Ankara Life Dergisi

212 Derece Koçluk Akademisi

Uluslararası Akredite Koçluk ve Liderlik Okulu “212 Derece Coaching Academy’’ dünyanın önde gelen koçluk otoritelerinden ICF ve AC’den onaylı birçok alanda eğitimler sunuyor ve Türkiye’de uluslararası alanda Akredite Liderlik programı(Recognized Leader as Coach) sunan tek koçluk okulu…

212 Derece Koçluk Akademisi, 2014 yılında profesyonel koçluk ve kişisel gelişim programları vermek üzere Ankara’da kuruldu. Olağanüstü performans ve mükemmelliğe olan inancı ile yüzlerce birey, yönetici ve liderin değişim süreçlerine ortaklık eden 212 Derece, 2015 yılında profesyonel koçluk sertifika eğitimleri vermeye başladı. 2016 yılında dünyanın önde gelen koçluk otoritesi The Association For Coaching® (AC) tarafından eğitimleri ACCT unvanı ile akredite edildi. Ardından 2018 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Liderlik ve Executive Coaching programlarında The Association For Coaching® (AC) tarafından “Recognised Leader As Coach” sertifikası verme hakkını kazandı. Yine aynı yıl dünyanın önde gelen koçluk otoritesi ICF tarafından koçluk eğitimleri ASCTH statüsünde akredite edildi.

Profesyonel koçluk eğitimleri 8 gün 64 saat sürüyor. Profesyonel koçlukta ilerlemek veya kendi kariyerini ileriye taşımak isteyen katılımcılara geniş bir yelpazede uzmanlık eğitimleri sunuyor. Örneğin; Yönetici ve Takım Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, Koçlar İçin NLP Teknikleri gibi.

Yüksek standart hedefleyen tecrübeli eğitmenler…
Akademide bulunan eğitmenlerin her biri uluslararası unvana ve en az 250 saat koçluk eğitimine sahip. Aynı zamanda Train the Trainer programlarını başarı ile tamamlamış durumdalar. En az 15 yıllık iş tecrübesine ve 5 yıllık yöneticilik tecrübesine sahipler.

Koçluk nedir, insanlar neden 212 Derece Koçluk Akademisi’ni tercih etsinler, merak edilenleri kurucu koç Can Deniz Timur’a sorduk…

Can Bey, koç olmak isteyenlere neler söylersiniz?
Birilerine koçluk yapmak ya da koçluk perspektifinden hayata bakmak istiyorsanız en başta yaşamın sizin için anlamını aramaya başlamalısınız. Birtakım temel soruların ve keşfin peşine düşmelisiniz. Yaşamınızı derin bir içgörü ve farkındalık ile mi yaşıyorsunuz? Düşüncelerinizi ve eylemlerinizi seçerken değerleriniz, güçlü yanlarınız ve varsayımlarınızın farkında mısınız? Bu soruları sormalı ve üzerinde durmalıyız. Profesyonel koçluk programımızın başlangıç temel ekseni de bu yönde. Kişinin önce kendisini tanıması.

Koçluğu nasıl tanımlıyorsunuz?
Bizce koçluk herhangi birilerinin büyük bir pazarlama fikrinin çok ötesinde, toplumsal ihtiyaçtan doğal olarak doğan yüksek kalitede süregelen iletişim şekli. Dünyada ve ükemizde hızlıca gelişiyor. Yöneticiler, liderler, öğretmenler, mühendisler ve diğer meslekler tarafından her geçen gün daha çok benimsenen bir iletişim yöntemi.

Biz temel olarak koçluğun yeni farkındalıklar ile öğrenme, keşfetme ve kişisel seçimlerimiz ile ilgili olduğunu düşünüyoruz. Kişileri problemlerinin üstesinden gelmek adına destekleme, cesaretlendirme ve kendi seçimleri üzerinde insiyatif alma süreci olarak tanımlıyoruz. Koçluk alan kişinin bir elinde problem varsa diğer elinde çözüm ya da çözüm üretme potansiyeli olduğuna inanıyoruz.

ICF okulu olmak ne anlama geliyor?
Uluslararası Koç Federasyonu(ICF), koçluğun etik kurallarını ve standartlarını düzenleyen uluslararası bir otorite. Bugün ICF kriterlerini taşıyan dünya çapında 25.000 koç var. ICF unvanlı bir koç olduğunuzda mesleğinizi tüm dünyada icra edebilirsiniz. Bu noktada ICF okulundan eğitim almak büyük bir önem arz ediyor. Koç adayının uluslararası standartlarda bir koçluk eğitimi aldığını kanıtlıyor.
Peki, katılımcılar niçin 212 Derece Koçluk’u tercih etmeli?
Yaşamınızı daha anlamlı kılmak, gerçek potansiyelinize ulaşarak yaşamda fark yaratmak, etkili bir iletişim kurmak, içsel yolculuğunuza çıkmak ve değişim yaratan etkili bir koç olmak için 212 Derece Koçluk Akademisi’ni tercih edebilirsiniz.

212 Derece Koçluk Akademisi Geniş Yelpazede Farklılaşan Eğitimler Sunuyor

Personel tipine göre koçluk ‘’ Coaching With The Enneagram’’
Koçluk mecrasına taşıdıkları diğer bir yenilik, kişisel karakteriniz ve mizacınız üzerinden yapılan testler aracılığı ile koçluk eğitiminin verildiği ‘’Coaching for Personility Type’’ ile karakterimizin performansımıza yansımasını, mizacımızdan dolayı güçlü ve zayıf yanlarımızın oluşumunu incelemek. Bu anlamda öğrenciler, liderler, insan kaynakları ve ekipler ile çalışıyorlar.

Recognized Leader As Coach ‘’ Koç Gibi Tanınan Lider Programı’’
Yöneticiler bu programda temel koçluk becerileri ediniyorlar. Koçlukla gelişim ve sorumluluk-performans kültürü oluşturmanın anahtar unsurlarını öğreniyorlar. Bir ekibi yönetirken koçluk yetkinliklerinin nasıl ele alınacağının farkına varıyorlar. Eğitim 4 gün sınıf içi eğitim ve ardından süpervizyon toplantıları ile proje ödevlerinden oluşuyor. Ağırlıklı olarak vaka analizlerini ve rol-play çalışmalarının olduğu interaktif bir eğitim. Başarı ile tamamlayan katılımcılar RLaC unvanı almaya hak kazanıyorlar.

Sosyal Sorumluluklarını da Unutmuyorlar
Özellikle öğrenci koçluğu konusunda devlet okullarında sosyo-ekonomik koşulları daha zor olan okullarda öğretmenlere ve rehber danışmanlara koçluk yetkinlikleri kazandırmak ve öğrenci performansını yukarıya taşımak için koçluk yapıyorlar.

212 Derece’nin Anlamı Nedir?
211 Fahrenheit derecede hala çok sıcak olan su buharı, 212 Fahrenheit dereceye ulaştığında bir lokomotifi çalıştıracak güce sahip olur. 212 Derece; ekstra bir derecelik performansı ve onun yaratacağı etkiyi temsil etmektedir.

212 Derece Koçluk Akademisi mezunlarına sorduk…

Pınar Gölcük Şahin
Modality Leader, Respiratory Care GE Healthcare/Life Care Solutions Turkey

Kendimde gelişime açık olan yanlarımla yüzleştim ve kendi kendime daha fazla soru sorar ve yanıt/aksiyon arar oldum. Daha etkin dinlemeyi içselleştirmeyi bekliyordum ve beklentilerimi bu anlamda karşıladı. Ayrıca bende eksik olduğunu bilmediğim ama eğitimlerde fark ettiğim “merak” duygumun da kamçılandığını ve günlük hayatımda çevremdekilere karşı daha duyarlı ve ilgili olmaya özenmemi sağladı. Farklı perspektif, öğretiler sunan çeşitli ve kaliteli eğitim kurumlarında kendini geliştirmiş profesyonel bir ekip tarafından eğitimler verildiği için eğitim içeriklerinin çok daha zengin olduğunu düşünüyorum ve görüyorum.

Filiz Kutlu
Kidya Anaokulu Director
Sevgili 212 Derece Akademisi, hayatımın dönüm noktalarından birisi olduğunuz için kendimi çok şanslı hissediyorum. Öncelikle bana kattığınız tüm güzel duygular için size minnettarım. Aldığım her eğitimden sonra yaşadığım değişim ve farkındalığı çevreme yansıtmaktan büyük heyecan duydum. Şu an tüm eğitimleri tamamlamış olmanın gururunu yaşıyorum. Sayenizde profesyonel yaşam koçu oldum. Ayrıca tamamlamış olduğum yönetici ve takım koçluğu sayesinde mesleğimde yükseldim. Akademimizin deneyimli ve uzman kadrosu her zaman rol modelimiz olacaktır. Samimiyetiniz ve profesyonelliğiniz için bir kez daha teşekkür ederim.

‘’Koçluk hakkında bildiğimiz aslında tahminden ibaret’’

Özgür ARDA
Satış ve İş Geliştirme Derneği Başkanı

Koçluk hakkında bildiğimiz ve öngördüğümüz birçok şey aslında tahminden ibaret. Birbirine karışan danışmanlık, koçluk, mentörlük kavramları 212 Derece’nin 1 derece etkisiyle tam yerine kalıcı olarak oturuyor. Eğitimde kazanılan ileri yetkinlikler, iç potansiyelinizi maksimize ettiğiniz ve aynı ilhamı diğer kişilere kazandırabildiğiniz,

Yorumlar

0 yorumlar