Ankara Life Dergisi

DOLAR OUT PEYZAJ IN

Başarılı peyzaj mimarı ve Dekoseram’ın kurucusu Atakan Ulubay, başkentin en sevilen dergisi Ankara Life Dergisi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi, başarılarından, sektörün gereksinimlerinden, yapabileceklerinden bahsetti.

Peyzaj lüks bir masraf değildir orta vadede sizi kara geçirir….

Ankara Life ekibi olarak öncelikle sizleri tanımak istiyoruz, bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Atakan Ulubay 1985 yılında Ankara’da doğdum. Ticaretle uğraşan bir aileden geliyorum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da tamamladım. Çukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden 2009 yılında mezun oldum. Mezuniyetimin ardından 2010 yılında Mamak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde peyzaj mimarı olarak iş hayatına atıldım. Sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Anfa Şirketinde peyzaj mimarı olarak çalışma hayatıma devam ettim. 2014-2015 yılları arasında New York’ta  yaşadım. Bu süreçte hem dilimi geliştirdim, hem de ticaret konusunda deneyim edinme şansı yakaladım. 2018 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ayrılarak Dekoseram’ı kurdum.

Dekoseram nasıl kuruldu, bu süreçte neler yaşadınız?

2018 yılında belediyeden ayrıldığım dönem kamu ve özel sektörde birçok iş için teklif verdim. Bu işlerden o dönem Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Sivas Gökmedrese Projesi ile ilk işimize başladık. Ayrıca Bağlıca-Etimesgut’ta bulunan 5 dönüm arazi üzerine pandemi sürecinde yatırımlar yaptım. Sektörün olumsuz durumda olmasına rağmen çok çalışarak 3 senede birçok başarılı işe imza attık. Bunun sonucunda birçok memnun ve  mutlu müşterimiz oldu.

Yaptığınız villaların, cafelerin peyzaj tasarımlarının çok fazla ilgi ve beğeni topladığını gördük, bu başarınızın sırrı nedir?

Başarımızın sırrı müşterimizin ne istediğini anlamak, onlara sonuç odaklı yaklaşmak ve yapılan uygulamanın nasıl olacağını ileriye dönük bir biçimde hem maliyet hem bakım açısından anlatmaktır.İşin özeti yapılan işin arkasında durmaktır.Dekoseram olarak yaptığımız işleri belli periyotlarla kontrol etmekteyiz.

Ayrıca, asıl sırrımız her konuda dürüst davranmak ve her türlü soruna çözüm odaklı yaklaşmaktır.

Dekoseram Peyzaj ve Mimarlık’da nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

Biz müşterimize “anahtar teslim” projeler teslim ediyoruz. Sürecin başında proje, maliyet ve teklif süreçleri geçildikten sonra uygulama ile tamamlayıp teslim ile sonuçlandırıyoruz.

Hizmet alanlarımız, mimari uygulamalar (ince işler – doğramalar – zemin uygulamaları – su – elektrik gibi ) ve peyzaj uygulamalarında yapısal peyzaj aydınlatma, otomatik sulama ve bitkisel peyzaj ile projelerimizi sonuçlandırıyoruz.

Yaptığınız işlerdeki başarınızı göz önüne alırsak, tasarım sürecinin nasıl olduğundan bahsedebilir misiniz?

İlk adımımız müşterilerimizin iç veya dış tasarımda nasıl bir bütçe ya da nasıl bir görsel istediklerine yönelik çalışmalar yapmaktır. Uzman iç mimar ve peyzaj mimarı kadromuzla, işinin ehli ustalarımızla süreci baştan sona müşterilerimizle beraber takip ediyoruz. Müşterilerimizin istediğini, müşterilerimizin kullanımına uygun olarak tasarlıyor, ardından bunu projelendirip her türlü konuda yılların getirdiği tecrübe ile danışmanlık ve uygulama sağlıyoruz.

İnsanlara peyzaj hakkında verebileceğiniz öneriler nelerdir, örneğin bir ev alırken peyzajında nelere dikkat etmek gerekiyor?

İnsanlar peyzaj alanına ilgi duyuyor ve her şeyin en iyisi olması için çok uğraşıyorlar. Biz de elimizden geldiğince bu isteklerini karşılamaya çalışıyoruz ama vereceğim öneri çok basit: iyi bir Peyzaj düzenli bakım ile olur.. Yapılan tüm uygulamalarda her bölgenin  sulama- toprak yapısı farklı olabilir bunlar düşünülerek bir tasarım ve malzeme seçiminde bulunulmalıdır. Ev alırken bahçedeki metraj düşünülerek yapılmış bir tasarıma sahip evler dikkat çekmektedir. İnsanlar ev alırken eve ödedikleri paranın değerini düşünmeli ve peyzaja da para ödediklerini unutmamalılar. Her bütçeye uygun güzel çalışmalar yapılabilmektedir. Bu nedenle kaliteli bir yaşam için alınan evlerde, değerinde bir peyzaj olmasını talep etmelidirler. Talepler kaliteyi ortaya çıkarır o yüzden araştıran, sorgulayan müşterilerimiz olmalıdır ki başarınız da artsın.

Artan fiyatlar sektörü nasıl etkileyecek?

Artan döviz kurları, arz-talep dengesi ve ağaç fiyatları, üreticileri bu konuda zor durumda bırakmıştır. Artan talepler ve ekonomik girdiler üreticilerin azalmasına yol açmış ve girdi maliyetlerini de artırmıştır. Devletimizin üretmek isteyen kişilere destek vererek ülke ekonomisine katma değer sağlamasına izin verilmelidir.

Yorumlar

0 yorumlar