Ankara Life Dergisi

Şeffaf Plaklarla Ortodonti Tedavisi

Yeni nesil ortodonti uzmanı denilince akla ilk gelen isimlerden Dr. Berk Özoğul, güncel tedavi yöntemlerini oldukça yakından takip eden bir hekim. Kliniğinde modern ağız ve diş sağlığı tedavilerini sıklıkla kullanan Dr. Özoğul,Türkiye’de şeffaf plaklarla ortodonti tedavisinien sık kullanann isimlerden.

Hal böyle olunca biz de Ankara Life Dergisi olarak Dr. Berk Özoğul’un kapısını çalalım istedik.Keyifli okumalar dileriz..

Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisini Türkiye’de en çok uygulayan hekimlerdensiniz. Bu uygulamadan bahsedebilir misiniz?
Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviye yönelik çalışmalar 1997 yılında şeffaf plaklarla da diş hareketlerinin elde edilebileceğinin gözlemlenmesiyle başlamıştır. Yıllar içinde teknolojik gelişmelerle de birlikte dişlerin her plakla 0.25-0.33 mm arasında hareket ettirilebileceği belirlenmiştir. Tedaviler esnasında tellerin kullanılmaması sebebiyle görünmez ortodontik tedavi olarakta adlandırılmıştır. Günümüzde devam eden tedavilere ek olarak dünyada 8 milyon kişi Invisalign şeffaf plak sistemiyle tedavi görmüştür. Sistem her geçen gün yapılan geliştirme çalışmaları ile gülüş tasarımını da desteklemekte ve daha güzel gülüşler elde etmeyi amaçlamaktadır.

Geleneksel ortodonti tedavi yöntemlerinden farkı nedir ?
Ortodontik tedavi söz konusu olduğunda özellikle erişkin bireyler tellerin dış görünüşlerini etkileyeceğinden korkarak ortodontik tedaviye adım atamayabilirler. Bu konuda çözüm şeffaf plaklarla uygulanan ortodontik tedavi ile günümüzde aşılmıştır. Invisalign® şeffaf plak sisteminde braketlerin yerini dişlerin üzerinde kompozitle oluşturulan küçük kuvvet noktaları (attachments) almaktadır. Metal braketler aralarına yiyecek kaçabildiği ve genel itibariyle metal görünümleri sebebiyle ağızda istenmeyen bir görüntü oluşturabilmektedir. Şeffaf plak sisteminde ise sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakarak tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz. Plak sistemleri istenildiği zaman çıkartılabildiği için önemli toplantılarınızda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı çıkartarak tedaviye kısa süreyle ara da verebilirsiniz.

Şeffaf plaklar dijital diş hekimliğinde nasıl kullanılıyor?
Günümüzde bireyler ortodontik tedavilerinin sonuçlarını daha tedaviye başlamadan görebilme şansına sahiptir. Itero Element ile yapılan ağız içi dijital taramayı takiben birkaç dakika içerisinde şeffaf plak tedavisi sonrasında dişlerin nasıl görüneceği hastalara gösterilmektedir. Çok güncel bir gelişme olarak da dijital gülüş tasarımı programları ile şeffaf plak tedavi programları birleştirilebilmektedir. Bu durum şekil ve renk bozukluğu olan dişlerin ortodontik tedavi ile düzenlenmesi sonrasında porselen laminalar ile restore edildiklerinde nasıl görüneceğinin hastalarımıza gösterilmesi açısından önemlidir.

Uygulama biçiminden bahseder misiniz?
Invisalign® şeffaf plak tedavisine başlarken öncelikle ağız içi tarayıcılar ile üç boyutlu görüntü kaydı yapılmaktadır. Sonrasında “clin-check” adı verilen ve hastaya tedavisinin sonunda dişlerinin nasıl olacağının gösterildiği animasyon oluşturulmaktadır. Tedavi sonu dişsel görüntülerinin hastaya gösterilmesi ve hekimce de onaylanmasından sonra şeffaf plakların üretimi başlamaktadır. Estetik braket tedavilerinde tedavinin sonunda dişlerin nasıl olacağının hastaya önceden gösterilebilmesi mümkün değildir. Invisalign® Şeffaf Plak Sistemi ile dişler daha kısa sürede tedavi edilmektedir. Estetik braketlerle yapılan tedavilere göre şeffaf plak tedavileri ortalama 3 ila 6 ay daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Şeffaf plakların 14 günde bir değiştirilmesiyle birlikte dişlerde değişimler başlamaktadır. Plakların günde 20 saate yakın düzenli kullanımı ile tedavide ideal sonuçlar elde edilmektedir. Şeffaf plak tedavilerinin süresi hastaların dişlerindeki çapraşıklığa bağlı olarak 6-18 ay arası sürebilmektedir.

Bu yöntem her hastaya uygulanabilir mi?
Invisalign tedavileri ile gençlerde ve yetişkinlerde alt-üst dişsel çapraşıkların tedavileri ve açık kapanış ile derin kapanış tedavileri gerçekleştirilmektedir. Yeni geliştirilen Invisalign first ile de 6-10 yaş arası çocuklarda dişsel darlıklar tedavi edilebilmektedir. Erişkinlerde protez öncesi diş konumlandırmalarda da şeffaf plak sistemlerine başvurulmaktadır. Günümüzde yapılan geliştirme çalışmaları ile cerrahi vakalarda dahi ameliyat öncesi ve sonrası tedavilerde de invisalign uygulanabilmektedir. Üst çene genişletmesi gereken hastalar haricinde şeffaf plak tedavileri günümüzde hertürlü dişsel çarpıklığın tedavisinde uygulanmaktadır.

Yorumlar

0 yorumlar