Ankara Life Dergisi

Yabancı Dil Eğitiminde Tercih; Amerikan Kültür Dil Okulları

“Ülkemizde genel itibarıyla ‘Anlıyorum ama konuşamıyorum.’ algısını yıkıp, aslında yapabileceğimize her konuda olduğu gibi dil eğitiminde de inanmak ve özgüvenimizi her daim yüksek tutmamız gerekiyor.”

Türkiye’nin ve dünyanın en yaygın dil okullarından Amerikan Kültür Yabancı Dil Okulları’nın Ankara Temsilcisi  Semih Yıldırım, başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne konuk oldu. Semih Yıldırım, dil eğitiminin önemi  ve merkezlerinde uygulanan eğitim modelleri hakkında pek çok konuyu barından bilgilerini siz değerli okurlarımız adına paylaştı. Keyifli okumalar dileriz…

Semih Bey öncelikle sizi tanıyarak başlayalım röportajımıza. Semih Yıldırım kimdir? Amerikan Kültür ile tanışma hikayeniz nasıl ve ne zaman başladı, şu anda neler yapmaktasınız?

Ankara doğumluyum. Genç denilecek yaşlarımda Reklamcılık ve Tanıtım süreciyle başladığım çalışma hayatıma, 2008 yılında Fethiye Amerikan Kültür Temsilciliği ile eğitim alanına geçiş yaptım. Daha sonra Muğla, Fethiye ve Ankara başta olmak üzere, Markalar Birliği’ne bağlı birçok eğitim kurumunun temsilciliklerini üstlendim. Şu anda ise; ‘Hangi işi yaparsanız yapın, en iyisi olun.’ mottom ile Ankara’da,  Amerikan Kültür Yabancı Dil Okulları markasıyla dil eğitiminde lider ve kalıcı sistemin bir parçası olarak devam etmekteyim.

TESOL sertifika programı ve EuroPass programınızdan bahseder misiniz?

TESOL; uluslararası ana dili İngilizce olmayan ülkelerde İngilizce Öğretmenliği yapabilme belgesi olarak geçmektedir. Bu sertifika ile hem Türkiye’de hem de tüm dünyada ana dili İngilizce olmayan herkese yasal olarak İngilizce öğretebilirsiniz. Bu program sonunda alacağınız sertifika ile Türkiye’deki tüm özel okullarda ve dil kurslarında MEB onaylı atamanız, İngilizce Usta Öğretici olarak yapılır ve çalışma imkanınız olmaktadır. TESOL Eğitimi, sadece Amerikan Kültür Eğitim Kurumları’nda MEB onaylı olarak verilmektedir. Amerikan Kültür Eğitim Kurumları öğrencilerine hem dil eğitimi vermekte olup hem de onları meslek sahibi yapabilmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu ‘EuroPass’ istihdam sisteminde yer alan öğrencilerimize yurt dışında iş imkanı sunabilen bir program diyebiliriz. Amerikan Kültür Eğitim Kurumları olarak, Avrupa Dil Portfolyosu’na uygun eğitim verdiğimiz için kurumlarımızda eğitim alan her üniversite mezunu öğrencimiz EuroPass’e başvuruda bulunup, ülkemizi yurt dışında çalışarak temsil etme hakkına sahip olurlar. Yine bu aşamada sadece kurumlarımızda alınan Avrupa Birliği onaylı Dil Yeterlilik Belgesi ile bütün bunlar yapılabilmektedir.

Dil eğitimi küçük yaştaki öğrenciler için öğrenme, konuşma becerilerinin yanı sıra derse ilgi duyma gibi sıkıntılı bir süreci kapsama potansiyeline de sahip.  Siz bu işi eğlenceli hale getirmek adına neler yapıyorsunuz, Çocuk İngilizcesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Aslında bu konu çok kapsamlı ve hassas bir konu, ancak kısaca anlatmak gerekirse; Pedagoji yani Çocuk Bilimi’ni de rehber edinerek seviye ve yaş grubu ayrımıyla öğrencilerimizi sıradanlıktan ziyade görsel/işitsel hafıza teknikleriyle işin içine dramayı da katarak onları İngilizcenin ya da diğer dillerin öğreniminin bu kadar zor olmadığını benimseterek başlayabiliriz. Çocuklarımızın ders saatlerinde sıkılma durumlarını göz önünde bulundurarak, zaman kavramını verimli geçirmek adına dil gelişimini sağlayan video aktiviteleri, oyunlar, görsel flashcardlar, işlenen konulara bağlı dramalar ile daha eğlenceye yönelik içeriklerle ders işleyişini sağlamak önemli oluyor. Sınıf içerisinde öğrencileri aktif tutarak dili sürekli olarak kullanmaya teşvik ediyoruz.

Ömür boyu kulüp aktiviteleriniz neleri kapsamaktadır?

Kurumumuza kayıt olan öğrencilerimiz için ekstra olarak sunduğumuz eğitim süresi ve eğitimleri bittikten sonra da katılabilecekleri kelime, konuşma vb. kulüp aktiviteleri yer alıyor diyebiliriz.

Yurt dışında eğitimini devam ettirmek isteyen bir öğrenciye, eğitim danışmanlığı yapma imkânı sunuyor musunuz?

Tabii ki de, hem kurum içerisinde eğitim danışmalarımız hem de bağlı olduğumuz Markalar Birliği bünyesinde hemen hemen dünyanın her noktasına öğrencimizi ulaştıracak yurt dışı eğitim danışmanlığımız bulunmaktadır.

Son olarak dil eğitimi hakkında eklemek istedikleriniz ya da önerileriniz var mı?

Dil eğitimi günümüz şartlarında kaçınılmaz bir sondur. Gerek eğitim hayatımızda gerekse iş hayatımızda kariyer basamaklarını çıkarken hep önümüze çıkmıştır. Dünya değişiyor ve globalleşen ekonomide artık eskisi gibi sınırlar kalmadı, hele de internet sonrası iş yapma şekilleri tamamen değişti. Bu süreçte sadece bilgi birikimi ve deneyim yeterli olmuyor, aynı zamanda iyi bir yabancı dil bilmekte gerekliliklerden birisi olarak gösteriliyor. Başarılı olmak ve dünya ile entegre olabilmek için mutlaka erken yaşlarda yabancı dil eğitimine başlamak, kendimizi bu konuda belli bir seviyeye getirdikten sonra da ikinci bir dilde de uzmanlaşmak gerekmektedir. Bu yüzden uygun zaman dilimlerimizi değerlendirerek gelişim gösterebildiğimiz kadar dil öğrenmeyi hedef haline getirmemiz gerekiyor. Ülkemizde genel itibarıyla ‘Anlıyorum ama konuşamıyorum.’ algısını yıkıp, aslında yapabileceğimize her konuda olduğu gibi dil eğitiminde de inanmak ve özgüvenimizi her daim yüksek tutmamız gerekiyor.

Yorumlar

0 yorumlar