Ankara Life Dergisi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Uşak Belediyesi’ndeki 35 Yıllık İktidar Hasreti Sona Erdi

            Ege’nin merkezinde konumlanan Uşak şehri; insanlık geçmişini 62 bin yıl önceye şehirleşme geçmişini ise 6 bin yıl önceye kadar götürebildiğimiz kadim bir yerleşimdir.

            Geçtiğimiz yerel seçimde Uşak Belediye Başkanı seçilen Özkan Yalım, sağlam basan, dinamik ve çalışkan yapısıyla kentin çehresini değiştirmeye, ulaşımdan altyapıya kadar geniş bir yelpazede çözümler üreterek Uşak’ı daha çağdaş ve modern bir yapıya kavuşturmaya kararlı… 

            Uşak’ta 31 Mart Yerel Seçimleri Özkan Yalım’ın açık ara üstünlüğüyle sonuçlanarak büyük zafer getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Uşak Belediyesi’ndeki 35 yıllık iktidar hasreti sona erdi.

            Cumhuriyet Halk Partili Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım hazırladığı yeni projeler ve yatırımlara dikkat çekiyor, şehre modern ve eşitlikçi yönetim anlayışını vadediyor. Üç dönem Uşak Milletvekilliği yaptıktan sonra belediye başkanlığı seçimlerini büyük bir farkla kazanan Özkan Yalım, halkçı ve demokratik yaklaşımıyla kentin çehresini değiştirmeye, ulaşımdan altyapıya kadar geniş bir yelpazede çözümler üreterek Uşak’ı daha çağdaş ve modern bir yapıya kavuşturmaya kararlı.

            Başkan Yalım; kentin tekstil, battaniye, gazlı bez üretimi ve geri dönüşüm alanlarında ülke çapında tanınan bir şehir olduğunu vurgulayan Yalım, aynı zamanda meşhur halıları ve tescilli tarhanasıyla Uşak’ın marka değerlerine sahip çıktıklarını belirtiyor. Başkan Yalım ve ekibi; Uşak şehrinin ticaret ve sanayi potansiyelini artıran, kültürel ve coğrafi özellikleriyle de ulusal ve uluslararası marka değerini güçlendiren özel projeler geliştireceklerini ifade ediyor.

“İLKLER ŞEHRİ” FARKLI DEĞERLERİYLE ÖNE ÇIKIYOR

            Tarihte birçok ilke şahitlik ederek canlı bir kültürel miras barındıran Uşak kenti, birçok ilkiyle adını tarihin tozlu sayfalarına yazdırmış. Başkan Yalım Uşak’ın enleri ve ilklerini şöyle sıralıyor;

 • Uşak; Dünya’da parayı ilk kullandığı bilinen Lidya Devleti’nin sınırları içinde yer almıştır. Ve ünlü Karun Hazineleri Uşak Arkeolojinde sergilenmektedir.
 • Dünyada ilk voleybol müsabakası; Akmonia Antik Kenti’nde bulunan M.S. 2. Yüzyıla ait buluntulara göre Uşak’ın Banaz ilçesinde oynanmıştır.
 • Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk; Kurtuluş Savaşı’nın o meşhur; ‘Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!’ emrini Uşak’ın Eşme Kazası’na bağlı Takmak Köyü’nde vermiştir.
 • Uşak; Kurtuluş Savaşını noktalayan Yunan Orduları Başkomutanı General Trikoupis’in esir edildiği gazi bir şehirdir.
 •  
 • Uşak Tren İstasyonu Osmanlı Devleti’nin ilk demiryolu hatları üzerinde yer almıştır. Osmanlı Devleti’nin ilk demiryolu hatları ;
  • İzmir-Turgutlu Hattı 23 Ocak 1866
  • İzmir-Aydın hattı 1 Temmuz 1866
  • İzmir-Uşak-Afyon Hattı 10 Eylül 1897 tarihlerinde işletmeye açılmıştır.
 • Osmanlı Devleti’nin ilk toplu sözleşmesi Kütahya Vilayeti 13 Temmuz 1766 tarihinde   yapılan Fincancılar Sözleşmesini müteakiben, Kütahya mülhakatından Uşak Kazası’nda Debbağhane işçileri ve işverenleri arasında yapılmıştır.
 • Uşak Halıları; Osmanlı Devleti’nin ihracat ürünleri arasında zirvede yer alan Anadolu Halıcığının başkenti konumunda olmuştur. Anadolu Halıları Osmanlı Devleti’nin ihracatı içinde %50’nin üzerinde bir paya sahiptir. Uşak’ta halı üretimi 19. yüzyılın sonlarında 250.000 m²’ye ulaşmıştır. Ayrıca 10.000 arşın kilim üretimi vardır. Osmanlı Devleti’nin ihraç ettiği Anadolu Halıların %68’i Uşak’ta üretilmektedir.
 • Osmanlı Devleti’nde açılan ilk halı ipliği fabrikası 4 Temmuz 1901 günü Yılancızade Osman Efendi tarafından Uşak’ta açılmıştır.
 • Uşak Şeker Fabrikası inşaatına başlama tarihi olan 6 Kasım 1925 günü itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk şeker fabrikasıdır. Lakin üretimin başladığı 17 Aralık 1926 günü itibarıyla ise Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci şeker fabrikasıdır.
  • Uşak Şeker Fabrikası, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yabancı ortaklı sanayi girişimidir.
  • Uşak Şeker Fabrikası, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk özel teşebbüs sanayi girişimidir.
  • Uşak Şeker Fabrikası, Türkiye’de kurulan ilk sivil havacılık organizasyonu olan Türk Tayyare Cemiyeti/Türk Hava Kurumu’nun kuruluş sermayesine en büyük katkıyı sağlayan kuruluştur.
 • Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden Amerikan Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde yer alan Metropolitan Sanat Müzesi ve Fransa Devleti’nin başkenti Paris şehrinde yer alan Louvre Müzesi’nin Halı Bölümleri’nin büyük çoğunluğu Uşak Halılarından oluşmaktadır.
 • Uşak; Osmanlı Devleti’nin 1856 yılında kurulan ilk yabancı sermayeli bankası olan Osmanlı Bankası’nın kaza ölçeğinde şube açtığı nadir yerlerdendir.
 • Türkiye; Dünya Battaniye İhracatı sıralamasında 4. sırada bulunmakta olup 50,8 milyon USD ile %1,2 pay almaktadır. Türkiye’nin battaniye ihracatında toplam 50 milyon USD’lik ülke ihracatının büyük bir kısmı Uşak’taki battaniye üreticileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Uşak battaniye üretim miktarıyla Türkiye’de en çok battaniye üreten şehirdir.
 • Uşak; Osmanlı Devleti’nde yünlü dokuma üretiminin başta gelen şehirlerindendir. Osmanlı Devleti’nde ilk defa 1915 yılında yapılan Sanayi Sayımında, ülke genelinde faaliyet gösteren 13 yünlü dokuma fabrikasından üçü Uşak’ta bulunmaktadır.

Uşak şehri, 1902 yılında Osmanlı Devleti döneminde elektriği ilk kullanan şehir olmuştur.  Uşak, Osmanlı Devleti’nde elektrikle ilk sokak aydınlatması yapılan şehirdir. Bu tarihte İstanbul, İzmir vb. gibi büyük şehirler bile gazyağı lambalarıyla aydınlatılmaktadır.

 • Ulubey Kanyonu ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur.
 • Türkiye’nin ilk Yerel Televizyonu Uşak’ta kurulan UKTAD TV’dir.
 • Dünyanın en yaşlı karaçam ağacı Uşak’ın Banaz ilçesi Bahadır Köyü’nde bulunmaktadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Uşaklı bir ailenin damadıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım, Uşaklı Sadık oğlu Muammer Bey’in kızıdır.
 • Uşak’ın Eşme ilçesinde Öğretmen Ahmet Baysal tarafından 10 Eylül 1953 tarihinde Türkiye’nin İlk Çocuk Kütüphanelerinden biri açılmıştır.

      Sahip olduğu niteliklere rağmen kentin hak ettiği değeri görmediğini söyleyen Başkan Yalım, bu gidişata dur dediklerini, halkın ihtiyaçlarını gözeterek sesine kulak veren, onları anlayan bir ekiple yönetimde olduklarının altını çiziyor.  Başkan Yalım, söz verdikleri önemli yatırım ve büyük projeleri için ekibiyle var gücüyle çalıştığını söyleyerek Uşak için hep daha iyisini hedeflediğini akıllara kazınan ‘Bizim sevdamız Uşak’ sloganıyla da yeterince vurguluyor.

DEV PROJELER BİR BİR HAYATA GEÇECEK

Hedeflediği yatırımları anlatan Başkan Yalım, çalışmalarına başladıkları projeleri hakkında bilgiler veriyor ve ekliyor; “UŞAK DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLACAK”

Jeotermal Kent Isıtma Projesi

Uşak’ın ziyaretçi yoğunluğuyla bilinen bölgelerinden biri olan Kayaağıl ve Yeşil Karaağaç, artık sadece turistlerin değil, aynı zamanda Uşak halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak için de önemli bir kaynak haline getirilmesi gerektiğini savundu. Bu bölgelerdeki sıcak su kaynaklarının Uşaklıların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla kullanılacağı bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Yalım; projede termal suların yeniden kullanılabilir hale getirilerek re-enjeksiyon sistemiyle termal suların evlere kadar ulaştırılacağını; bu sayede doğadan gelen sıcak su kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak hem doğal kaynakları koruyacaklarını hem de vatandaşların yaşamını kolaylaştıracağını anlattı. “Doğadan gelen sıcak su kaynakları, günümüz ekonomik koşullarında vatandaşlar için adeta bir ilaç niteliğinde olacak. Hava kalitesini iyileştirerek daha düşük partikül madde seviyelerine indireceğimiz projemiz hem doğaya katkı sağlayacak hem de vatandaşın cebini rahatlatacak” diyerek projenin çevreci ve ekonomik faydalarını vurguladı.

Hafif Raylı Sistem Projesi

Günden güne büyüyen, gelişen ve değişen Uşak için büyük bir adım niteliğinde olacak ve Başkan Yalım’ın yapacağı “Hafif Raylı Sistem” projesi şehre yeni bir soluk getirecek. Yapılacak olan bu proje sayesinde toplu taşıma oldukça rahatlayacak ve vatandaşların ulaşımı kolaylaşacak. Gerçekleştirilecek raylı sistem havalimanı, hastane, dörtyol, otogar ve üniversite hattında bulunacak. Çevre dostu projede ilk hedef trafik sıkışıklığını azaltmak ve öğrencilere daha rahat ve hızlı bir ulaşım sağlamak.

Başkan Yalım’ın proje hakkındaki görüşü ise şöyle; “Hafif Raylı Sistem projemiz ile vatandaşlarımız hızlı ve güvenli ulaşım sağlayabilecek. Üstelik yapacağımız bu proje için çok fazla masrafa gerek kalmadan düşük maliyetle toplu taşıma seçeneklerini arttıracağız. Bu sayede şehir planlamasına da katkı sağlamış olacağız.”

Ulubey Kanyonları Sıcak Hava Balonu Projesi

“Uşak’ın doğal güzelliklerinden birisi olan ve dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma unvanını taşıyan Ulubey Kanyonlarımız hak ettiği değere kavuşacak. Doğa harikası Ulubey Kanyonlarına yapacağımız “Sıcak Hava Balonu” projesi ile kanyonumuz turistik açıdan zenginleştirilecek. Böylece çevre esnafının ekonomisine katkı sağlanırken turizm canlandırılacak, insanlarımız bu etkileyici manzarayı gökyüzünden izleme fırsatı bulacak. Proje sayesinde tüm şehrin ekonomisine katkı sağlarken turla gezen turistler için unutulmaz bir deneyim de yaşatmış olacağız. Kentimiz ününe ün katacak”

Tarhana Festivali

“Uşağımızın en önemli değerlerinden birisi olan tarhanayı unutturmamak, ulusal mecrada duyurmak ve zengin besin kaynağı olan tarhananın tüketimini arttırmak amacı ile bir festival düzenlenmesine karar verdik. Amacımız kış aylarının vazgeçilmezi olan tarhana kültürümüzü, toplum yapımızı ve hatta kentimizin coğrafi ve mevsimsel şartlarını ortaya koymak. Çünkü bilindiğini üzere Uşak Tarhanasını diğer tarhanalardan ayıran en önemli fark; şehrimizin mevsim şartları nedeni ile 21 gün süren fermente süreci ve içerisine konan malzemeler sayesinde mayalanması. Tescilli lezzetin herkese ulaşması ve bu şifa kaynağının tanıtılması için etkinliklerimiz devam edecek”

Karaağaç Yapay Plajı ve Su Aktiviteleri Projesi

Yeşilin içinde yer alan birçok vatandaşın keyifli vakit geçirebilmek adına tercih ettiği önemli mesire alanlarından birisi olan Karaağaç Göleti Başkan Yalım’ın muhteşem projesi ile büyük bir değişime uğrayacak. Denizin olmadığı bir şehir olan Uşak’a bu proje ile yapay bir plaj yapılacak. Gerçekleşecek olan bu proje sayesinde tatil keyfi şehre taşınacak. Vatandaşların keyifli vakit geçirebilmesi için şehir değiştirmek zorunda kalmayacaklarını belirten Başkan Yalım; “Karaağaç Göleti’nin belli bir bölümüne yapacağımız yapay plaj uygulaması ile hemşehrilerimizin doğal plaj keyfini yaşamalarını sağlayacağız” dedi. Yapılan proje ile Karaağaç Gölüne çeşitli su sporları yerleştirerek vatandaşların vakitlerini daha da eğlenceli geçireceklerine değinen Başkan Yalım, göl etrafına yapılan yürüyüş yolu sayesinde de vatandaşların güvenle doğa içinde yürüyüş yapabileceklerini vurguladı.

Uşak Elektrik Projesi

“Uşak halkına büyük kolaylık sağlayacak olan elektrik enerjisi, doğadan evlerimize ulaşacak” diyen Başkan Yalım, “Uşak Belediyesi, elektrik faturalarına 200 TL’ye kadar destek vererek, vatandaşlarımızın ekonomik yükünü hafifletecek” diye konuştu.

Mevcut ekonomik durumda bu adımın Uşaklılar için büyük bir önem arz ettiğini vurgulayan Yalım projeyi şöyle açıklıyor: “Vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek için her zaman çaba gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Renkli projelerin yanı sıra temel ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak bu proje üzerinde titizlikle çalıştık. Doğadan elde edilen enerjiyi elektriğe dönüştürerek, vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu proje sadece ekonomik açıdan değil, aynı zamanda çevresel açıdan da büyük önem taşıyor. Doğal kaynakların kullanımıyla, çevreye olan etkimizi azaltarak daha sürdürülebilir bir gelecek için adım atıyoruz. Ayrıca, bu projeyle enerjiyi daha verimli bir şekilde kullanarak israfı önlemeyi hedefliyoruz. Böylece hem vatandaşlarımızın cebine dokunacak hem de çevremizi koruyarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakacağız”

Bu projenin sadece belediyenin değil tüm Uşaklıların ortak çabası olduğunu vurgulayan Başkan Yalım, hep birlikte daha aydınlık bir gelecek için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yeni Otogar Projesi

Çağdaş ve gelişmiş bir kent olmanın gerekliliklerinden biri olarak, şehrin ulaşım altyapısını güçlendirecek önemli bir adım atacağını belirten Başkan Yalım, yeni otogar projesini çok yakın bir zamanda Uşaklı vatandaşlarla buluşturacaklarını hatırlatıyor.

Proje tamamlandığında konforlu bekleme alanları, temiz ve modern tuvaletler, yeme-içme noktaları ve yolcuların ihtiyaçlarına cevap verecek diğer hizmetler sayesinde, yeni otogar ile şehir dışından gelen misafirlerin ilk izlenimi olumlu olacak. Uzun yıllardır şehir halkının özlem duyduğu bir proje olan yeni otogarın hayata geçmesiyle kentin turizm ve ticaret potansiyeli de artacak ve kentte ekonomik kalkınma sağlanacak.

Yorumlar

0 yorumlar