Ankara Life Dergisi

Betül Koçer; “Tırnaklarımla geldiğim bu noktada kendimle gurur duyuyorum!”

Güzellik sektöründe adını sıkça duyduğumuz Make Up Artist Betül Koçer, bu sayımızda farklı bir konseptle bizimle bir araya geldi. Anneliği ve annelik kavramının yanı sıra tarzına yönelik sorularımızı içeren ve yaşamın pek çok yerinden sohbet ettiğimiz röportajımız sizlerle. İyi okumalar dileriz.
Röportaj: Hatice Şeyma Basut
Betül Hanım, Make Up Artist olma noktasında çok güzel işler ortaya çıkaran başarılı bir isimsiniz. Bu alanınıza yönelik birçok röportajınıza geçtiğimiz sayılarda yer verdik. Ancak bu sayımızda daha çok özel hayatınıza giden yoldan sorular yöneltmek istiyoruz. Öncelikle yeni okurlarımız adına sizi tanıyalım. Betül Koçer kimdir?
Evet, mesleğimi uzun yıllardır severek yapıyorum. 13 yaşımdayken babamı aniden kaybettim ve o gün çocukluğum bitti, kendimi bir kuaförde makyaj yaparken buldum. Annem yetenekli olduğum için bu alanda bir okula yazdırdı, hep arkamda ve yanımda durdu. Ben de annemin yükünü hafifletmek için bir yandan okurken bir yandan çalıştım. Benim gibi çocuklar ya çok güçlü oluyor ya da hayatta savruluyor. Sonrasında âşık olup 19 yaşımda evlendim, biri 20 biri 13 yaşında iki kızım var. Evli olmak, anne olmak, başarılı bir iş kadını olmak çok da kolay değildi. Tırnaklarımla geldiğim bu noktada kendimle gurur duyuyorum!
Güzellik sektörü haricinde spora da meraklı bir yönünüz var. Bundan dolayı harika bir fiziğe sahipsiniz. Bu merakınız nereden geliyor ve devamında formunuzu korumak için neler yapıyorsunuz? Bu konuda önerileriniz neler olur?
Çocukluğumda sporcuydum. Kick Boks benim hayatımın bir parçasıydı, hala da öyle. Çocukken turnuvalarda derecelerim oldu, annem benimle hep gurur duyardı. Anne olmaya karar verdiğimde profesyonel olarak ara vermek zorunda kaldım, ama sonrasında spora devam ettim. Kick Boks, Fitness, zumba, pilates, yüzme ile sürekli hareket ettim. Çocuk doğuran birçok kadının fiziğinin eskisi gibi olması zordur ama bu tamamen bizim elimizdedir, sağlıklı beslenmeyle bir şekilde hareket etmek çok önemlidir, gerisi bahane ve tembelliktir. Kızlarıma da bu anlamda örnek oluyorum, çevremdeki kadınlara da aynı şekilde. Mesela geçtiğimiz pandemi döneminde birçok kişi ekmek pişirip kilo aldı, ben online derslere katıldım, yürüyüş yaptım, bisikletimle gezdim, fiziğimi ve sağlığımı korudum. Şu an dünya şampiyonu, Türkiye’nin en iyi antrenörlerinden biri olan İbrahim Telli ile Kick Boks derslerine keyifle devam ediyorum ve antidepresan kullanmıyorum. Sizlere de sevdiğiniz bir branşta mutlaka spor yapmanızı tavsiye ederim, kendiniz için yaptığınız en iyi şey olacaktır.
Bu kadar yoğun bir tempoda yer almanın yanı sıra iki evlat sahibisiniz. Anneliği bir cümleyle anlatmanızı istesek neler söylersiniz?
Anne olmak dünyanın en güzel duygusu ve iyi evlatlar yetiştirmek de bir o kadar zor. Sevgiyi, saygıyı, ahlaklı olmayı öğretebildiysem, o zaman iyi bir anne olmuşumdur.
Çocuklarınızla beraber yapmaktan en çok keyif aldığınız aktiviteler neler?
Büyük kızım İrem, Konservatuar Tiyatro öğrencisi. Küçük kızım Irmak çok yetenekli, beraber eğlenceli videolar çekiyoruz, çok gülüyoruz, dans ediyoruz beraber kitap okuyoruz. İkisi de çok güzel resim yapıyor, bazen birbirimize makyaj yapıyoruz, bir nevi sanatla iç içeyiz. Çocuklar motor becerilerini anneden alırmış, bu yüzden keyif aldığımız çok ortak noktamız var.
Peki, kendinizi en çok ne zaman özgür hissediyorsunuz?
Tam bir Yay burcu kadınıyım, bu sebeple sürekli özgür olmak istiyorum ama tabii ki bu çok zor. En çok spor yaparken, bisikletimle ve araba kullanırken özgür hissediyorum.
Farklı bir tarza sahipsiniz, siz kendinizi bu konuda nasıl tanımlıyorsunuz?
Sanırım bu insanın ruhunda olan bir şey. Mesela dar kot pantolonlar beni mutsuz ediyor sıkıntıya gelemiyorum. Herkesin moda diye aldığı aynı şeyler hiç bana göre değil. Çünkü ben moda diye değil, yakışıyor mu diye bakıyorum. Bence insan kendine en yakışanı, en rahat ettiği ve özgüvenli hissettiği bir tarza sahip olmalı.
Geleceğin sizde uyandırdığı hisleri anlatmanızı istesek, neler söylersiniz?
İnsan en çok çocuklarının geleceğini düşünüyor, ama zehir gibi bir Alfa kuşağı yetişiyor umarım vatana millete faydalı evlat olurlar.

Yorumlar

0 yorumlar