Ankara Life Dergisi

Yatırımlar Ancak İyi Bir Danışmanla Gerçekleşir!

Başkentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi ekibi, gayrimenkul sektöründe adından çokça söz ettiren Center City Gayrimenkul ve Danışmalık’tan Metin Demirel ile buluştu. Konut piyasasının şu an ve geleceğine dair konumu hakkındaki sorularımızı Metin Demirel’e yönelttik. Keyifli okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Metin Bey öncelikle sizi tekrardan aramızda görmekten mutluluk duyduğumuzu dile getirmek istiyoruz. Ardından gayrimenkul sektörüne dair bir değerlendirme yapmanızı istesek, Ankara konut piyasası veya dışarıya yapılan yatırımlar hakkında neler söylemek istersiniz? Arz talep ilişkisi nasıl ilerliyor?
Tüm Ankara Life okurlarına tekrardan merhaba. Sizinle birlikte sektörel değerlendirmeler yapmak hem çok keyifli hem de birçok kişi için bilgilendirici nitelikte. Geçen röportajımızda verdiğim bilgileri dikkate alan müşterilerimiz çok kârlı yatırımlar yaptılar. Özellikle konut satın alan müşterilerim şu anda arayıp teşekkür ediyor. Bu röportajımızı da dikkatle takip eden okurlarımız için önemli tüyolar vereceğim. Mutlaka dikkate alıp uygulamalarını tavsiye ederim. Sektör hızla büyümeye devam ediyor. Özellikle Ankara’da emlak piyasası hızla gelişiyor. Artan kira oranları, faiz oranları dikkate alındığında müşterilerimiz daha çok konut alımlarına yöneliyor. Tabii bu da ellerindeki sermayelerini gayrimenkulde değerlendirmek isteyenlerin sayısını artırıyor. Fakat piyasa şu an dengede diyemeyiz. Bu da fiyat artışlarına neden oluyor. Maliyetlerin artması vb. koşullar paralelinde kira oranlarında da yükselmeye neden oluyor. Artan kiralar da müşterilerimizi konut almaya yönlendiriyor. Burada konut fiyatlarının belirlenmesinde faiz oranları en önemli makroekonomik değişken. Aslında konut piyasası diğer sektörleri de harekete geçiren birçok alt sektörü de besleyen önemli bir alan. Tüm sektörlerin canlanmasında çok büyük önem arz ediyor. Şu anda konut fiyatlarının yükselmesiyle arsalara bir yönelim var. Yatırımlarını arsa üzerinden değerlendirmek isteyen birçok müşterim Ankara’da yakın gelecekte çok trend olacak bölgelerde arsa arayışı içerisinde. Biz de bu bölgelerde onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ankara yatırımcısı şu an yine Ankara’da yatırım yapmayı tercih ediyor. Ama tabii yazlık bölgelerde de yatırım yapmak isteyen müşterilerimize de o bölgelerdeki iş birliği yaptığımız arkadaşlarımızla birlikte hareket ederek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şu anda hızla devam eden inşaatlar var. Taleplerde yoğun, sektör aslında bu durumu dengelemeye çalışıyor. Ama fiyatlar şu anda alım için uygun, müşterilerimiz tasarruflarını bekletmeden uygun arsa, konut vb. yatırımlar yaparak mutlaka bu zamanlarda birikimlerini yatırıma dönüştürmeli.

Yatırımcıların en çok rağbet ettiği lokasyonlar nereler?
Sektörel olarak global bakış açısı benimsemiş bir ekibiz. Sadece Ankara’da hizmet vermiyoruz. Müşterilerimiz dünyanın her yerinden bize rahatlıkla ulaşıyor. Kiralama, satış gibi işlemleri çok rahatlıkla ve güvenle gerçekleştirebiliyorlar. Ankara’da belirli bir lokasyon üzerinde çalışmıyoruz. Ama belirli bölgeler yakın gelecekte yükselme eğilimi göstererek fiyatların da belirli oranda artacağı kanaatindeyim. Ankara’da geçmişten günümüze batı yönlü genişleme hakim. Tabii bu da o yönde gelişimin olmasıyla arsa fiyatlarının da yükselmesiyle konut fiyatları da yükseliyor. Batıya doğru bir gelişim var, metro hatları gelişen ulaşım sistemleri ile o yönde ilerleme hala devam etmekte. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi’nin de o alana taşınması ve bu yönde gelişimin daha da artacağı kaanatindeyim. Müşterilerim de o bölgelerde arsa alımını artırdı. Yine bu bölgelerde konutların artması ile arsalar daha çok değer kazandı. Kuzey yönlü bir gelişimin de devam ettiğini söyleyebilirim. Yapılan yollar ve ulaşım rahatlığı havaalanı ve oraya giden tüm yolların etrafında da oldukça arsa satışı ile müşterilerimiz bu alanlara eğilimi artırdı diyebilirim.

Kiralamalarda en çok tercih edilen bölgeler ve tercih edilen konut tipi ve yapısı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bu satışları etkilemekte midir?
Kiralama yaparken öncelikle birçok faktör devreye giriyor. Kiralama yapacak müşterilerimizin öncelikle tercihlerini belirttikleri bir form doldurmalarını istiyoruz böylelikle tercihlerini dikkate alarak bir yol haritası çiziyoruz. Öncelikle kiralama amacını öğreniyoruz, ardından aradıkları lokasyon, oda sayısı, yakıt sistemi, evin yapı durumu, araç park vb. birçok faktör kiralama konusunda önem arz ediyor. Tabii fiyat noktasında da bilgi alarak portföylerimizden en uygun olanlarla önerilerde bulunuyoruz ya da yeni arayışlar içerisine giriyoruz. Kiralamalar için belirli bir lokasyon söylemek doğru olmaz. Ekibimiz, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda hareket ediyor. Şu anda yeni yapılara bir rağbet olduğunu söyleyebilirim. Yatırım yapmak isteyen müşterilerim de yeni binalarda daha çok ofis tipi kira getirisi yüksek olan yerleri tercih ediyor. Böylece yatırımları hem değer kazanırken hem de düzenli bir kira getirisi sağlamış oluyor. Kira fiyatlarının artması ile konut alım taleplerinde artışların olduğunu söyleyebilirim. Benim de müşterilerime tavsiyem hep bu doğrultuda oluyor. Ekip olarak bizim kiralama konusunda en çok dikkat ettiğimiz şey; iki tarafın da haklarını korumak. Ev sahibinin hakları ve kiracının haklarının anlatıldığı bir cep kitapçığını müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bizim için de verilen bilgilerin şeffaf olması gerekiyor, çünkü bizim ekibimizin mottosu tamamen şeffaflık ve doğruluk üzerine. Bu doğrultuda yapılan her iş de kıymetli hale geliyor ve müşterilerimiz mutlu ayrılıyor.

Hakkınızda bilgi sahibi olan okurlarımız neden Center City Emlak’ı tercih etsinler, diğerlerinden ayrılan yönünüz nedir?
Biz kurumsal bir ekibiz ve bu işe vizyonel bir bakış açısıyla bakıyoruz. Ekibimizi seçerken öncelikle iş arkadaşlarımızın kendini güvende ve mutlu hissetmesini sağlayacak imkanları paylaşıyoruz. Ardından mutlu ve güvenli bir ortamda işini ifa eden iş ortaklarıyla çalışmanın gücünü her geçen gün hissediyor ve ailemizi genişletiyoruz. Bizim işimizde önce güven olmalı. Çünkü alıcı ve satıcının birleştiği ortamı sağlamak ve her iki tarafın da haklarının korunacağına inanarak yanımızda olmaları bizi tercih etmelerindeki en önemli unsur olarak düşünüyorum. Alım satımın güvenle gerçekleşeceğine inanan biriyim. Bu sebeple de rahatlıkla bizlerden destek alarak tüm satış ve kiralama işlemlerini danışmanlarımızla yürütebilirler. Bizler de birçok gayrimenkul şirketi gibi sosyal medya platformlarına ve bir çok ticari paylaşım sitelerine üyeyiz ve mecraları da aktif kullanıyoruz. Fakat bizim bir farkımız; hazır müşterilerimizin olması ve hazır yatırımcılarımızın olması, bu durum alım satım süreçlerinin çok daha hızla yürütülmesini sağlıyor. Bir diğer farkımız ise büyük firmalarla doğrudan bağlantı kurup projelerinin tüm satış ve kiralamalarında bizlerle paydaşlık etmeleri, müşterilerimizin yeni trend olacak yerlerden özel indirimlerle konut sahibi olmalarını, firmaların Center City’e tanıdığı ayrıcalıklardan faydalanmaları bizi tercih etmelerinde önemli bir faktör.

Metin Bey, son dönemlerde en çok merak edilen konulardan biri olan gayrimenkul sektörünün geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? 2023 yılında yatırımcıları neler bekliyor?
2022 yılı bize bir kez daha en güvenli yatırım aracının hala gayrimenkul olduğunu ispatladı. Borsa, kriptopara, altın, dolar vb. hiçbir kazanç aracı gayrimenkul kadar kâr elde ettirmedi. Tüm danışanlarımız bu süreçte yönlendirmelerimiz doğrultusunda yaptığı her yatırım için çok kâr elde etti. Bu da bizlerin bu sektörde doğru adres olarak tercih edilmemizde bir kez daha danışanlarımıza karşı başarımızı kanıtladı. 2023 yılı için ilk çeyreğinden itibaren gayrimenkul sektörü hızla yükselmeye devam edecek. Özellikle konut fiyatlarında son fırsatları kaçırmadan ellerindeki tasarrufları mutlaka değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunabilirim. Ekonomik süreç öngörülerime göre piyasaların dengeye ulaşması 2023 yılının son aylarını bulacaktır. Ama artık konut, arsa fiyatlarında bir düşüş gerçekleşmeyeceğini bu sebeple de bu aylarda yatırımlarına yoğunlaşarak 2023 yılının son çeyreğine kadar sadece Ankara değil Türkiye’nin her yerinde yatırım yapmalarını, özellikle yabancı yatırımcılarımıza tavsiye edebilirim. Bu tüyoları dikkate alarak yatırım yapan tüm yatırımcılar 2023 yılının sonunda pişman olmayacaklarını söyleyebilirim. Elinizdeki tasarruflarınızı büyük, küçük demeden değerlendirmek iyi yatırım danışmanlarıyla gerçekleştirilebilir. Kapılarımız tüm yatırımcılara açık. Gelin güler yüzlü, dürüst, şeffaf ekibimizle tanışarak bu son imkanları değerlendiriniz.

Yorumlar

0 yorumlar