Ankara Life Dergisi

Umut Kılınç

‘İNSAN KAYNAKLARI’NIN YÜKSELEN MARKASI : ‘UMUT KILINÇ İK’

Kısa sürede İnsan Kaynakları profesyonelleri arasına girdiniz. Siz, Umut KILINÇ’ı nasıl anlatırsınız?

Her zaman onur duyduğum TED Ankara Kolejliyim. Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden onur öğrencisi olarak mezun oldum. Sosyal yönümün kuvvetli olması nedeniyle kariyerimin insan odaklı olması gerektiğine karar vererek Hacettepe Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans eğitimine başladım ve onur öğrencisi olarak tamamladım.

Eğitim hiç bitmeyen bir süreç olduğundan iş hayatımda da kendimi geliştirmeye devam ediyorum. IKEA ve KPMG gibi birbirinden çok farklı alanlarda hizmet veren global şirketlerde İnsan Kaynakları Uzmanı, İşe Alım Uzmanı ve Organizasyonel Gelişim Uzmanı olarak görev yaptım.

İnsan Kaynakları Uzmanı olmak için hangi kriterlere sahip olunmalı? 

Güçlü iletişim kurabilmek, takım çalışmasına yatkınlık, karışık durumlarda problem çözme yeteneğine sahip olunması bu işte en olmazsa olmazlardan.

Peki, şimdi Umut Kılınç İK olarak ne gibi çalışmalar içindesiniz?

Şu anda masanın her iki tarafı da benim iş alanım. İşe alım tarafında pozisyon bazlı danışmanlık, işe girmek ya da iş değiştirmek isteyen adaylara sürecin başından sonuna, CV ve mülakat hazırlığına kadar danışmanlık/mentorluk yapıyorum. Bir diğer çalışmamız da firmaların organizasyonel gelişimlerine yönelik. Şirketler ne kadar büyümüş olurlarsa olsunlar değişen zamana ve koşullara ayak uyduramazlar ise, yok olmaya mahkumdurlar.

Ülkemizde sadece 20 kişide olan canlı yayın yapma yetkisini bu kadar kısa sürede Linkedin’den nasıl aldınız?  

Uzmanlık alanımla ilgili objektif perspektifle özgün içerik üretip Linkedin’de paylaşmaya başladığım görüşlerim ve yorumlarım kullanıcıların büyük beğenisiyle karşılaştı. Takipçilerim birkaç ayda 10 bin sınırına dayanınca LinkedinLive yayınlarına konuk olarak davet edildim. Kısa bir süre sonra ben de başvuru yaptım. İlk başvurumda iki hafta içinde bu yetkiyi almamı mucize olarak değerlendirenler oldu. Her pazar saat 12.00’de Umut KILINÇ ile VİZYON adında Linkedin’de ilgi gören bir canlı yayın programı yapıyorum.

Sizi takip eden çok fazla genç var, bu yakın ilişki nasıl doğdu? 

Yeni mezunlara ve tecrübesiz adaylara işe alım konusunda çıkarılan engellerle mücadele ettiğim ve onlara daha çok fırsat verilmesini ısrarla savunduğum için onlar benim yanlarında ve arkalarında olduğumu anladılar. Aramızda sıcak bir bağ oluştu. Üniversite toplulukları birikimlerimi ve görüşlerimi paylaşmam amacıyla davetler yapıyor ve programımı ayarlayarak hepsine katılmaya gayret ediyorum. Öğrenci arkadaşlarımızla eğitim ve seminerlerde de buluşmaya başladık. Onlara destek olmaktan çok keyif alıyorum, bizim kuşağımızın çektiği sıkıntıları onlar, yani Z kuşağı daha rahat atlatsın istiyorum.

İş arayan veya kariyerinde değişiklik yapmak isteyen gençlere başarı için somut öneriniz nedir? 

Hayalleriniz ve tutkularınızın peşinden koşun ama kendinize mutlaka ulaşılabilir hedefler belirleyin. Örneğin, eğitiminiz ve yetenekleriniz neyse o alanın içinde pozisyon alın. Başarı için kilit nokta şudur. Çok çalışın, engellere aldırmadan yolunuzda ilerleyin, pes etmeyin, düşebilirsiniz, ayağa kalkın ve bıkmadan yeniden deneyin, motivasyonunuzu asla kaybetmeyin, kendinizi geliştirmeye tüm yaşamınız boyunca devam edin. 

You Tube kanalımızı takip edin: You Tube

Linkedin profilimizi takip edin: linkedin.com

Yorumlar

0 yorumlar