Ankara Life Dergisi

Ünsal Turgay

”VERİMLİLİKTE KARARLI OLMAK”

Sektörün dünyadaki temsilcilerinden ISCAR markasının Türkiye’deki ilk bayiliğini alan ATEMA, 1993 yılından beri kesici varlığını sürdürmekte. ATEMA’nın sahibi Ünsal Turgay ile firması ve sektör hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

“Yaşamız olduğumuz pandemi sürecinde biz de üzerimize düşeni yaptık ve müşterilerimizde solunum cihazı üreten yerlere ciddi teknik destek verdik.”

Ünsal Turgay; Üniversiteyi bitirdikten sonra Ankara’ya geldim ve Transtürk Holding’e ait Makina Takım Endüstri A.Ş.’de Satış ve Takım Mühendisi olarak işe başladım. Orada yaklaşık 8 yıl çalıştıktan sonra yılında kardeşimle birlikte ATEMA firmasını kurarak kendi işimizin başına geçtik.

1995 yılında makine takımda çalışırken bayiliğini yaptığım ISCAR firmasının ürünlerini satıyorduk. O dönem makine takımdan eğitim için başarılı birini istedirler. Mesleğimde başarılı olmam beni tercih etmelerini sağladı. İsrail’de eğitim aldım. O zamanlar ISCAR Türkiye’de yoktu ama dünya çapında önemli bir firmaydı. 1996 yılında ISCAR’ın Türkiye’deki ilk bayisi olarak işe koyuldum.

İşlerimin yoğunluğundan fırsat buldukça sosyal faaliyetlere aktif olarak katılmaya çalışıyorum. Bunun dışında sivil toplum kuruluşları benim için oldukça önemlidir. Bu bağlamda aktif olarak görev aldığım bazı kuruluşlar var. Fenerbahçe Kongre Üyeliği, Genç Girişim Yönetişim Derneği Başkan Yardımcılığı, AFİDER Yüksek İstişare Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Gümüşhane İş Adamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyeliği bunlardan birkaçıdır.

Ünsal Turgay Mühendislik Firması; faaliyetlerine 1993 yılında başlayan ATEMA adıyla 27 yıldır imalat sektörüne kesici takım konusunda danışmanlık ve satış yapmaktadır. Her geçen gün bayiliğini yaptığımız İsrail firması ISCAR’ın geliştirdiği yenilikleri mühendis kadromuzla teknik servislerimizle müşterilerimize sunarak, verimlilikte kararlı olmak sloganımızı gerçekleştiriyoruz. Türk traktör fabrikası Erkunt, Ortadoğu Rulman, TAI, FNSS, ASELSAN, Hidromek gibi ana firmaların yanı sıra, değişik boyutlarda 400 civarında Ankara’da, 100 civarında da Karadeniz ve Kayseri bölgelerinde müşterilere ulaşmaktayız. Talaşlı imalat yapan firmalara anahtar teslim projede gerekli olan ürünleri verecek çeşitliliğimiz vardır.  Tamamen yurt içi çalışıyoruz. Özellikle son yıllarda savunma sanayinin artışı buna paralel CNC tezgahlarının ve imalatın artışına sebebiyet vermiştir. Buna yurt dışına ihracat yapan üreticileri de eklersek Sayı her geçen gün artmaktadır. Biz belirttiğim bölgeler ile birlikte toplam 22 kişi çalışıyoruz. Çalışanlarımızın yarısı Makina Mühendisi. Biz çalışma arkadaşlarımızı seçerken özelikle imalat yapan müşterilerimize her türlü teknik katkıyı yapabilecek yetenekte olan kişileri alıyoruz. Gerekli eğitimlerini tamamladıktan sonra işe başlıyorlar.

Ünsal Turgay Mühendislik Firması, bu yıl özelikle Covid-19 nedeniyle yurt dışından fiyat olarak aldığımız bütün indirimleri müşterilerimize uygulayarak ayrıca daha fazla müşteri katarak ciromuzu korumayı başardık. Bu yıl yine müşterilerimizde solunum cihazı üreten yerlere de ciddi teknik destek vererek bize düşen sorumluluğumuzu da yerine getirdiğimizi düşünüyorum.

Sektörde yaşadığımız en büyük sorun ise üretici firmalarda ara eleman eksikliği bu durum ülkemiz içinde çok önemli bir meseledir. Üreticilere devletin her türlü yardımı yapması ithalatı da azaltacaktır.

Sanayi sektörünün gelecekteki durumunu değerlendirecek olursak;
Ülkenin refah seviyesine ulaşabilmesi için en önemli ekonomik faaliyet olan sanayi ve üretimdir. Bulunduğumuz süreçte rekabet gücüne sahip olabilmek için üretim verimliliğinin yanı sıra bilim ve teknoloji politikaları, işletmelerin Ar-Ge ve inovasyon kapasiteleri ve yüksek katma değer yaratan ürünlere yönelmek gerekmektedir.
Maalesef sanayimizde kalifiye iş gücünün yetersiz olması ve marka anlamında bir üretime sahip olmamamız ülkemizin bu konuda geriden takip etmemize sebebiyet vermektedir.

Yorumlar

0 yorumlar