Ankara Life Dergisi

Dijital İmplantoloji ile Sağlıklı Gülüşler

Teknoloji insan için, insanlık için kullanıldıkça hayatımız kolaylaşıyor. Özellikle sağlık alanındaki gelişmeler ve teknikler sayesinde yaşam konforu giderek yükseliyor. Eskiden diş eksikliği durumunda sağlıklı doğal dişlerimizin aşındırılması veya hareketli protezlerin kullanımı söz konusu iken artık dental implantlar sayesinde özgürce gülümseyebiliyoruz. Dahası var; ağız ve diş sağlığımız, teknolojideki bu baş döndüren gelişmelerden nasibini aldı ve dijital implantoloji sayesinde artık ameliyatsız, kesi yapmadan, dikiş işlemi olmadan implant uygulaması mümkün hale geldi. Doç. Dr. Ezher Dayısoylu, Ankara Life okurları için sağlıklı gülüşün ipuçlarını verdi.

Dental implantlar hangi durumlarda kullanılırlar?
Dental implantlar, günümüzde diş eksikliklerinin tedavisinde ilk seçenek haline geldi. Tek diş eksikliği durumunda olduğu kadar tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda da dental implantlar ile sağlıklı ve doğal gülüşler elde etmek mümkün.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir ?
Diş eksikliği giderilirken sağlıklı olan komşu dişlerin kesilmemesi, doğal diş gibi görünmesi ve fonksiyon görmesi, takıp çıkarılabilen hareketli protezlerin sabitlenebilmesi, dişsizlik nedeniyle meydana gelebilecek kemik kayıplarının önlenmesinde önemli bir role sahip olması açısından dental implant uygulamalarını önermekteyiz.

Dental implant uygulaması nasıldır?
Standart bir dental implant uygulaması steril ortamda çalışılarak 5-7 dakika içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Uygulama lokal anestezi altında sadece ilgili alanının uyuşturulması ile gerçekleştirilebileceği gibi diş hekimi fobisi olan bireylerde sedasyon eşliğinde de uygulama yapılabilmektedir.

Dijital implantoloji nedir?
Hastalarımızın diş eksikliği durumunda ya da herhangi bir nedenle diş çekimi planlandığında klinik ve radyolojik analizleri, yüz ve gülüş analizleri ile bilgisayar ortamında birleştirilir. Bu eşleş tirme sonrası uygulaması planlanan implantın boyutları, konumlandırması ve üzerine yerleştirilecek dişin estetik planlaması dijital ortamda hazırlanabilir. Böylece daha işleme başlamadan önce işlem sonundaki istenilen dişimiz hazırlanmış ve gülüş estetiğimiz sağlanmış olur. Dahası tüm bu işlemlerin kesi yapmadan dikiş işlemine gerek olmadan gerçekleştirilmesi mümkün!
Kesi yapmadan dikişsiz implant uygulaması nasıldır?
Dijital implantoloji ile alınan ölçü ve tomografik veriler doğrultusunda bir rehber hazırlanır. Cerrahi işlem bu rehber eşliğinde yapılır ve implantımızın yerleştirilmesi mümkün olur. İşlem sırasında kesi yapılmadığı için de dikiş işlemine gerek kalmaz. Kısaca 5 dakikadan daha kısa sürede de dental implant uygulaması artık mümkün.

Dijital implantoloji ile uygulamanın başka avantajları var mıdır?
Hazırlanan cerrahi rehber eşliğinde implant uygulaması sayesinde işlem sırasında teknik hatalar olmasının önüne geçilmiş olur ve böylece iyileşme süreci kısalır. Böylece implant uygulamasından hemen sonra günlük yaşantıya dönülebilir.

Kemik yetersizliği olan bireylerde uygulama yapılabilir mi?
Evet, eskiden kemik eksikliği durumunda çeşitli teknikler ile kemik güçlendirmesine ihtiyaç duyulmaktaydı. Artık hiç dişi olmayan ve uzun süre dişsiz kaldıkları için kemik kaybı gelişen bireylerde bile dijital implantoloji sayesinde all on four ya da zigomatik implant uygulamaları mümkün hale geldi. Yani artık sadece dört implant ile bile sabit dişler elde edilebilir.

İmplantların uzun süre sağlıklı kullanımı için neler yapılmalı?
Dental implantların ve doğal dişlerimizin sağlığı için öncelikle düzenli diş fırçalaması, diş ipi kullanımı ve mümkün ise ağız duşu kullanımını önermekteyiz. Ayrıca düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmenizin ağız-diş sağlığının korunması açısından önemli olduğunu aklımızda tutmalıyız. Sağlıklı gülüşler !!!

Yorumlar

0 yorumlar