Ankara Life Dergisi

Yarım Asırlık Lezzet Hünkar Hünkar Nişantaşı

İşimiz gücümüz yemek köşemizde bu ay size İstanbul’un en özel ve tarihi restoranlarından birisi olan, saraylara layık bir esnaf lokantası ve aynı zamanda, The World’s Best Restaurants” Listesine Giren İlk Türk Lokantası.

Hünkar Nişantaşı’ndan sesleniyorum. 

“Hünkar” 

Yarım asırdan fazla süredir devam eden geleneksel bir aşçı restoranı diyebilirim. 

Hünkâr, ilk olarak 1950 yılında Fatih’te kurulup, 2000 yılında Nişantaşı’na taşınmıştır. Günümüzde Hünkâr Mutfağı’nda, 1950’den bugüne zamanın silemediği zengin bir tat kültürü, olarak lezzetine lezzet katarak hizmet etmeye devam ediyor.

2007’de, bir ilke imza atan Hünkar Lokantası, “Restaurant Magazine” tarafından belirlenen ve alanındaki tek geçerli liste olarak kabul edilen “The World’s Best Restaurants” listesinde dünyanın en iyi 100 restoranından biri seçildi.

“Yemekleri aşkla yapan bir aşçının kuşaktan kuşağa gelen yemek kültürüyle dünyaya nam salan eşsiz lezzetleriyle anne şefkati ve aş kaynatma geleneğiyle ilk günkü şevkle bu işi sürdürüyorlar. 

İsminin nereden geldiğini sorduğumuzda, ilk açıldığında 5 masalı bir esnaf lokantasında saraylara layık yemekler yaptığını hissetmek için lokantanın adını Hünkar Lokantası koymuş diye tarif ediyor. Bir süre sonra yine Fatih’de 12 masalı başka bir mekana taşınmış ve 25 yıl burada faaliyet göstermiş. 1975 yılında, Fatih Akdeniz caddesindeki yeni yerine taşınmış ve burada da 25 yıl hizmet vermiş. Müşteri ısrarıyla 2000 yılında Fatih’teki lokantayı kapatarak Nişantaşı’na taşınmışlar.

Yunanistan’da da çok meşhur Hünkar’ın lezzetleri ünü sınırların dışına çıkmış durumda. 

Damak zevkine güvendiğim Dr.Mehmet Dikmen’in tavsiyesi üzerine gittiğimiz Hünkar bizi çok memnun etti. 

Mekanın spesiyalleri, geleneksel Türk yemeklerinin tümü, yanı sıra ayvalı yahni, sütlü irmik helvası ve karanfilli pilav. Ben adına uygun olsun diye Hünkar Beğendi’nin tadına baktım ve dana etiyle lokum kıvamındaydı, beğendi bölümü benim için hassastır kıvamı önemlidir ve tam not aldı beğendisiyle Hünkar. Kadın budu köfte, tempura kabak kızartma, ezogelin çorba ve çoban salatayla devam ettik hatta yetmedi bir gün sonra spesiyalleri de denedik. Fener balığı, tereyağında karides ve patlıcan salatası ayrıca denenmesi gereken özel lezzetlerinden. 

En eskisi 25 yıldır çalışan personeliyle köklü ve ciddiyetle çalıştıklarını anlamak hiçte zor değil. Yemek servisi 11.00’de başlıyor, 22.00 de bitiyor.

Nişantaşının dar sokaklarında araç parkı sorunu için vale hizmeti var, tekerlekli sandalye için merdiven asansörü çok ince bir düşünceyle hizmet ediyor. Tuvaletleri çok temiz ve özenli, masalar arası biraz yakın ancak rahatsız edecek sıkışıklıkta değil. Dekorasyonu geleneksel ve çok şık. Kuver ücreti her kişi için standart. Fiyat performans olarak Nişantaşı coğrafyasına göre düşününce ortalama ve hatta biraz pahalı diyebilirim. Garsonlar tecrübeli ve yıllara meydan okuyorlar. Servis hızlı ve özenli. 

Adres:

Mim Kemal Öke Cad. No: 21 Nişantaşı İstanbul

Tel: 0 212 2254665

www.hunkar1950.com

Yorumlar

0 yorumlar