuzluğa kapıldığını itiraf ederken, Haziran 2020 itibariyle başlayan normalleşme sürecinde atılan yapısal adımların etkilerinin görülmeye başlandığını açıklıyor…”

Ersin Babacan şöyle devam ediyor: “Kamu bankaları, konut kredisi faiz oranlarını sıfır evlerde yüzde 0.64’e, ikinci el evlerde ise 0.74’e indirdi. Emlak Konut GYO’da aynı dönemde 2 yıl ödemesiz dönemli -Hayallerini Erteleme Türkiye- kampanyasını başlattı. Faiz indirim hamlesi ve kampanyalar, gayrimenkul sektörü için 2020’nin dönüm noktası oldu. Haziran’dan itibaren kredili satışlar hız kazanınca, aylık rakamlarda tüm zamanların rekorları geldi. 2020 Temmuz ayı cumhuriyet tarihinin en fazla konut satışının gerçekleştiği ay oldu. Haziran’da 190 bin, Temmuz’da 230 bin ve ağustosta 170 bin konut satıldı. Haziran-Ağustos ayları arasındaki indirim sona erince, satışların hızı düşse de; yıllık yaklaşık 1.5 milyon adetlik konut satışı ile tüm zamanların rekor satışı yapıldı.”

“Pandemi sürecinde, tüm ülkeler sınırlarını kapatırken Türkiye yabancı yatırımcılar açısından cazibesini korumaya devam ettirerek, ülke genelinde 2020 yılında yabancılara yaklaşık 40 bin konut satışı gerçekleşti.

Pandemi süreci bize yaşanılacak bir evin ne kadar önemli olduğunu gösterdi” ifadesini kullanan Pasifik İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ersin Babacan, “Bu dönemde konut tercihleri yapılırken her türlü ihtiyacın karşılanabileceği sosyal donatı alanlarına sahip; geniş balkonlu, teraslı veya bahçeli, deprem riski olmayan konutlar öncelikli kriterler arasında yer aldı” diyor.

2020 senesinin en çok satan projesi Merkez Ankara’da imzası bulunan Pasifik İnşaat’ın Genel Müdür Yardımcısı Ersin Babacan, kentin en çok okunan yayınlarından Ankara Life Dergisi’ne konuştu…

2021 Mart sonrası konut fiyatları nasıl olacak ?

2021 yılının sektör açısından en önemli noktası ise konut fiyatları olacak. Bu dönemde konut fiyatlarında yükselen maliyetlerden dolayı ciddi artışlar yaşanacak. 2020 yılında konut kredisi faiz oranlarının tarihi seviyelere inmesi ve düzenlenen kampanyalar sayesinde konut stokları büyük ölçüde eridi. Önümüzdeki dönemde nitelikli konut talebine cevap verebilmek için yeni inşaatların yapılması gerekecek. Yeni binalar, maliyet artışlarından etkilenerek inşa edileceğinden bu durum konut fiyatlarına da yansıtılacak. Sektörde yaşanan 2019 yılındaki durgunluk ve 2020 yılındaki pandemi nedeniyle, yaklaşık 2 yıldır maliyetlerde yaşanan artışlar fiyatlara yansıtılamadığından, 2021 yılı projelerinin daha yüksek fiyatlarla satışa çıkacağını tahmin ediyoruz.

Doğru Zaman, Bu Zaman

Sizce gayrimenkul yatırımı için en doğru zaman nedir?

Gayrimenkule özellikle konuta yatırım yapmak için en doğru zamanın bu günler olduğunu vurgulamak isterim. Maliyetler henüz fiyatlara yansıtılmadan, yatırımcıların doğru bir şekilde proje tercihlerini yaparak yatırımlarını yapması kendilerine büyük kazanç sağlayacaktır. 2021 yılındaki bir diğer beklentimiz ise ticari gayrimenkul kredilerinin de konut kredilerinde olduğu gibi faiz oranlarının düşürülmesi yönünde adımların atılması olacaktır. Bununla beraber kamu bankaları öncülüğünde, ticari gayrimenkul kredi faiz oranlarının düşürülmesi gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandıracaktır. Bu noktada biz de elimizi taşın altına koyarak, Merkez Ankara Projemizden ofis satın almak isteyen müşterilerimize banka kredisi olmadan Emlak Konut bünyesinde yüzde 0.99 kredi oranı ve 96 aya kadar vade seçenekleri sunuyoruz.

Pasifik İnşaat olarak 2021 yılı hedefleriniz nelerdir?

Pasifik İnşaat olarak, bu yılın ikinci yarısında yeni projemizin lansmanını yapmak için çalışmalarımıza hız verdik. Ankara’nın en değerli bölgelerinden biri olan Dikmen bölgesinde 1883 adet bağımsız bölüm ve 1+0’dan 5.5+1’e kadar farklı tip ve konseptte konutlardan oluşan Next Level markasının devamı niteliğinde olan Next Level Yıldız ve Next Level Vadi Projelerimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Genç ve dinamik ekibimizle bir yandan da yeni projeler geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Sektörde kalıcı olarak güven inşa etmek, müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamak, marka ve yatırım değeri yüksek nitelikli projeler üreterek sektörümüze ve ekonomimize maksimum düzeyde katkı sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Önümüzdeki dönemde sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin simge binalarına imza atmaya hazırlanıyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar