Ankara Life Dergisi

Araçlarınız Yıldızlar Otomotive Emanet

Araçlarımız günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuşken bakımlarını ve tamirlerini yaptırmak ihmal edilemeyecek bir öneme sahip. Genel ve mevsim geçişlerindeki rutin bakım, araç sahiplerinin kaza risklerine karşı alması gereken önlemlerin başında geliyor. Bu konuda ilgi, alaka, deneyim, kaliteli hizmet ve güveni kendine prensip edinmiş olan Yıldızlar Otomotiv’in sahibi Ertan Kızılay, şehrin en çok okunan dergisi Ankara Life’ın sorularını yanıtladı.

 Sizi biraz tanıyabilir miyiz Ertan Bey?

 1973 yılında Ankara’da doğdum. Ankara’nın yerlisi olduğumu öncelikle belirtmek isterim.  Çocukluğumun çoğu arabalara olan ilgimden dolayı, ailemin okutma çabalarına rağmen otomobil sektöründe yoğunlaştı. Okula devam etmek yerine Ankara İskitler çevresindeki sanayi bölgelerinde arabalarla ilgili dükkanlarda çıraklık yaparak iş hayatıma başladım. Çıraklık dönemlerimde okuluma da devam ederek çıraklık ve kalfalık sertifikalarını aldım. Özellikle belirtmek istediğim; bu meslekte duayenim Kemal Akgün ustanın yanı sıra ailemin desteğinin son derece yoğun olmasıdır. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Mercedes-Benz ana bayilerinden birinde mekaniker usta olarak başlamam  mesleğimdeki amatörlükleri üzerimden atarak daha teknik usta olma yolumu açmış oldu. Buradaki iş anlayışı beni disiplinli, daha organize, koordinasyon ve çözüm odaklı çalışma profiline taşımış oldu. 2006 yılında ilk iş yerimizi ortağım olan Serdar Yıldız ile Dikmen Caddesi üzerindeki polis evi karşısında açtık. Bir süre sonra büyümenin getirisi olarak Ankara Erciyes Sanayi Sitesi’nde ikinci iş yerimizi daha da deneyimli olarak açtık. Burada oluşturduğumuz markalar arası departmanlarda Mercedes-Benz, Porsche, Audi ve Land Rover gibi üst segment araçların, bakım onarım ve hasar işlemlerini yapmaya devam etmekteyiz.

Servisinizi okuyucularımıza tanıtır mısınız?

 2002 yılı başlarında Mercedes-Benz marka otomobillerinin  bakım ve onarım hizmetlerini yerine getirme amacıyla kurulan firmamız, zamanla başka markalarında ilgi odağı haline gelmiştir. Firmamız ilerleyen yıllar içerisinde önce  BMW markası olmak üzere üst segment diye adlandırdığımız Land Rover ve Porsche markalarınıda bu hizmet ağının içine katarak büyümeye devam etmiştir. Markaların bizlere vermiş olduğu tecrübe ve hizmet anlayışları ışığında servis ve hizmet kalitesi odaklı çalışmalar başlatmıştır. Bu çalışmalar firma içerisindeki birimlerde kalite artırımı olarak entegre olmuş, araç kabul, yedek parça, atölye ve muhasebe departmanlarıdır. Hizmet kalitesi odaklı çalışmaların devamı ve gelişimiyle ilgili olarak büyüme hedeflerimiz sürekli güncellenmektedir.

Otomotiv servis seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ?

Yıllar içinde süre gelen otomotiv üretim prosedürleri son zamanlarda farklılıklar göstermektedir. Bu farklılar kimi zaman kişisel talepler ile oluşan, kimi zamanda teknolojinin ilerlemesine paralel olan gelişmelerdir. Son zamanlarda otomobiller,  teknoloji ve kişisel donanımlar harmanlanarak alıcı kitlenin kendinde özdeşleştirdiği özellikleri kapsayan araç talepleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç seçimlerini yaparken sıfır araç tabiri ile alınan araçlarda oluşan trend bu şekilde gelişmekte iken, ikinci el diye adlandırdığımız alım satımlarda farklılıklar oluşmakta. Kişi tercihleri çeşitlilik gösterdiği gibi asıl odaklanan özellikler ekonomik, dayanıklılık, pazarda kolay alım satımı olan ve de güçlü servis ve yedek parça ağına sahipliliği odaklı olmakta.

Yıldızlar Otomotiv olarak müşterilerinize sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Kuruluşumuz servis ve kalite anlayışını sürekli tek çizgide tutmayı hedeflemiştir. İnsana saygı, doğru hizmetin ve bu hizmetteki kalitenin ölçüleri ile belirlenmektedir. Vermiş olduğumuz hizmetin müşteriden çok insan odaklı olması bu konudaki ufkumuzu genişletmektedir. Sürekli gelişen hizmet sunumlarında servisimize gelen araçların bakım onarımları yanı sıra kalite kontrolleri de yapılmaktadır. Hasarlı araç onarımları, mekanik grubu arıza ve hasarlar tecrübeli mekaniker ustalarımız eşliğinde yürütülmektedir. Dijital çağın gereksinimi olan donanımsal arıza veya hasarlar ise son sürüm test cihazları ve eğitimli ekip arkadaşlarımızla  tespit edilerek uygun metodlarla giderilmektedir.

Otomativ bakım ve onarımı içeren periyodik bakım ne kadar süreyle yapılmalıdır?

Günümüz vazgeçilmez araçları otomobillerimiz gün içerisinde yorulmakta ve yıpranmaktadır. Kullanılan bakım ve onarım ürünleri kalitesi kadar değişim süreleri elbette önem kazanmakta. Yüksek segment araçlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu üretilen yedek parça ve bakım ürünleri aynı şekilde kaliteden ödün vermeden üretilmektedir. Ancak günümüz şartlarının zorluluğu bakım periyodlarını zorlamaktadır. Tavsiye edilen bakım periyodu bu bilgiler eşliğinde  15.000 km olarak belirlenmiştir.

Doğru servisi seçmenin avantajları nelerdir?

Doğru servis günümüzde zaman kazanmak anlamına gelmektedir. Bunu biraz daha açacak olursak, bakım için seçtiğiniz servis doğru ise ürünler ve tecrübeli servis personeli sizin için daima hazır durumdadır. Parça  bekleme durumu ortadan tamamen kalkmasa da minimize olmaktadır. Doğru test cihazları ile yapılan tespitlerle neticeye ulaşmak daha az zaman almaktadır. Diğer husus yanlış servis tercihi sizi çözülemeyen arızalar ve bunalımlara itme riskinide yanında taşır. Tekrar tekrar çözülemeyen arızalar zaman kaybettirmekte ve üzücü sonuçlar doğurmaktadır.

Yorumlar

0 yorumlar