Ankara Life Dergisi

Brooks Brothers: 200 Yıllık Miras, Modern Stratejiler!

Brooks Brothers’ın 200 yıllık mirasını modern müşteri beklentileriyle buluşturan CEO Orhan Maltepe, markanın Türkiye ve yurt dışındaki büyüme stratejilerini, moda endüstrisindeki güncel eğilimlere nasıl yanıt verdiklerini ve liderlik vizyonunu şehrin en çok okunan yayını Ankara Life dergisine paylaştı. Türkiye, Kuzey Kıbrıs ve Kuzey Afrika’da yeni mağaza açılışları ile global pazarlarda iddialı adımlar atan Brooks Brothers, kalite ve özgün tasarımıyla dünya modasında iz bırakmaya devam ediyor. İyi okumalar dileriz.

Röportaj: Hatice Şeyma Basut

Brooks Brothers’ın CEO’su olarak, markanın geleceği için belirlediğiniz ana stratejiler nelerdir ve moda endüstrisindeki mevcut eğilimlere nasıl yanıt veriyorsunuz?

1818 yılında kurulan Brooks Brothers, Amerikan lüks moda markası olarak dünyada faaliyet gösteren, bilinen en eski giyim markası. Özgün tasarım, kalite ve el işçiliğine önem veren marka, dünya modasında hazır giyimi ilk başlatan ve ikonik parçaların yaratıcısı olarak da biliniyor. Biz de BB Perakende olarak; katma değerli tasarım ve üretim yapan, konsept geliştiren, kalite standartlarını koruyan, genç bir yapıda markanın Türkiye operasyonunu yönetiyoruz. Markanın 200 yıllık mirasını alıp anlam yaratan bir marka olma düşüncesiyle üzerine yeni projeler inşa ediyoruz.

Brooks Brothers’ın küresel pazarlardaki varlığını ve büyüme stratejilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni pazarlara açılma veya mevcut pazarlarda genişleme planlarınız nelerdir?

Yurt içinde çok kısa sürede yakaladığımız başarılı ivmeyi yurt dışına da taşıyoruz. Ürünlerimizin büyük bir kısmını ihraç ediyoruz. Yaptığımız büyük çaplı üretim anlaşmasıyla birlikte dünyadaki diğer Brooks Brothers distribütörlerine ABD üzerinden ürünlerimizi satmaya başladık. Marka lisansörü olarak; Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Afrika Bölgesi (Cezayir, Mısır, Libya, Fas ve Tunus) mağazalarımızı açıyoruz.

CEO olarak, Brooks Brothers’ta liderlik yaparken benimsediğiniz yönetim tarzı ve kişisel vizyonunuz nedir? Ekibinizi motive etmek ve hedeflere ulaşmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Brooks Brothers CEO’su olarak, hem yenilikçi hem de müşteri odaklı bir yönetim tarzımız var. Çalışanlarımızın fikirlerine değer verdiğimiz ve açık iletişimi teşvik ettiğimiz tüm çalışanlarımızın katkısını en üst düzeye çıkarmayı hedeflediğimiz bir yapıya sahibiz. Amacımız; Brooks Brothers’ın zengin tarihini korurken, modern müşterilerin beklentilerine uyum sağlayacak şekilde markayı geliştirmek. Ekibimizi motive etmek için net hedefler belirliyor, gelişimlerini destekliyor ve markaya yaratıcı katkı sağlanması için tüm çalışanlarımızın görüşlerini değerlendiriyoruz.

Son olarak iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

BB Perakende çatısı altında ileriye dönük olarak Brooks Brothers gibi şirket DNA’mıza uygun farklı markalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Brooks Brothers ile yakaladığımız başarının yeni markalarla daha da büyüyerek devam etmesi fikri bizi çok heyecanlandırıyor.

Yorumlar

0 yorumlar