Ankara Life Dergisi

YERLİ VE MİLLİ MARKA “EXTRA TÜRKİYE”

Ankara’nın en sevilen dergisi Ankara Life Dergisi olarak, yerli ve milli bir marka olan Extra Türkiye’nin kurucusu, başarılı iş insanı ve gayrimenkul uzmanı Sedat Karaca ile buluştuk. Sektörün durumu hakkında hem keyifli bir sohbet gerçekleştirdik hem de çok öğretici bilgiler edindik.

Extra Türkiye’yi ileriye dönük olarak nerede değerlendiriyorsunuz?

Bugün itibariyle 15 bayide Franchising olarak çalışıyoruz. Gelecekte şubelerimiz çoğalacak. Daha fazla kişiye ulaşacağız. Kaliteli işler yapıyoruz, bu işlerimizi daha da artırarak, bugünkü kalitemizden de ödün vermeyerek sürdüreceğiz.

“Kentsel dönüşüm” ifadesini sık sık duyuyoruz. Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm, yapılaşma sürecini tamamlamış bölgelerin modern kent oluşumlarına uyum sağlanması amacıyla daha nefes alabilen yaşam alanları oluşturma çalışması olarak adlandırılabilir. Eski yapılaşmanın yerine sadece yenisini koyma eylemini kentsel dönüşüm olarak adlandıramayız.

Ayrıca, kent dediğimiz yaşam alanları insan unsuru üzerine kurulmuş bir alandır. Bu nedenle, kentsel dönüşümün merkezinde de insanların çok daha yaşanabilir, sosyo-kültürel anlamda “kent” dediğimizde gözümüzde canlanan imajla örtüşen alanlara ulaşabilmesinin hedeflenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sektörün bugünkü durumunu kendi çerçevenizden değerlendirebilir misiniz?

Bugün inşaat sektörü ekonomik anlamda önem arz eden temel taşlardan biri olma niteliğini koruyor. Sektörün büyümesi ve gelişmesi, genel anlamda Türkiye ekonomisi için de çok önemli. Artık pek çok önemli şirketin bile özellikle arsa yatırımlarıyla ilgilenen birimleri var. Bu da kazanç ve yatırım anlamında bizim içinde bulunduğumuz sektörün ne denli önemli bir rolü olduğunu gösteriyor.

Sektörel anlamda sizin farkınız nedir?

Her şeyden önce, yerli ve milli bir markayız. Her koşulda güveni öncelikleyen bir anlayışımız var. Her koşulda çalışmalarımızı “karşılıklı güven ve dürüstlük” esasına dayalı bir anlayış ile sürdürüyoruz. Adımlarımızı öngörülü bir yaklaşımla atmaya çalışıyor ve disiplinli, programlı ilerlemeye özen gösteriyoruz.

Türkiye, bugün itibariyle, gayrimenkul yatırımları açısından güvenilir bir liman mıdır?

Kur artışları ve ekonomideki çalkantılarla piyasa zaman zaman sarsılabiliyor. Böyle zamanlarda gösterilebilecek en olağan tutum da biraz frene basıp gözlem yapmak. Ancak, gayrimenkul alışverişi her zaman için önemli bir gereksinim olarak varlığını sürdürecektir. Dolayısıyla gayrimenkul, başka birtakım yatırım araçlarına kıyasla önemini ve kârlılığını ispatlamıştır.

Gayrimenkul sektöründe Ankara’da bir hareketlilik var mı? Varsa bunu sağlayan gerekçeler sizce ne olabilir?

Sektörde pandemi dönemindeki faiz temelli hareketlilik sonrasında genel olarak piyasaların durağan seyrettiği söylenebilir. Bölgemizde de şu an için, genel itibariyle ülkede son dönemdeki stabil koşullar mevcuttur.

Yorumlar

0 yorumlar