Yahya Üregen

ÜREGEN İNŞAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÜREGEN:

“İZMİR DEPREMİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖZLER ÖNÜNE SERDİ”

“VATANDAŞLAR DEVLETİ BEKLEMEDEN RİSKLİ BİNALARINI KENTSEL DÖNÜŞÜME SOKMALI”

“VATANDAŞLAR DEPREME KARŞI DEVLETİN TEŞVİKLERİNİ DEĞERLENDİRMELİ”

İzmir’de yaşanan depremin kentsel dönüşümün önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini dile getiren Üregen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Üregen, “Halkımız, deprem konusunda daha duyarlı olmalı. Vatandaşlarımızın devleti beklemeden, devletin depreme karşı sunduğu teşvikleri değerlendirerek riskli binalarını kentsel dönüşüme sokmaları gerekiyor” dedi.

Pandemi süreciyle birlikte deprem gerçeğinin unutulduğunu ve depremin başa gelince fark edildiğini belirten Üregen, İzmir’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

Depremin kamuoyunu derinden sarstığını söyleyen Üregen, depremin hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken hayati bir konu olduğunu ifade etti. Bu konuda her kesimin duyarlı olması gerektiğinin altığını çizen Üregen, riskli binalarda oturan vatandaşların ihmal etmeden kentsel dönüşüme dahil olmasının önemini anlattı.

İzmir’de yaşanan depremin kentsel dönüşümün önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini kaydeden Üregen, bu konuda vatandaşların kendi önlemlerini alabileceğini söyledi. Üregen, şunları anlattı:

“Halkımız, deprem konusunda daha duyarlı olmalı. İnsanlar nasıl kendilerine Check- Up yaptırıyorsa evlerine de yaptırılmalıdır. Binalarından numune aldırabilirler. Bu işleme karot diyoruz. Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlar aracılığıyla cüzi miktarda ücret ödeyerek yaptırılabiliyor. Beton sınıfı ve demir sınıfı ortaya çıkıyor. Bir program geliştirildi buna göre, eski projeyi girdiğinizde yeni yönetmeliğe göre olması gereken kolon kesitleri, demir çapı aralığı görülüyor. Böylelikle binanın riskli olup olmadığı değerlendiriyor.”

Riskli binada oturanlar için devletin uyguladığı pek çok teşvik modelinin olduğunu belirten Üregen, “Vatandaşlarımızın devleti beklemeden, devletin depreme karşı sunduğu teşvikleri değerlendirerek riskli binalarını kentsel dönüşüme sokmaları gerekiyor” dedi.

Deprem Yönetmeliği, Yapı Denetim Mevzuatı ve Müteahhitlik Kanunu’nda yapılan değişikliklerle yeni binaların depreme karşı güvenli olduğunu belirten Üregen, İstanbul’un yüzde 66’lık bölümünün risk altında olduğu vurguladı. İstanbul’da olası bir depremde 150 bin kişinin ölebileceğinin söylendiğini hatırlatan Üregen, bu durumunu koronavirüsten daha ciddi bir durum olduğunu dile getirdi.

Üregen, kentsel dönüşüm çalışmalarının bir an önce hızlanması gerektiğine dikkat çekti.

Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : www.uregen.com.tr

İlgili Makaleler

Tuğba Ünal

Müzik dünyasının sevilen isimlerinden Tuğba Ünal, yeni albümünü çıkarmasına günler kala sevenlerine sürpriz yaptı. 'Kalbince' albümünde yer alan 'İzler Durur' isimli şarkılarını kliplendirmeye karar veren...

Şule Erkoçak

Jule Beauté Güzellik Merkezi’nde Mesafeli & Sıcak Kutlama

Serkan Melikoğlu

Tiyatrodan sinemaya, eğitmenlikten oyunculuğa hayatının her hücresi sanat ile dolu dolu olan Serkan Melikoğlu, sahnenin perdesini bu kez Ankara Life Dergisi okuyucuları için araladı.

Alara ünlü

Kalıcı makyajın uzan ismi Alara Ünlü, pandeminin güzellik sektörüne etkilerini ve kış mevsimi için cildinize güzel bakmanın yollarını Ankara Life Dergisi okuyucuları için paylaştı.

Melih Aydın

Biz yaklaşık 60 yıldır lunapark sektöründe faaliyet gösteren bir aileyiz.

En son Konular

Ayşe yıldız sönmez

Yonca Butik Organizasyon

SIRA DIŞI BİR ORTAM, EŞSİZ BİR ORGANİZASYON Ankara’nın ilk ve tek kişiye özel romantik mekanı YONCA...

Cemiyet Spor Evimde Dedi

İş çevresinin yakından tanıdığı Tuğçe Hondoroğlu’nun girişimleriyle kurulan ve Türkiye’de spor yapma alışkanlığına farklı bir soluk getiren “Spor Evimde” seçkin bir davetli grubuna tanıtıldı.

Ankara Evlilik Teklifi

Ankara evlilik teklifi organizasyonu için çok ayrıcalıklı sıra dışı bir mekan eveeet.com