Ankara Life Dergisi

Adem Sizer

Ankara’dan Türkiye’ye Açılan Kapı; Sizer Grup
Son 5 yılda büyük bir dönüşüm geçirdiklerini ve oldukça aktif oldukları inşaat, enerji ve tarım alanlarındaki projelerine hız verdiklerini belirten Sizer Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sizer, “Daha çevik bir yapıya kavuştuk” diyor. Kurumsal olarak iletişimi güçlü, şeffaf ve katma değeri yüksek bir yapı kurduklarını söyleyen Sizer, yeni dönemde ise odaklarında kârlı büyüme olduğunu belirtiyor. Adem Sizer, “Konsorsiyum tarzı ortaklık ve iş birlikleriyle hatırı sayılır projeleri de değerlendirdiklerini sözlerine ekliyor…
Ankara’nın hatırı sayılır, Türkiye’nin ise sayılı şirketlerinden Sizer Grup Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sizer, temellerini attığı inşaat, enerji ve tarım sektörlerine girerek büyüttüğü aile şirketinin liderliğini çeyrek yüzyıldır sürdürüyor. Son beş senedir de şirket içinde büyük bir dönüşüm ve değişim hareketi başlatan genç iş insanı, üst yönetimindeki kritik rollere işinin en iyilerini transfer ederek, insan kaynağında kaliteyi ön planda tutmakta. Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi İş Dünyası sayfalarına verdiği özel röportajda grup içinde iletişimi güçlü, şeffaf ve denetlenebilir bir yapı kurmayı hedeflediğini söyleyen Adem Sizer, şirketlerini geçen yıl dünyayı etkisi altına alan resesyon ve yüksek enflasyona karşı sıkı finansal politikalarla dalgalanmalardan korunduklarını söylüyor.

Sizer, son 2 yılda da büyük yatırımları hayata geçirdiklerini ifade ederek şöyle devam ediyor: “Ana iş kolumuz olan inşaat yanında tarım ve enerji tarafında gerçekleştirdiğimiz yeni yatırımlarla hem kapasite artırımı hem modernizasyon yatırımlarımızı büyük oranda büyüttük. 2023’ün ikinci yarısından itibaren de enerjimizi katma değeri yüksek yeni proje çalışmalarına verdik. Başta turizm olmak üzere yeni sektörlere girmekle alakalı fizibilite çalışmalarımız da başladı.’’
Sizer Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sizer, Ankara Life Dergisi Yazı İşleri Müdürü Sertaç Kantarcı’nın sorularını yanıtladı:

Şirketiniz kurumsal bir yapıya kavuştuktan sonra ilk önceliğiniz ne oldu?
İlk önceliğim Sizer Grup’un daha sürdürülebilir, dolayısıyla daha kurumsal olmasıydı. Son 5 yılda çok ciddi bir değişim süreci yaşadık. Değişimi yönetirken daha vizyoner ve motive ekipler oluşturduk, performansa ve yeni fikirlere önem veren bir iş yeri ortamı geliştirmeye özen gösterdik. İletişimi kuvvetli, şeffaf ve denetlenebilir bir yapı kurduk, böylece daha çevik ve daha sürdürülebilir yapıya dönüştük.

Son 5 yılda yaptığınız en önemli değişim ne oldu?
2000’li yıllar bizim için hız kazandığımız dönemin başlangıç tarihi. Özellikle Sizer Grup için bir dönüşüm zamanıdır. Son 5 yılda ise yaşadığımız büyük değişim sürecinde en önemli gelişme insan kaynağında oldu. İnsanlar bize dışarıdan baktığında “Üç sektörde dev yatırımları var. Onlara bir şey olmaz” diye düşünebilir; lakin yaşadığımız dönem oldukça hassas ve kırılgan. Bu nedenle son 5 yılda grup olarak en önemli yönetimsel kararlarımız insan kaynağaımız ve kurumsal yapımızı sağlamlaştırmakla ilişkin oldu. Bizi, dönemi ve gelecek hedeflerimizi çok iyi anlayan ve buna uygun stratejiler geliştirip başarıyla uygulayacak yeni dinamik bir kadroya ihtiyacımız vardı. Bunu da kurarak Türkiye’nin en iyileri ile Sizer Grup’u güçlendirdik.

Bugün kaç sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?
25 yılı aşkın tarihimizde inşaat başta olmak üzere ara ara başka alanlarda yatırımlar yaptık. Ardından tarım ve enerji alanlarında da yaklaştık. Nihayetinde de bu iki alanda kalıcı yatırımlarımızı hayata geçirdik.
İnşaat konusunda hatırı sayılır yatırımlarınız ve projeleriniz var. Bunlardan bahseder misiniz?
Kamu ve özel taahhüt hizmetleri veriyoruz. Bu bağlamda Türkiye’nin dört bir yanında bitmiş marka projelerimiz var. Başta hastane, okul, TOKİ ile çeşitli kamu hizmet binaları ve sosyal tesislerde Sizer Grup imzası var.

Devam eden projelerinizden bahseder misiniz?
Afet bölgesinde ciddi miktarda projelerimiz hızla devam ediyor. Diyarbakır ve çevresinde yüksek miktarlı afet konutu inşaatına başladık. Bununla beraber Aydın ve Muğla bölgelerinden konut, okul ve çok katlı otopark projelerimiz devam ediyor.

Türkiye’ye Enerji Verecek
Başkentin marka yayını Ankara Life Dergisi’ne çok özel bir röportaj veren kentin en ünlü iş insanlarından Adem Sizer, ruhsatını aldıkları yeni güneş enerji santraliyle ülkenin enerji ihtiyacını karşılayacak. Diyarbakır’da kuracakları ikinci güneş enerjisi santraliyle sektörde yerini sağlamlaştıracak olan ünlü iş adamının sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Enerji alanında neler yapıyorsunuz?
Diyarbakır Ergani İlçesi’nde 200 dönüm arazimizde yaklaşık 500 kilowatt kapasiteli güneş enerji santralimiz var. Burada üretilen enerjiyi kendi tesislerimizde kullanıyoruz. Bunun yanı sıra özellikle son yıllarda artan ulusal enerji talebini karşılamaya dönük ticari enerji üretim faaliyetlerine de başlıyoruz. Bu bağlamda yine Diyarbakır civarında ruhsatı alınmış 2 megawatt kapasiteli uygun arazi arayışlarımız devam ediyor.

Tarım sektöründe de önemli yatırımlarınız var…
Aynen. Yine odaklandığımız yatırım bölgelerinden Diyarbakır Ergani’de 200 dönüm arazimizde iç ve dış pazara dönük Tarım Bakanlığı sertifikalı fide ve Antep Fıstığı üretimi yapıyoruz. Bunun yanı sıra yaz aylarında bölge ihtiyacını karşılamaya dönük sebze üretimi de gerçekleştiriyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar