Ankara Life Dergisi

UGRMOTORS!

Araç Sahibi Olmada Güvenin Adresi; UGRMOTORS!

Günümüz ulaşım çağında otomobillerin yeri ve önemini hepimiz bilmekteyiz. Birçok alım satımın gerçekleştiği galeriler ise buranın çatısını oluşturmakta. Rekabetin oldukça fazla olduğu bu sektörde, bizler için önem arz eden unsurların başında ise güven geliyor. Bu hissiyatı vermeyen yerlerden alım satım gerçekleştirmede uzak duruyoruz. Ancak bir de işini özveriyle, kaliteli ve düzgün şekilde idame ettirenler önyargılarımızı kırmada hayli başarılı. Bundan yola çıkarak şimdi sizlere çocukluktan gelen otomobil sevdasıyla kendi galerisini açan Uğur Sezgin’den bahsetmek istiyorum. Güler yüz ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan Uğur Sezgin, ticaretini yaptığı tüm araçların ekspertizlerinden tutun bakım onarımına ve gereksinimlerine kadar her şeyiyle ilgilenerek sadece al-sat mantığından değil, UGRMOTORS’u tercih edenlere tam anlamıyla eksikleri giderilmiş halde araçları sunmada oldukça adından söz ettiriyor. İlgi ve merakla başlayan otomobil aşkını profesyonel bir şekilde devam ettirmek adına UGRMOTORS’u açan Uğur Sezgin; “Bugüne kadar işimi kaliteli, düzgün ve müşteri memnuniyeti odaklı sürdürmeye özen gösterdim.” diyor. Başketin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak Uğur Sezgin ile bir araya geldik ve merak ettiğimiz sorularımızı kendisine yönelttik. İyi okumalar dileriz.

Uğur Bey ikinci el lüks ve spor araçları alım-satımı üzerine sektörde aktif bir şekilde yer almaktasınız. Bu alana yönelik sorularımıza geçmeden önce sizi tanımak istiyoruz. Uğur Sezgin kimdir?
2 Temmuz 1990 Ankara doğumluyum. Liseyi Ankara Yüce Koleji’nde bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Business International Management Bölümü’nü kazandım ve hazırlığı okuduktan sonra dil bilimlerine de olan ilgimden dolayı Kırıkkale Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’ne geçiş yapıp 2015 yılında mezun oldum. Anne baba memur emeklisi bir ailenin tek çocuğuyum. Babam emekli olduktan sonra yeminli mali müşavir olarak iş hayatını devam etmekte. 2022 Kasım ayında çok sevgili eşim Damla ile hayatımı birleştirerek bir aile kurdum.

Otomobillere olan ilginiz ne zaman ve nasıl başladı? Sizi bu alana çeken güçler nelerdi?
Otomobillere olan ilgim belki de her erkek çocuğu gibi çok küçük yaşlarda başladı. Fakat çocukken daha çok lüks ve spor arabalar dikkatimi ve ilgimi çekerdi. O yaşlarda yolda gördüğüm arabaların marka ve modellerini ezberlemeye çalışırdım. Sürekli sorardım, teknik özelliklerine bakar ve araştırırdım. Beni bu alana çeken en büyük güç otomobillere olan merakım ve ilgimdi. Nihayet 18 yaşıma geldiğimde ehliyetimi aldım ve hemen akabinde ilk arabamı satın aldığım günü hiç unutamıyorum, içim içime sığmıyordu, artık o günden sonra bendeki araba sevdası gitgide artmıştı.

UGRMOTORS’un sektöre giriş hikayesi nasıl oldu? Bize bu yolun kilometre taş larından bahseder misiniz?
Bu sektöre giriş hikayem, üniversite yıllarında arabalara olan ilgimden dolayı yakın arkadaşlarımın “Sen sürekli farklı arabalara binmeyi seviyorsun, araçlarını sık sık değiştiriyorsun neden bunun ticaretini yapmıyorsun?” demesi ve kafamda bazı şeylerin canlanmasıyla oldu. 21 yaşıma geldiğimde küçük girişimlerle otomotiv sektörüne adım attım. 2015 yılında üniversiteyi bitirdiğimde artık ne yapmak istediğimi gayet iyi biliyordum. İlgi ve merakla başlayan bu otomobil aşkını profesyonel bir şekilde devam ettirmeliyim diyerek UGRMOTORS adındaki iş yerimi açtım ve bugüne kadar işimi kaliteli, düzgün ve müşteri memnuniyeti odaklı sürdürmeye özen gösterdim.

Size gelen müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir? En çok hangi araçlar üzerine ikinci el alım satım gerçekleştiriyorsunuz?
Müşterilerimiz galeriye geldiğinde her zaman güler yüzlü bir yaklaşımla karşılamak hizmetimiz dahilindedir. Daima empati çerçevesinde bana nasıl davranılmasını beklediysem müşterilerime de o şekilde yaklaşmayı uygun görüyorum. Ticaretini yaptığım tüm araçların ekspertizleri, bakım-onarım ve gereksinimlerini tamamlayarak sadece al-sat mantığında değil, müşteriye tam anlamıyla eksikleri giderilmiş bir şekilde araçlarımı sunarak temiz bir ticaret hizmeti sunmaktayım. Bu noktada şeffaflık ve güvenilirliğe özen gösteriyorum. Ağırlıklı olarak Alman grubu araçlar üzerinde alım satım yapıyorum ama tabii ki farklı marka ve model arabalarda araç portföyümde yer alıyor. En önemlisi bu araçların kilometresinin düşük olmasına, kazasız, boyasız, temiz ve sorunsuz arabalar olmasına özen gösteriyorum. En nihayetinde kendime almak istemediğim sorunlu hiçbir aracı müşteriye de sunmak istemem.

Son dönemin popüler konularından biri olan elektrikli otomobiller hakkında neler düşünüyorsunuz?
Teknolojininde günden güne gelişmesiyle tabii ki elektrikli araçlarda artık dünya çapında ve Türkiye’de ciddi bir şekilde rağbet görmeye başladı. Tamamen elektrikli ya da hibrit, Plug-in Hibrit (PHEV), Hafif Hibrit (MHEV) Yakıt Hücreli (FCEV) olmak üzere çeşitli elektrikli otomobil türleri bulunmaktadır. Artık günümüzde Türkiye pazarında çok fazla elektrikli araç alınıp satılıyor ve trafikte bol miktarda bu araçları görmekteyiz. Hem yükselen yakıt fiyatlarından hem de egzoz gazları içerisinde bulunan ağır metalik gazların çevre ve tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı tercih ediliyor. Dolayısıyla elektrikli otomobiller, çevre dostu ve yakıt tasarrufundan dolayı her ne kadar tercih edilebilir bir seçenek olsa da bunun yanında yüksek fiyat, belirsiz piyasa şartları, uzun şarj süresi ya da şarj istasyonlarının günümüzde henüz yeterli olmaması gibi problemlerle de karşı karşıyadır.

Sizce otomobil endüstrisinin geleceği hangi yakıtla şekillenecek?
Yakın gelecekte elektrikli araçlar benzinli ve dizel araçların yerini alacak gibi görünse de hızla gelişen teknoloji farklı seçenekler de sunarak bizleri şaşırtabilir. Henüz prototip aşamasında denemeleri yapılan ve ‘hiç yakıtı bitmeyen otomobil’’ olarak da adlandırılan güneş enerjisiyle çalışan arabaları bile uzun vadede belki de görebiliriz. Elbette bu gibi prototiplerin üretime geçmesi güneş enerjisini elektriğe çeviren hücreler ya da pillerin kullanımı oldukça maliyetli olacaktır.

UGRMOTORS’un geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?
Dinamizmi gerektiren bu sektörde daima yenilenerek fark yaratmaya çalıştım. UGRMOTORS’un bugüne gelene kadar şeffaf, kaliteli ve güvenilir bir firma olması için elimden geleni yaptım. Her geçen gün kendi sektörümüze ve UGRMOTORS’a vizyon katmaya devam ederek misyonumuzu devam ettireceğiz. Ticarette insan kazanmanın, itibarın ve güvenilirliğin para kazanmaktan daha önemli olduğuna dayanan bir ticaret anlayışla yoluma devam etmekteyim. Elbette bu bir ekip işi ve ekip arkadaşlarımız, çalışanlarımız, dostlarımızla birlikte büyüyerek otomobil sektöründe varlığımızı devam ettireceğiz.

Son olarak sizden sektöre yönelik genel bir değerlendirme almak istiyoruz. Bu sektörün gelişim seyri nasıl ilerlemekte? Önümüzdeki on yıl içinde nasıl bir öngörüde bulunuyorsunuz?
İkinci el otomotiv pazarında çok ciddi bir talep var, 2022 yılı verilerine bakacak olursak Türkiye’de 1 milyon 811 bin 498 adet ikinci el araç alınıp satılmış bu çok ciddi bir oran. Özellikle pandemiden sonra sıfır araçlarda yaşanan tedarik sıkıntısı ikinci el piyasasını oldukça harekete geçirdi. Gelecekte hatta artık yakın gelecekte elektrikli araçların piyasada çok ciddi bir yer tutacağını düşünmekteyim. Bununla birlikte bizim de UGRMOTORS olarak elbette portföyümüzde elektrikli araçların yeri olacaktır.

Yorumlar

0 yorumlar