Ankara Life Dergisi

Yaşam Koçu, İçsel Danışman Esra Erdoğan’la Yolculuğa Dair…

Yol Arkadaşım Esra Erdoğan ile yolculuğa dair her şey.

Esra Erdoğan kimdir? Nasıl çalışır neler yapar?
Unvan olarak birçok eğitimle beraber yaşam koçu unvanına sahip ama unvanlardan geçmiş kendini bulma yolunda ilerleyen bir yaşam yolcusu diyebiliriz açıkçası. Aldığım eğitimler ve kendi hayatımın dönüm noktalarının bana kattığı diğer gelişimlerle beraber, yolu sevgi cesaret ve samimiyetten geçen tüm danışanlarımın kendi yolculuklarına ışık tutmak, rehber olmak adına eşlik ediyorum.

Yol Arkadaşım Yol Danışmanlık Akademisi’nde verdiğiniz eğitimlerden, süreçlerden bahseder misiniz?
Hayat yolun ta kendisi bizler yolcuyuz, herkes kendi direksiyonunun başında ama ne yön var ne de rota, yaşadığımız çağa göre rotaları sistem belirliyor evet, sistemle iç ve dış bağlantıları iyi kurmalı dengede götürmeliyiz. Ama bir de bizler insan olarak kendi iç ve dış bağlantılarımızın rotasını ve dengesini bulamıyoruz, zaman zaman bu noktada biraz içe bakmak gerekiyor. Çünkü bizler mekanik bir alet değiliz, kalbi duyguları, hisleri olan ruhsal varlıklarız. Ruhun büyümesi, gelişmesi kişinin kendi farkındalığı ile ilgilidir. Ruhsal yorgunlukların ve hastalıkların genel sebebi öğrenilerek edinilen ve aşırı içselleştirilen negatif inanç ve kabullerdir. İnsanın fiziksel yaşamını sürdürebilmesi için belirli gıda ve takviyelere ihtiyacı olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Ya ruhumuz? Ya zihnimiz, algılarımız? Onların da sağlıklı besinlere ihtiyacı vardır. Ben bu anlamda önce kendi üzerimde yaptığım çalışmaların değerlendirme sonucunu, elimdeki kaynakları danışanlarımla buluşturup onlarında ruhsal ve mental alanlarının daha güçlü olması yönünde rehberlik edip, kişinin farkındalığının artıp iç görü oluşması yönünde çalışmalar yapıyorum.

2023 yılına girerken sizce ne gibi olumlamalar yapmalıyız?
Yeni yıl tüm ülkelerde kendi inançlarına göre ritüeller, partiler, dilekler, dualar eşliğinde karşılanır. Yeni yıl bence yenilenmek güçlenmek tazelenmek ve gelişmektir. Geçtiğimiz yıldan ne öğrendik? Bize ne kattı? Neyi farklı yaparsak bu yıl daha güçlü, iyi oluruz? Hatalarımız, kayıplarımız, inançlarımız, kabullerimiz neler? Bize değer katıyor mu bunlar? Eğer gelişim ve dönüşüme gönüllü isek eskiyi tekrar ederek yenilenemeyiz. Evet hayatta bazen her şey yolunda gitmez ama hiçbir şeyde bizi kendi yolunuzdan etmez. Yol sorumluluk ister düşünceler, davranışlar, alışkanlıklar, kişiye değer katmayan durumlar yenisi ile yer değiştirmediği sürece yenilik bir eğlenceden ibarettir bazen.

Bilinçaltı nedir? İlk olarak bilmeyen kalmadı ama halk dilinde anlatmak isterseniz neler söylemek istersiniz?
Beynimizi bir bilgisayar gibi düşünürsek bilinçaltını da bu bilgisayarın hafızasına yüklenmiş veriler, dosyalar olarak kabul edebiliriz. Yani çocukken bize yüklenen kaygı, korku, endişe, değersizlik, yetersizlik gibi negatif düşüncelerin entegre olduğu günlük yaşantımızı istemsizce esaretine alan keşfedilmesi ve ışık tutulması gereken gizemli bir kayıt deposudur. Bilinç ise; kişinin yaşamında uyguladığı her türlü istemli ve planlı alanları kaplar. Bilinçaltı bilgisizce bilinç ise bilgece harekete geçer. Yani bilinçaltı bilinçli bir hale gelene kadar bizim tüm yaşantımızı kendi algısına göre yönetir.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?
Son olarak içinden geçtiğimiz zor süreçlerle ilgili şunları söylemek isterim; akıllarda, gönüllerde yer etmesi dileği ile. Görüyoruz ki herkes mutluluğun peşinde zengin ya da fakir inanan ya da inanmayan herkesin kalbinin derinliklerinde buna dair umut olduğunu biliyorum ama gelin görün ki mutluluk bizden geçip gidenlerin peşine takılmakla ya da bir şeyleri oldurma çabası ile elde edilmiyor ve yine içinden geçtiğimiz bu süreç bize diyor ki, sen ne geçmiş ne geleceksin sen sadece şimdisin çünkü bazen bir dahaki sefer yoktur sadece an vardır, dolu dolu değerli ve kıymetli olan. Bizim toplum olarak gerçekten en büyük sorunumuz deprem mi yoksa almamız gereken sorumluluklarımızı almamamız mı? Umarım yeni yıl söylemlerimi burada da geçerli kılar yaşamın ve yaradanın bize vermek istediği mesajları iyi anlar, hakikat provaları yaparak hakkaniyetli bir yaşam seçeriz…

instagram: yol_arkadasim0

Yorumlar

0 yorumlar