Ankara Life Dergisi

Midyat’ın Kalbinden Başkent’e Uzanan Başarı Hikayesi: Girişimci İş Kadını Aydan KUTLU CİLASİN

Aydan hanım, başlarken öncelikle biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Aydan Kutlu Cilasin. Mardin, Midyat doğumluyum. 2012’de Ankara’ya geldim. Ankara’ya geldikten sonra Gülen Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okulu’nda 3 dönem okul aile birliği başkanlığı yaptım. Hayatımın hiçbir döneminde boş durmayı sevmezdim. Ankara’ya gelmeden önce de Mardin’de çeşitli yardım derneklerinde görev aldım.

Biraz da Reyya Sultan Kahve Bütik Evi hakkında konuşmak isteriz. Bize bu şirin mekanın öyküsünü anlatabilir misiniz?

Aslında hep kendime ait, küçük bir mekanım olsun istiyordum. Aynı zamanda da tam bir kahve gurmesiyimdir. 2017’de hayat karşıma böyle bir fırsat çıkardı, gönlümden geçen bu dileğimi gerçekleştirmiş oldum.

Butiğime ismini veren, annemin ismini taşıyan, 7 karışımlı Reyya Sultan kahvesini de ben buldum. Reyya Sultan kahvesi, uyku kaçırmadan mide hazmına da iyi geliyor, aynı kafeinsiz olduğu için hiçbir zararı da yok.

Hiçbir zaman bir iç mimarla çalışmadım. Butiğimin bütün tasarımını tamamen kendi emeklerimle, ince ince dokunuşlarla yaptım.

Girişimci bir iş kadını olarak size neler ilham vermektedir?

Başta ailemin ve arkadaşlarımın sonra da müşterilerimizin desteği ve sevgisi en büyük motivasyonumdur. Burada iş değil tam bir dost ortamı var. İnsanın sevdiği ve güvenebileceği insanlarla iş yapabilmesi çok büyük bir şans.

İş hayatında karşılaştığınız büyük zorluklar nelerdir, bunların üstesinden nasıl geldiniz?

Çok yakın bir tarihte bütün dünyayı etkisi altına alan salgın bir hastalıkla mücadele ettik. Hayat durma noktasına geldi. Tabii ki, her sektör gibi biz de bundan etkilendik. Bunun gibi, hayatın beklenmedik çok çukurunu gördüm ama ailemin ve dostlarımın desteğiyle hepsinden daha güçlü bir şekilde çıkmayı başardım. Hiçbiri karşısında pes etmedim. Mücadeleci bir ruhum var. Bu her konuda böyle oldu. Hiçbir zaman kolaya kaçmadım. Girişimci bir iş kadını olarak da zorluklardan kaçmadım aksine üstüne gittim. Hayatta ne istediğini bilmek çok önemli. Ne istediğini bilen, tutarlı biriyseniz zorluklar sizi yıldıramıyor zaten.

Sizce yönetici olunur mu, doğulur mu?

Bence yönetici olunur. Çalışkan ve disiplinli biriyseniz, ne istediğinizi biliyorsanız ve istediklerinizin peşine düşecek cesaretiniz varsa yönetici olmanızın önünde bir engel yoktur. İnsan doğduğu kişi değil, olmayı tercih ettiği kişidir.

Sizden ilham alacak genç kadın girişimcilere ne söylemek istersiniz, altın öğüdünüz ne olurdu?

Bir erkeğin başardığı her şeyi hatta daha fazlasını bir kadının da başarabileceğini bilmelisiniz. Her zaman kadınların doğru bildiği yolda dimdik ilerlemesi gerekir. Keşke kadınların yapamayacak olduğu tek şey “Kadınlar yapamaz…” diyenleri yapamamak olsaydı.

Kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Gelecekten beklentiniz nedir?

Yerinde saymak insanı ilerletmiyor, hiçbir yere varamıyorsunuz. 10 yıl sonra, kendimi, gönül verdiğimde işimde ilerlemiş, bugün içimden geçirdiğim her şeyi başarmış olarak görmeyi umuyorum.

İşinizde en çok neyi önemsiyorsunuz?

Hayatta “güven” kadar değerli bir şey yoktur. İnsan, insana güvendiği kadar mutlu oluyor. İşimde de en önemsediğim duygu güven duygusudur. İnsan, güvenmekle değer kazanır, içi huzurla dolar.

Yorumlar

0 yorumlar