Ankara Life Dergisi

300 Yıllık Lezzet Yatık Döner’in Yeni Adresi Hazelhan Ocakbaşı Yatık Döner

İşimiz gücümüz yemek köşemizde sizi bu ay herkes tarafından Erzurum’a Cağ Kebabına maledilen ancak aslında Artvin’e özgü olan ve bu iki kültürün sentezi gibi olan orijinal kuzu etiyle yapılan “Yatık Döner”i Ankara’da yiyebileceğiniz Hazel Han’a götürüyorum. İşletmecisi Selim Toptaş ve Ankara Life ekibiyle lezzet dolu keyif dolu harika bir sofra etrafında unutulmaz sohbetler yaptık ve hikayesini dinledik.

Eşi benzeri olmayan lezzeti ile bilinen, Erzurum’un en ünlü yemeği desek yalan söylemiş olmayız Yatık Döner için Hazelhan’dayız!

Önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişle odun ateşinde pişirilmesi şeklinde hazırlanan yemek, bundan yıllar öncesinde bir düğün yemeği olarak yalnızca özel günlerde yapılıyordu.

Günümüze farklı isimle gelse de ilk ismi ahbap kebabı olan yemek, Erzurum’da dost sohbetlerinde özellikle hazırlanıyordu.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bile ismi geçen bu dönerin tarihi Kıpçak Türkleri’ne dayanıyor. Kıpçak Türkleri’nin 300 yıl boyunca dost sohbetleri ve düğünlerde özel ikram olarak sunduğu yemek, Evliya Çelebi’nin seyahati esnasında ona da ikram ediliyor ve kitabında bu konudan Deşt-i Kıpçak (Kıpçak Bozkırı) olarak bahsediyor. Karadeniz ve Kafkasların kuzeyinde yer alan Deşt-i Kıpçak adlı bölgede bulunan yemek, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde koyun etinden büyük bir şişe geçirilerek yapılan ve araba tekerleğine bağlı bir sistemle pişirilen kebap olarak bahsediliyor.

Az pişirilmiş şekline tatar deniyor tekrar ızgara yapıldığında daha yumuşak ve sulu halde yenilmesi usul olarak Tatari olarak adlandırılıyor.

İşte bu tarihi lezzetin en has hali için Hazelhan’dayız.

Hazelhan adı işletmecisi Selim Toptaş’ın dünya tatlısı çocuklarının isimlerinin ilk hecelerine Han eklenmesiyle ortaya çıkmış ve hikaye böyle başlamış, kurumsal yaşamda geçen 20 yıldan sonra gerçekleştirmek istediği hayalleri için çıkılan yol Erzurum’dan Ankara’ya lezzetle uzanmış ve gerçekten iddialı bir başlangıçla açıldığı günden bu zamana dolup taşmış, elbette bu işin bir lezzet sırrı var her şey yerinden yani Erzurum’dan geliyor ve o lezzetli sırrı tatmak için mutlaka gelmeniz gerek buraya.

Öncelikle yatık dönerin tarihçesine ve bugüne kadar nasıl geldiğini anlatayım size;

Yatık döner ile cağ kebabı arasındaki tek fark cağ kebabının küçük şişlere takılıp dönerden kesildikten sonra ızgarada tekrar pişirildikten sonra servis edilmesi aslında. Balıkesir kıvırcık kuzu etinden yapıldığını oradan Erzurum’a gelip orada ustalar tarafından marine edildiğini son dokunuşların yapıldığını anlatıyor Selim Bey. Geleneksel olarak Erzurum’un Oltu ilçesinde yapılan yatık döner önceden terbiye edilmiş etin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Marinasyon ve odun ateşi burada lezzeti belirleyen en önemli iki unsur. Hazırlanan parça etler, bu malzemeye eklenen soğan, reyhan, tuz ve karabiber gibi baharatlar ile birlikte iyice yoğrulur. Daha lezzetli olması istenirse hazırlanan et 24 saat serin ortamda veya buzdolabında dinlendirilir ve bu süre sonunda pişirilmeye başlanabilir. Et yatık biçimde odun ateşinin kızgın közüne 10–15 cm yüksekte pişirilir ve döner bıçağı ile birer porsiyon kesilip, yanında soğan, domates ve sivri biber ve lavaş ile birlikte servis edilir.

Bir küçük ama çok havalı bir bilgi;

Yatık Döner (Cağ kebabı), 2022 yılında Taste Atlas’ın yayınladığı Dünya’nın en lezzetli yemekleri listesinde 9. sırada yer aldı. Coğrafi tescili bulunan Yatık Döner (Cağ Kebabı) Türkiye’nin en lezzetli yemeği seçildi. Dünya lezzetlerinde ilk 10’a girmesi ve Türk mutfağının en iyisi seçilmesiyle Türkiye’yi ve Erzurum bölgesini temsil etti.

Şimdi ne demek istediğimi eminim çok daha iyi anlamışsınızdır.

Erzurum’dan gelen dünyaca ünlü lezzetler artık Hazelhan ayrıcalığıyla Ankara’da Cağ Kebabının tabaktaki halini tatmak için sizi bekliyor.

Biraz çekinerek söylüyorum ama Hazelhan’da Yatık Döner’den 3 porsiyon yedim bu da yaklaşık 350 gr civarı yapıyor ve en ufak bir rahatsızlık hissetmedim yesem daha yerdim inanın.

Mekân Ostim’de 100. Yıl Bulvarı üzerinde 2 katlı mütevazı bir atmosferde lüks bir lezzet sunuyor bize. İsterseniz Ocakbaşı keyfi yaşamak isterseniz alt katta daha rahat olsun derseniz üst katta tadabilirsiniz yatık döneri.

Sadece görüntüsü bile iştahınızı açmaya fazlasıyla yetecektir, Instagram hesabını ziyaret edince ne demek istediğimi anlayacaksınız @hazelhan.ocakbasiyatikdoner adresini mutlaka takip edin.

Yatık döner için artık lezzetli ve güvenli bir adresimiz daha var yeni keşifler için biz damak çatlatan lezzetler aramak için yollara düşüyoruz bir sonraki durakta görüşmek üzere afiyette ve lezzette kalın.

Lezzet önerileri için: www.ozguraksuna.com ya da sosyal medya

@ozguraksuna

Yorumlar

0 yorumlar