Ankara Life Dergisi

Altın Yumurtlayan Tavuklar!

Organik yumurta sektörünün öne çıkan başarılı isimlerinden Esendağ Yumurtacılık sahibi Özer Esendağ ile organik yumurta ve girişimcilik üzerine sohbet ettik. İşte Özer Esendağ’ın ilham veren yolculuğu:

Özer Bey, öncelikle organik gezen tavuk yumurtası fikri nasıl gelişti ve bu girişimi yaparken neler düşündünüz?
Günlük tüketilmesi gereken, besin değerleri çok yüksek olan yumurtayı kendim, eşim ve iki küçük kızım için organik satın almayı tercih ediyordum. Ancak Ankara’da hem organik hem de gezen tavuk yumurtası bulamadığımı fark ettim ve neden kendimiz yapmıyoruz dedik. Benim gibi çocukları için yumurtasını organik gezen tavuklardan almak isteyen birçok kişinin olabileceğini düşündüm ve düşüncemde de haklı çıktım. Talepler çok yoğun.

Peki, organik gezen tavuk yumurtası ile fabrikasyon yumurtaları birbirinden ayıran özellikler nelerdir?
Fabrikasyon tavuk yumurtacılığında esas olan metrekare başına en çok miktarda tavuğu sığdırabilmektir. Bu tavuklar, birbirlerine bitişik, hareket edemeyecek kadar yakın ve kıpırdayamayacak halde yaşarlar. Ancak gezen tavuklarda durum daha farklı. Gün içerisinde kendilerine ayrılan arazide tamamen serbestler ve akşamları uyumaları için kümesleri var.

Köylerimizde gördüğümüz gezip dolaşan tavuklardan bir farkları yok. Ama her gezen tavuk organik değildir. Eğer tavuk tamamıyla organik damgalı ve GDO’suz yemlerle besleniyorsa organik yumurta elde ediliyor. Yani fabrikasyon üretimlerde de organik yumurta mümkün. Ama bizim üretimlerimiz hem organik hem de gezen tavuk yumurtası özelliğini taşıyor.

Projenizin detaylarından bahseder misiniz?
Tavuklarımız özel alarak hazırlanan 12 dönümlük arazide serbest haldeler, akşamları ise soğuktan korunabilip uyumaları için hazırlanmış bir kümesleri bulunuyor. Kümeslerinde rahatça uyuyabilmeleri, yumurtlayabilmeleri için samandan kuluçkalıkları, hareket edip aktif kalabilmeleri için çeşitli oyuncakları, tüneyebilmeleri için birçok özel salıncakları bile var. Tavuklarımıza çocuklarımız gibi bakıyoruz anlayacağınız. Bunun üzerine bir de GDO’suz ve tamamen organik damgalı yemlerle, serbest gezdikleri alanda ekili bulunan doğal yonca, buğday, arpa vb. ile besleniyorlar. Tavuklarımıza içmeleri için şebeke suyundan dahi su vermiyoruz.

Günlük olarak yumurtalarımızı özel tesisimizde kendimiz paketliyor ve dağıtıma çıkarıyoruz. Ankara geneli bizzat adrese teslim üzerine oluşturduğumuz dağıtım ekibimiz, alıcının adresine elden teslim sağlıyor. Yani alıcıya direkt üreticiden gidiyor yumurtalarımız.

Kendimiz için oluşturduğumuz ilke gereği yumurtalar tavuktan alındıktan sonra 24 saat içerisinde alıcıya ulaştırılıyor. Tazelik ve doğallık ilk hedefimiz. Organik gezen tavuk yumurtası olması ve işimize gösterdiğimiz özenden olsa gerek yumurtaların lezzeti hakkında olumlu dönüşler alıyoruz.

Yorumlar

0 yorumlar