Ankara Life Dergisi

KENDİNE ÖZGÜ,SİZE ÖZEL “VADİÇANKAYA”

Ankara’nın yükselen yıldızı Sönmez Grup’un gözde projeleri arasında yer alan Vadi Çankaya’nın başarı dolu serüvenine birlikte kulak verelim. Sönmez Grup’un sahibi, projelerin mimarı Oktay Sönmez sizler için anlattı !

Oktay Sönmez kimdir?

Ankara’ya bağlı Çatalören ilçesinde dünyaya geldim. Babam Cafer Sönmez Ankara’da dönemin önemli iş insanları arasındaydı. 1969 yılında kurulan aile şirketinde babamın da etkisiyle 1980 yılında bir yandan okuyup bir yandan da iş hayatına başlayarak ticareti temelden öğrendim.

1990 yılı başında yap-sata başlayarak ticari faaliyetlerimizi çeşitlendirdik. 2000’li yıllara kadar nitelikli konutlar yaptık.

2000’li yıllarda ulusal ve uluslararası önemli kurumsal firmalara lojistik depolar ve mağazalar yapıp ve bu firmalara çözüm ortaklığı yaptık.

Yap-Sat faaliyetleri yanında AVM yatırımcılığı yaptık. Hali hazırda AVM’lerde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktayım. Bir dönem siyasetin içinde bulundum.  Spor tutkumla bilinmekteyim çevremde. Uzun yıllar amatör olarak tenis oynadım ve sporun birçok alanında bulundum

Vadi Çankaya’nın markalaşma sürecini anlatır mısınız?

Yaşanabilecek özel bir proje düşündük 300m2 katta dairelerle insanlara villa konforunu apartman dairesinde yaşatmayı hedefledik, 62 m2 salon, 30 m2 mutfak, 45 m2 ebeveyn süiti, banyolu misafir odası ile Çankaya’da yapılamamış bir proje hayal ettik, bunu eşsiz mir manzara özel sosyal donatıları ile süsleyince proje kulaktan kulağa hızlıca yayıldı ve çok kısa sürede yoğun bir talep gördük.

Hayata geçirmiş olduğunuz birçok önemli projeleriniz var. Bahseder misiniz?

 Sönmez Grup olarak Ankara’nın her bölgesinde önemli konut projelerinin ve sanayi yapılarına imza attık. 30 yıl önce Etlik ve Yenimahalle’den başlayan süreçte son 15 yıldır ağırlıklı olarak Çankaya ve İncek bölgelerinde yatırımlarımız sürdürüyoruz. Şu an Çankaya’da VADİ ÇANKAYA, İncek’te SAFE GRUP olarak DURU BEYTEPE ve SAFE PARK BEYTEPE projelerimiz devam ediyor.

Önümüzdeki sene gene SÖNMEZ GRUP olarak Çankaya’da kendimize ait bir arazide ağırlıklı olarak bahçeli konutlardan oluşan bir projeye başlamayı planlıyoruz.

 Sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektör özellikle son 3 yıldır maliyetlerin dövize paralel artmasından ve bunun fiyatlara yansımamasından zor ve sancılı bir süreç geçirdi. Bu süreçte iyi planlanmış projeler ile finansal ve teknik altyapısı kuvvetli firmalar ayakta kalabildi. Bu elenmenin önümüzdeki süreçte sektöre olumlu yansıyacağını ve tekrar eski parlak günlerine döneceğiniz bekliyoruz. Fakat bu süreç tüketiciye yaradı. Şu an hala eski stoklardan dolayı maliyetlerin altında, konut fiyatları oldukça uygun  ve hala alım için fırsat zamanı son, kullanıcı için.

Vadi Çankaya’nın lokasyon olarak avantajları nelerdir ?

Konut seçiminde ilk bakılan kriter lokasyondur. Vadi Çankaya eşsiz vadi manzarası ile keyifli bir yaşam sunarken. Aynı zamanda Çankaya’nın en sessiz bölgesinde huzurlu bir yaşam vaat ediyor. Ve bu avantaları sunarken şehrin kalbinde yaşıyor. Kültürel ve sosyal yaşamdan kopmuyorsunuz, işinize çok kısa sürede trafiksiz yaşama şansına sahip oluyorsunuz.

 Sizi rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir ?

 Her zaman sektörün adından en çok söz edilen özel projelere imza atmamız diyebilirim. Yaptığımız işte sorumluluklarımızın ve müşteri memnuniyetinin bilincinde olarak hareket ediyoruz. Dolasıyla özveri ile çalıştığımız için diğerlerinden ayrı bir şekilde değerlendiriliyoruz.

Yapılarınızda kullanılan malzemelerin kalitesi nedir ve garanti süresi var mı?

 İnşaata başlamadan önce, hangi malzemelerin kullanılacağı ve marka tercihinin ne yönde olacağının planlanması gerekiyor. Kaliteli ve kendini ispat eden yapı malzemelerinin tercih edilmesi, inşaat sırasında meydana gelebilecek kötü sürprizlerin de önüne geçer.  Hayallerindeki eve sahip olmak isteyen insanlar da artık, inşaat sırasında hangi marka ve ne tür malzemelerin kullanıldığını da bilmek istiyor. Bu noktada, yapı malzemelerinin kalitesi her açıdan büyük önem taşıyor. İnşaat yapımında kullanılacak beton ve demir seçimleri, binanın depreme olan dayanıklılığı ve temele verilen ağırlığı etkilerken, ısı yalıtım malzemelerinin seçimi de özellikle ev sahipleri için büyük önem taşıyor.

Isı yalıtım malzemelerinin hafif, kokusuz, su ve nem absorbe edebilen, bakteri ve haşerelerin yuva yapmasın engelleyen, çürümeye karşı dayanıklı ve yanıcı olmamasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Ayrıca inşaatlarda kullanılan betonlar da, ısı ve ses yalıtımı ile çevre güvenliğini de doğrudan etkiliyor. İnşaat yapımında kullanılacak beton ve demir seçimleri, binanın depreme olan ağırlığı etkilerken, ısı yalıtım malzemelerinin seçimi de özellikle ev sahipleri dayanıklığı için büyük ve temele verilen önem taşıyor. Bu yüzden dünyanın en seçkin markalarının en özel serilerini kullanmaya her zaman özen gösteriyoruz.

Sizi tercih edenler için ne tür finansal kolaylıklar sağlıyorsunuz ?

 Şu an %85 tamamlanma oranında olduğu için projemiz diledikleri bankadan kredi kullanabiliyorlar, onu dışında da kendi bünyemizde takas ve vadelendirme seçenekleri ile çözüm üretiyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar