Ankara Life Dergisi

Ayşegül Yücel Ankara Life’ta

1-Öncelikle sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Yozgat doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamladım. Çankaya Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra aktif olarak iş yaşamına atıldım. Aile şirketimizde ikinci kuşak olarak; inşaat sektöründe altyapı taahhüt işleri yapmaktayız. İçme suyu şebeke ve ishale hatları, kanalizasyon, atık su arıtma tesisleri, sulama yapıları, sanat yapıları (taş duvar, kavşak, üst geçit, alt geçit, menfez, drenaj v.b.) işleri ile ilgili önemli bir iş ağında hizmet verdiğimiz için sektörün aranılan şirketleri arasında yer alıyoruz.

3 yıl süreyle YOZGİAD’da (Yozgat Genç Girişimci İş Adamları Derneği) kurucu başkanlık yaptım. Şu anda da halen İÇGİAF’da (İç Anadolu Genç İş Adamları Federasyonu) saymanlık görevini yürütmekteyim.

İş hayatımda bana artı değer katan; hem network hem de kişisel gelişim açısından hayatımda önemli bir yer tutan ANGİAD (Ankara Genç İş Adamları Derneği) ile ilgili de birkaç konuya değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ANGİAD 15. Dönem Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulundum.

ANGİAD ailesiyle yollarımız 2008 yılında kesişti ve 13 yıllık dernek serüvenim boyunca 10. 11. 13. ve 14. dönemlerde asil üyelik, genel sekreterlik ve kadın platformu başta olmak üzere sosyal, kültürel ve ekonomik projelerde aktif rol aldım. İnşaatla ilgili sektörel komisyonlarda da yine çalışmalarımı sürdürdüm.

ANGİAD’da üstlendiğim her görevde gerek kentimiz gerekse üyelerimiz için özverili bir çaba gösterdiğime inanıyorum. ANGİAD bünyesinde kazandığım deneyim ve tecrübemi derneğimize ve üyelerimize aktarma sorumluluğunun verdiği bilinçle ANGİAD Yönetim Kurulu Başkanlığına aday oldum. Başkan seçildiğim taktirde ekibimle birlikte özverili bir çalışma içinde olacağımızı da sizlerin aracılığınızla bir kez daha beyan etmek istiyorum.

2- İnşaat sektöründe bir kadın olarak zorluk yaşıyor musunuz?

Sorunuza cevap vermeden önce şunu belirtmek isterim. Kadınlar insanlık tarihi boyunca erkek egemen sistemin biçtiği role hapsedilmeye ve toplumsal rolü kısıtlandırılmaya çalışılmıştır.  Ancak zamanın ruhu gün geçtikçe değişmiş; kadınlar haklı mücadelesi sonucu hakkettiği toplumsal, siyasal ve ekonomik statüyü almaya başlamıştır. İşte sorunuzun cevabı tam da bu kısımda saklı. Kadınların toplumsal, siyasal ve ekonomik sistemde aktif rol aldıkça aslında ne kadar güçlü olduğu ve bulunduğu çevreye nasıl bir katma değer kattığı da ortaya çıkmıştır. Sözün özü kadın güçsüz değildir sadece yeterince alan açılmamıştır. Kadının gücünü keşfetmiş bir iş insanı olarak inşaat sektöründe her insanın yaşadığı zorluklar dışında başka hiçbir zorluk yaşamıyorum.

3- Sektörün genç girişimcilerine altın öğüt verecek olursanız bu ne olurdu?

Zamanın ruhunu kaçırmamak. Düşünün ki; networkün önemini anlamayan, kurumsallaşmayı başaramayan, dijital dönüşüme inanmayan, inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarını maliyet gören hiçbir girişim başarılı olamayacaktır. Çünkü şu anki zamanın ruhunu bu değişkenler inşa etmektedir.

4- Yoğun bir iş temponuz var. Şehirde size kalan zamanlarda neler yapıyorsunuz?

İş dünyasında en önemli kıstas verimli zaman yönetimidir. Eğer zaman yönetiminizi iyi kurgularsanız hem işlerinize hem kendinize zaman ayırıp verimliliğinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Kendimden örnek verecek olursam zaman planlamamdaki başarılı yönetim sayesinde hem ticaretimi yapıyor hem hobilerime zaman ayırıyor hem de üyesi olduğum ANGİAD’daki çalışmalarımı sürdürüyorum. İş dışında kalan zamanlarımda aileme ve dostlarıma sıkça vakit ayırıyor ve onlarla vakit geçirmekten inanılmaz keyif alıyorum. Onun dışında hobi olarak moda ile ilgileniyorum. 1 yıl Dama Moda Akademi’de ‘Stilistik ve Modelistlik Eğitimi‘ aldım. Hatta bu yıl Ankara Fashion Week kapsamında düzenlenen Geleceğin Modacıları Tasarım Yarışması’na katıldım ve tasarımım yarı finale kalan 38 tasarım arasında yer aldı. Benim için çok heyecan verici ve güzel bir deneyim oldu. Özgürlüğümü, kadının gücünü ve hayal dünyamı modanın renkli dünyasında bulduğuma inanıyorum. Zihnimdeki fikirlerin ve gönlümdeki duyguların tasarımın sihirli dünyası ile ortaya çıkması beni dinlendirdiği gibi iş hayatımdaki performansıma da pozitif etki ediyor.

Yaşam boyu eğitime inanan biri olarak kişisel gelişim eğitimleri alarak bunları iş hayatımda etkin bir şekilde uygulamaya çabalıyorum. Tüm bunları yaparken bir yandan da seyahat etmek büyük keyif aldığım hobilerim arasında. Yeni yerler görmek özellikle de tarihi geziler son derece ilgimi çeker.

Yorumlar

0 yorumlar