Ankara Life Dergisi

Dt. Zerrin Işık Tüfekçi: 19 Cesaret Örneği Kadın

Öncü ruhlar, daha önce göze alınamamış bir yola çıkarlar ve iklimini bilemeyeceğimiz bir yere varırlar. Ayak basılmamış topraklar, keşfedilmemiş kıtalar gibidir ulaştıkları yerler. Baş koydukları yola çıkmadan önce kalabalıklar tarafından durdurulmaya çalışılırlar. Daha önce kimsenin gitmediği bir yere doğru yola çıkmış olmaları tedirgin edicidir.

Kimileri yola çıkan öncünün başına geleceklerden korkar, kimileri başkalarının da öncüyü takip edip aynı yola çıkabilecek olmasından. Öyle ya, düzeni sarsabilecek bir hamledir bu. İnsanlar o yeni yere doğru akın etmeye başlarsa, mevcut güçlüler güçlerini yitirebilir. Neyse ki, öncüleri yollarından alıkoymaya çalışanlar kadar destekçileri de olmuştur tarih boyunca. “Arkanda biz varız, korkma, git,” demiş ve gerçekten de kısa süre içinde arkalarından gitmişlerdir. Öncünün ulaştığı, keşfettiği o yeni yer, biraz da kendisini takip edenlerce, insanlık adına açılmış yeni bir alana dönüştürülmüştür.

Bu yeni alanın, yeni adanın ya da kıtanın kaşifleri erkek değil de kadın olduğunda, o yolun zorlukları iki kat daha artmıştır. Fakat yola çıkarken yanlarına hayallerini alan bu kadınlar gelecek için belki de iki kat daha güçlü bir umut ışığı yakmıştır. Çünkü onlar yoldaki engelleri değil, engellerin sonundaki ışığı görmüşlerdir. Çok çalışmışlar, “Sen kadınsın, yapamazsın” diyenleri dinlememişlerdir. “Senden önce hiçbir kadın başaramadı” dediklerinde sadece gülümsemişlerdir. Belki onlardan önce kimsenin aklına gelmediği için böyleydi bu. Belki çevrenin olumlu seslerini daha çok dinlemişlerdi ya da kendilerine olan inançları daha kuvvetliydi.

Bana ayrılan bu sayfada bu kez farklı bir konuda yazıyorum. Belki de tahmin ettiniz: Türkiye’nin ilk öncü kadınlarından bahsediyorum. Araştırmacı yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın özel sunumuyla günümüze kadar zaman yolculuğu yapan, canlanan ve minnetle andığımız “Zamansız Kadınlar”dan.

“Düşten Düşünceye Zamansız Kadınlar” sunumu daha önce Türkiye’nin farklı illerinde ve yurt dışında farklı ülkelerde gerçekleştirilmişti. Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları için Ankara’da dört ay öncesinden hummalı bir çalışma başladı bu konuda. Dört sivil toplum örgütü bir araya geldi. Anaçev (Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı), Angikad (Girişimci İş Kadınları Derneği), TKKD (Türk Kadınlar Konseyi Derneği Ankara Şube Başkanlığı) ve Ankara Kulübü Derneği, Ankara için kollarını sıvadı. Amaç, birlikte çalışma kültürünü en güzel şekilde sergilemek ve bu yolla oluşacak bütünsel potansiyeli Ankaralılarla 19 Ekim 2019 tarihinde Yenimahalle Belediyesi’nin katkıları ile Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde buluşturmak.

İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın aynı isimli kitabından uygulanan bu özel projenin Ankara’da gerçekleştirilmesi için 19 İLK KADIN seçildi: Kara Fatma, Şukufe Nihal, Naciye Suman, Yıldız Moran, Keriman Halis, Müfide İlhan, Süreyya Ağaoğlu, Sabiha Gürayman, Leyla Asım, Semiye Morkaya, Esin Zembilci, İlmiye Bergman, Dilhan Eryurt, Halet Çambel, Sabiha Bengütaş, Mihri Müşfik, Şerife Feriha Sanerk, Zübeyde Hanım, Kurtuluş Savaşı Kadını… 19 İLK KADIN sahnede, Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırladığı  o dönemlerin kıyafetleri ile yer alacak ve yaşam öyküleri ile anılacaklar.

Onlar zamansız kadınlar… Meşhur olmayı değil, kimseyle yarışmayı değil, farkın kendisi olmayı seçtiler. Pes etmediler, vazgeçmediler, umutlarını kaybetmediler, o zamanın kısıtlılıklarına değil, potansiyellerinin gücüne inandılar ve bugün anılmayı hak ediyorlar. Süre kısıtlılığı nedeniyle içlerinden sadece 19’u anılacak ama onların zaman yolculukları ile aslında hepsi hatırlanacak. Onlara duyulan şükran, tarihin tozlu sayfalarından çıkartılıp sahnenin ışıklarıyla aydınlanacak.

“Zamansız Kadınlar” dönemin kıyafetleri ile önce sabah Anıtkabir’e yürüyecek ve Ata’sına şükranlarını sunup mozolesine çelenk koyacak. Sonra gösteri için Nazım Hikmet Konferans ve Sergi Merkezi’ne gidecekler. Şimdiden tüm proje ekibi Ankaralılarla buluşmak için can atıyor. 19 Ekim’de saat 20.00’de bu özel sunumu izlemek üzere hepiniz davetlimizsiniz. Biletlere bu dört derneğin iletişim telefonlarından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

0 yorumlar