Ankara Life Dergisi

Uşak’ın Efsane Belediye Başkanı: Nurullah Cahan

Ankara bir kentten çok daha fazlası; siyasetin, bürokrasinin kısacası Türkiye’nin başkenti. Hatta bir başkentten çok daha fazlası: ‘Ankara’ya sorulmadan’ alınamayan kararların, danışılmadan atanamayan bürokratların ya da sokaklarında dolaşılmadan tanınamayan bir ülkenin başkenti… Diğer yandan her ne kadar tüm vatandaşların Ankara’daki gelişmeleri bilmeleri şart olsa da, Ankaralıların da diğer şehirleri ve diğer şehirlerde olup bitenleri öğrenmeleri elzem. Bu hususta Ankara Life Dergisi gibi başkent siyasetini, bürokrasisini ve sosyal hayatın nabzını elinde tutan yayınlara büyük rol düşüyor. Zira bizler gibi yüksek tirajlı dergilerin en önemli görevi, halkın bilgi edinme hakkını sağlamak.

Eskilerden gelen bir deyim vardır; “Ankara hapşırsa Türkiye nezle olur” diye. Sebebi tam da bu olmak üzere Ankara merkezli yayın yapmak bir medya kuruluşuna haddinden fazla sorumluluk yükler. Çünkü yazdıklarınız, işlediğiniz konular, yaptığınız röportajlar kent sakinleri için bir haberden çok fazlası olmak üzere davranış kalıplarını, kararlarını etkiler. O yüzden Ankara dergileri bir yayından çok daha fazlası… Şehirde olup bitenleri kent sakinlerine ve yurt genelindeki okurlara duyuran oldukça kuvvetli bir güçtür!

Bizler de Ankara Life Dergisi olarak bu tarihi görevden aldığımız enerjiyle, yurt genelindeki yerel yönetimleri ziyaret etmeye, belediye başkanlarıyla röportajlar yapıp haber yazarak gelişmeleri Ankaralılara aktarmaya karar verdik.

Şimdi diyeceksiniz ki belediyeleri ya da şehirleri neye göre seçiyorsunuz?
Cevabı basit; arasında politikacıların, bürokratların, iş insanlarının ve sanatçıların olduğu yayın kurulumuz seçiyor. Bizler de kente giderek hem yerel yönetim liderleriyle hem de şehir sakinleriyle konuşarak o kenti yatırım, iş dünyası, turizm, sosyal yaşam ve refah açısından objektif bir kalemle yazıyoruz. Bu ay İç Ege’nin yıldızı Uşak’tayız.

Maalesef Türkiye’de birçok kent gastronomik, kültürel, turistik ve tarihi açıdan zenginlikleriyle hak ettiği konumda değil; tıpkı Uşak gibi. Şehre gelip birkaç gün geçirince Uşak’ın neden turist dolup taşmadığına hayıflanıyor insan. Neyse ki Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın önderliğinde şehirle alakalı muhteşem gelişmeler var.

Tüm bunlardan bahsetmeden evvel öncelikle Uşak hakkında birkaç cümle yazmakta fayda var. Çünkü şehir beni şaşırtan ender kentlerden biri. Neden mi? Uşak ilginç bir şehir. O kadar çok bilinmeyen, duyulmamış özellikleri var ki! Her şeyden önce ilklerin şehri. Türkiye’de ilk elektriğin kullanıldığı, ilk şeker fabrikasının kurulduğu, ilk bankanın açıldığı kent mesela.

Önemli ihracat potansiyeline sahip olan kent; battaniye, iplik, geri dönüşüm tarhana ve ham deri üretimi konusunda ise kelimenin tam anlamıyla marka bir şehir. Bunun yanı sıra Ankara-İzmir arasında kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir stratejik noktada. Kelimenin tam anlamıyla Ege Bölgesi’nin Ankara’sı diyebiliriz.

Ne de olsa tam 6 bin yıllık bir tarih, uygarlığın beşiği bir şehir. Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emrini verdiği şehir.

Hani bir söz var ya; ‘‘taşı toprağı altın şehir İstanbul’’ diye. O şehir İstanbul değil Uşak aslında. Çünkü kent altın yataklarıyla dolu.

Yorumlar

0 yorumlar