Ankara Life Dergisi

GİRİŞİMCİLİK HAKKINDA

Ankara’nın en çok okunan dergisi Ankara Life Dergisi, Genç İş Adamları Derneği (ANGİAD) Genel Sekreteri Ali Tezdiğ ile Türkiye ekonomisinden yatırım ortamına, girişimcilikten kriz yönetimine pek çok konuyu konuştu. Konuşmamızın satır başları şu şekilde,

Ali Bey, öncelikle sizinle sohbet etme fırsatı yakalayabildiğimiz için çok mutluyuz. Sohbetimize girişimcilikle ilgili sorularımızla başlamak istiyorum. Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin önemli isimlerinden birisiniz. Bu yolun zorlukları nelerdir?

Bu iş bir takım ruhu istiyor. Haliyle iyi bir ekibiniz olmalı. Bir iş de ne kadar önemliyse o kadar zorlayıcı geliyor insana. Ekip kurmak ve bir ekibi yönetmek de bu nedenle zorluklardan biri diyebilirim.

Bu noktada bir girişimcinin ve ekibinin başarısının ne gibi özelliklere bağlı olduğunu söyleyebilirsiniz?

Bir kere metodoloji bilmek lazım. Kimse bilmeden bir işi yapıp başarılı olmayı bekleyemez. Risk almaktan korkmamak lazım fakat aynı zamanda da bu riskler akıllıca alınmış riskler olmalı. Dibini görmediğiniz bir kuyuya inmeniz gerekebilir ama her kuyuya da dibini görmeden inemezsiniz. Planlı, sistemli, disiplinli çalışmak lazım.

Riskler dedik, bu riskler beraberinde bazı krizleri de getirebilir herhalde değil mi? Böyle bir kriz anında nasıl hareket etmek gerekiyor sizce?

Bir kere, panik olmamak lazım. Panik mantıksızlığı doğurur. Mantıksız hareket etmek de size hata yaptırır. Sakin, sağduyulu, soğukkanlı ve mantığı elden bırakmadan atılabilecek adımları düşünmeliyiz.

Yatırım sürecinde başarılı sonuçlar için hangi kriterler göz önünde bulundurulmalı?

Başlangıçtan son ana kadar kesinlikle dürüstlük çok önemli. Öngörülerinizi sağlam temellere dayandırmalı, iyi gözlemler yaparak kendinizi sürekli güncellemeli ve her aşamada, beraber çalıştığınız insanlara dürüst davranmalısınız.

Yorumlar

0 yorumlar