Ankara Life Dergisi

Ünsal Group; Kaliteli Yapıların Güvenli Adresi

Yapı sektöründe çığır açan projeleriyle geleceği inşa ederek hem mimari hem de yatırım değeri olarak pek çok başarıya imza atan Ünsal Group, modern yaşam biçimlerini sunmada ülkemize ve sosyal alanımıza artı değer sağlıyor. Birçok konut, AVM, otel, endüstriyel tesis üreterek inşaat sektörüne adını altın harflerle yazdırma konusunda ise oldukça etkili. Biz de şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi olarak Ünsal Group’u ziyaret ettik. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ünsal ile Jewel projeleri ve sektörün dinamiklerinden bahsettiğimiz çok özel bir röportaj gerçekleştirdik, iyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Orhan Bey bugüne kadar Ünsal Group bünyesinde pek çok başarılı projelere imza attınız. Hala da çalışmalarınız tüm hızıyla devam ediyor. Öncelikle sizi tanıyarak başlayalım röportajımıza. Orhan Ünsal kimdir?
1969 yılında Gümüşhane’nin Şiran ilçesi Kozağaç köyünde doğdum. İlk öğrenimimi Kozağaç köyünde, orta ve lise eğitimimi Ankara’da, üniversite tahsilimi Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladım. 1993-1999 SISIAD yönetim kurulu üyeliği, 2004-2007 / 2017-2019 Gümüşhanespor As Başkanlığı, 2006-2014 Ankara Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve Komite Başkanlığı, 2015-2017 Ankara Gümüşhaneli İş adamları Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundum. Halen Başkent Ankara Meclisi Üyeliği, MÜSİAD Ankara yönetim kurulu üyeliği, Etimesgut Belediyespor As Başkanlığı, Tüm Amatör ve Sportif Havacılar Derneği Başkanlığı görevlerini yürütmekteyim. Ankara inşaat sektörünün önde gelen firmalarından olan Ünsal Group Yönetim Kurulu Başkanı olarak; inşaat sektöründe Ankara’ya kazandırmış olduğum vizyoner projelerle, Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin Ankara’ya Değer Katanlar Ödülü’ne iki yıl üst üste layık görüldüm. Çocukluğumda uçaklara ve uçmaya ilgim vardı. Bundan dolayı 2015 yılında Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi pilotluk kursunu tamamlayarak pilot oldum. Ardından hava parkı yaparak ticari ve sportif uçak sahiplerinin rahatça iniş kalkış yapabileceği bir ortam hazırladım. Böylelikle model uçak meraklıları keyiflerince uçaklarını göklere salabiliyorlar.
Ülkemizdeki yapı anlayışını değiştirme düşüncesiyle çıkmış olduğunuz bu yolculukta farklı projelerde yer alarak Türkiye ekonomisine ve yaşamımıza artı değer sağlama hedefiyle emin adımlarla ilerliyorsunuz. Hikâyenin en başına dönecek olursak; Ünsal Group’un kilometre taşları hakkında bilgi verir misiniz?
Ünsal Group olarak sektördeki engin tecrübemizden hareket ederek insana ve çevreye duyduğumuz saygıyla dünü, bugünü ve yarını gelecekle buluşturuyor, yapı sektöründe çığır açan projelerimizle geleceği inşa etmeye devam ediyoruz. “Gelecek” fikri üzerine geliştirilen gerek mimari gerekse yatırım değeri olarak üstün nitelikli yeni yaşam ve iş alanlarıyla insanımız ve ülkemiz adına daima “doğru lokasyonda projeler” üretmek için çalışıyoruz. Bu anlayış çerçevesinde tutkuyla bağlı olduğumuz işimizi, insanımıza modern yaşam biçimleri, şehrimize ve ülkemize de model yaşam alanları sunmanın çabası içinde yürütüyoruz.
2023 yılının son ayındayız. Bundan dolayı bu sene faaliyete geçirdiğiniz çalışmalarınız hakkında belirlediğiniz hedefe ulaştınız mı? Süreciniz nasıl geçti?
Ünsal Group olarak yalnızca konut, ofis, avm, otel ve endüstriyel tesis gibi projeler üretmekle kalmayarak bu projelerin birçoğunu ya da tamamını barındıran karma projeler de inşa ediyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana onlarca projeyi tamamlayarak binlerce aileyi konut sahibi yaptık. Tamamlanan projelerimizin yanı sıra Ankara’nın en kapsamlı konut projelerinden olan 1800 konut, alışveriş merkezi, gölet, okul ve sosyal donanımlarıyla dikkat çeken MevaŞehir projemizin iskânını 2021 Aralık ayında aldık, oturuma açtık ve yaşam başladı. Eskişehir Yolu’nun en prestijli projelerinden olan 5 yıldızlı otel ve cadde mağaza konseptinde ‘‘Nexus Tower Hotel & Convention Center’’, Alanya merkezde 600 konuttan oluşan ‘‘MevaCity Alanya’’ ve Ankara’nın en önemli lokasyonunda bulunan İncek’te, 150 rezidans, 56 ofis, 50 mağazadan oluşan AVM konseptinde ‘‘Jewel İncek’’ çalışmalarımız devam ediyor. İncek bölgesinde Jewel projelerine bir yenisini daha ekleyip 720 konuttan oluşan ‘’Jewel Premium Beytepe’’ projemiz devam ederken, diğer yandan 1.200 konuttan oluşan eşsiz tasarımıyla ‘’Jewel Premium İncek’’ bunlara eş zamanlı olarak ‘’Jewel Villaları Beytepe’’ ve ‘’Jewel Royal Beytepe’’ projelerimizi de eş zamanlı olarak Ünsal Group imzasıyla devam ettirmekteyiz.
Projelerinizin lokasyonunu ve konseptini seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Projelerimizi yaparken ilk önce bölgenin talepleri ve özelliklerine göre araştırmalarımızı yapıp daha sonra mimari yapımızı şekillendiriyoruz. Hem konut hem ticari anlamda insanların ihtiyaçlarına göre nelerin gerektiğini araştırıp hem bölgeye hem de insanımıza katma değer sağlayacak şekilde ilerliyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz projeler marka projelerdir ve imza niteliğindedir.
Artan inşaat maliyetleri, arsa üretimi konusundaki sıkıntılar ve enflasyonist ortam yeni proje üretimi ve doğru fiyatlandırma noktasında sizi nasıl etkiliyor? Bu sorunları aşmak için neler yapıyorsunuz?
İnşaat sektörü ülkelerin lokomotif sektörü ve can damarıdır. İnşaat sektöründeki hareket piyasaları da her yönden etkilemektedir. Son zamanlarda konut sektöründe ciddi sıkıntılar var, konut fiyatlarında ve kiralarda ciddi yükselmeler bulunuyor. Yılda yaklaşık 2.000’in üzerinde konut yapan bir firmayız. Arsa maliyetleri bizim için çok önemli bir faktör, devletimizin müteahhitlere arsa çözümü üretmesi gerekmekte ve insanlarımızın da ucuza konut alması konusunda bir adım atılmış olacağına inanmaktayız. İnşaat sektöründe Türkiye dünya sıralamasında ikinci sıraya geldi ve hacmimiz ciddi oranda yükseldi bu durum da bize gurur veriyor.
Peki önümüzdeki döneme ilişkin yeni projeleriniz konusunda neler söylemek istersiniz?
Teslimatını yaptığımız ve muhteşem bir yaşamın sürdüğü Ankara’nın batısında bulunan, şehrin içinde bir şehir konseptinde 107.000 m2 arsa üzerine kurulu 1.800 konutluk; içinde okul, AVM ve fırının bulunduğu Mevaşehir projemiz 22 adet ödül alarak bir dünya markası oldu. 2023 yılında yapımı ve satışı başlayan projelerimiz ile 3.000’e yakın konut imalatını hedeflemekteyiz. JEWEL projelerimizde; ‘’Jewel İncek, Jewel Beytepe, Jewel Rezidans, Jewel Villas’’ ile İncek ve Beytepe bölgesinde ultra lüks konutlar, rezidanslar, alışveriş merkezi ve ofis projelerimiz devam ediyor. Yatırımlarını yaptığımız proje aşamasında olan ve yoğun talep gören Bodrum projemiz de önümüzdeki dönemlerde satışına başlanacak. Alanya’da bulunan 10 Blok 600 konuttan oluşan 5 yıldızlı otel konseptinde ‘’Mevacity Alanya’’ projemiz de tüm hızıyla yapımı ve satışı devam etmesiyle birlikte yoğun ilgi görüyor. Konut projelerinin yanı sıra Ankara’da 180 odalı 5 yıldızlı otel projemiz ‘’Nexus Hotel & Constraction Center’’ devam etmekte olup 2024 bahar döneminde hizmete açılacak. Ankara’nın Polatlı ilçesinde 250.000 m2 alana sahip, 1.200 mt pist uzunluğu, apron ve hangarlarıyla 5.700 kilograma kadar tek motor ve çift motorlu uçakların inip kalkabileceği; Ankara’nın ilk özel hava parkı özelliğine sahip konumda yer alıyor. Havacılık alanında kullanıma açılan eğitimler ve uçuşların devam ettiği; Polatlı Orhan Ünsal Hava Parkı halkımızın ve eğitim sektörünün hizmetindedir. Aynı şekilde başka illerde de hava parkları yapmak ve hizmete açma hedefiyle ilerlemekteyiz. Madencilik alanında da yaptığımız yatırımlarda; SVS Madencilik olarak Türkiye’nin en verimli ve kaliteli mermerinin çıktığı Sivas’ın İmranlı bölgesinde imalat süreçlerimiz devam ediyor. Yaptığımız imalat ve ihracatlarla dünyanın dört bir yanına hizmet vermekteyiz.
Son olarak inşaat sektöründe geleceğe yönelik öngörüleriniz neler?
İnşaat sektörünün karşılaştığı en önemli sorunlar arasında yüksek girdi maliyetleri, finansman zorlukları ve bürokratik engeller yer almakta. Sektör temsilcileri bu sorunların çözümü için hükümetten destek talep ediyor. İnşaat sektörü, önemli miktarda sermaye gerektiren bir sektördür. Sektör temsilcileri, finansman koşullarının iyileştirilmesini talep etmektedir. Bu durum, sektörün ve bizim gibi firmaların daha fazla yatırım yapmasını ve büyümesini destekleyecektir. İnşaat sektörü aslında ekonominin lokomotifidir. Alanında, sahalarda ve üretim alanlarında kalifiye elemanlara ustalara ihtiyaç var, gençlerimizin inşaat ve imalat alanlarına yönlendirmek için projeler geliştirmeliyiz.

Yorumlar

0 yorumlar